Środa, 19.12.2018
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska

Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Świętujmy razem ze szwoleżerami!

  • 9.06.2018, 06:15
  • redakcja
Święto 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Świętujmy razem ze szwoleżerami!
Podziel się:
Oceń:
Festyn rodzinny w Stadzie Ogierów oraz liczne pokazy wyszkolenia kawalerzystów - to niektóre atrakcje przygotowane dla mieszkańców na drugi weekend czerwca. Już w najbliższą sobotę i niedzielę starogardzianie ponownie będą świadkami żywej lekcji historii. Na to niezwykłe wydarzenie zapraszamy wraz z 2 Pułkiem Szwoleżerów Rokitniańskich.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę 9 czerwca. W sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury odbędzie się uroczysta akademia, która zainauguruje wielkie kawaleryjskie święto. 
Tego dnia wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia, a na zakończenie nastąpi wręczenie wyróżnień i podziękowań. 

Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard

Dumni z tradycji 
W niedzielę, 10 czerwca Festyn Kawaleryjski w Stadzie Ogierów poprzedzi uroczysta Msza Święta w intencji poległych szwoleżerów z udziałem Wojska Polskiego i Kawalerii Ochotniczej odprawiana w kościele pod wezwaniem świętego. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim o godzinie 12.30.
- Tradycje i barwy 2 Pułku Szwoleżerów, który wsławił się udziałem w szarży pod Rokitną, kontynuujemy od 2006 roku – mówi rtm. Krzysztof Landowski - Stowarzyszenie posiada pododdział skupiający cztery sekcje kawalerii oraz dwie sekcje kolarzy w barwach 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. W swoich szeregach skupia 125 członków, w tym również Rodzinę Pułkową. Dzisiaj kawaleria nie ma już takiego znaczenia militarnego, ale wciąż można być dumnym patrząc na defilujących polskich kawalerzystów. W tym roku już po raz 12. będziemy wspólnie z mieszkańcami obchodzić Święto Kawalerii w Starogardzie Gdańskim. W uroczystościach wezmą udział oddział konne Szwadronu Kawalerii WP oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej – wyszczególnia rtm. Krzysztof Landowski, zapraszając jednocześnie do wspólnego przeżycia tego wydarzenia. 

Festyn Kawaleryjski w Stadzie Ogierów 
Na godzinę 15.00 organizatorzy zapraszają do Stada Ogierów. Uczestnicy Kawaleryjskiego Festynu powinni się przygotować na niecodzienne widowisko. Ziemia tryskająca spod kopyt galopujących koni, świst szabli, hurkot karabinów i grzmot dział to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie będą towarzyszyć obchodom. W programie nie zabraknie inscenizacji, przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne, oddziały szwoleżerów i ułanów, a także współczesnych żołnierzy. Będzie można zobaczyć w akcji ciężki sprzęt wojskowy jak i historyczne rarytasy. Z pewnością wszystkim spodobają się zaplanowane widowiskowe pokazy: musztry paradnej, władania białą bronią konno i umiejętności kaskaderskich grupy East Riders Stunt Team. Czas umili wojskowa orkiestra, a treściwa grochówka doda odwiedzającym energii i smaku. Święto Kawalerii potrwa do godz. 18.30.

Będziemy razem z Wami! 
Organizatorem tegorocznych uroczystości są Szwadron Kawalerii im.2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich stacjonujący w Starogardzie Gdańskim, Województwo Pomorskie wraz z 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną, 9 Braniewską Brygadą Kawalerii Pancernej przy współudziale Samorządu Starogard Gdański oraz Fundacji PZU. Zraz z organizatorami serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu. Będziemy tam razem z Wami! 
 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe