Czwartek, 24.01.2019

Śmietnik kością niezgody?

  • 14.05.2018, 18:45
  • redakcja
Śmietnik kością niezgody?
Podziel się:
Oceń:
Na jednym z osiedli przy ulicy Farmaceutów, nad śmietnikami, stanęła metalowa wiata, która szybko poróżniła mieszkańców. Jedni twierdzą, że jest ona zbędna i uniemożliwia poruszanie się samochodem, inni mówią, że znacznie poprawiła się estetyka tego miejsca.

Orzymaliśmy zgłoszenie od Czytelników, że na osiedlu przy ulicy Farmaceutów postawiono metalową wiatę, w której zamknięte są śmietniki. Obiekt małej architektury zdaniem jednych mieszkańców znacznie utrudnia dojazd pojazdami do pobliskich garaży. Inni zwracają uwagę, że wcześniej był to pas zieleni, po którym i tak nie powinno się jeździć. Po kilku dniach od jej postawienia otrzymaliśmy pierwszy telefon. 

„Tracimy czas i paliwo” 
Na miejsce udał się nasz reporter, który zbadał sprawę. 
– Wiata została postawiona na samym środku przejazdu pod oknami bloków – powiedział jeden z mieszkańców osiedla. – Teraz musimy jeździć samochodami dookoła, przez co tracimy czas, cierpliwość i paliwo. Dlaczego wcześniej nikt nie konsultował tego, czy chcemy takie zadaszenie. Mieszkańcy powinni być priorytetem, a jak widać - są na ostatnim miejscu. 
Dodatkowo wokół śmietnika postawili słupki. Da się przejść z wózkiem, pieszo, czy przejechać rowerem, ale wielu sąsiadom to w ogóle nie pomaga. Niech od razu postawią płot – mówi zdenerwowany zgłaszający.

Samochody rozjechały trawę 
Zdania mieszkańców są jednak podzielone. Ogrodzone śmietniki zupełnie nie przeszkadzają pozostałej grupie osób, wręcz są dla nich znacznie bardziej estetyczne. 
– Postawili, bo grzebali tam ludzie, śmieci wylatywały i każdy miał do tego dostęp, nawet osoby, które za to nie płacą – wtrąca lokatorka z sąsiedniej klatki. – Teraz każdy ma klucz i jest lepiej. Śmietniki są suche, kiedy pada deszcz, a przede wszystkim są ładnie schowane. Goście nawet nie wiedzą, że coś tam jest, dzięki temu jest ładniej. Chciałabym jeszcze dodać istotną rzecz. Była tam trawa, a nie droga. Ludzie zrobili sobie skrót i szybko wyjeździli zieleń. Moim zdaniem teraz jest dużo, dużo lepiej – stwierdza.
Mieszkańcy z pewnością wkrótce przyzwyczają się do nowego obiektu i estetycznego otoczenia. Niestety, jak przyjęło się mówić, wszystkim się nie dogodzi. Mamy natomiast nadzieję, że kolejne prace będą konsultowane z mieszkańcami, gdyż powinni oni w takich kwestiach mieć kluczowe zdanie.
 

_redakcja

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Aaaaaaaaa
Aaaaaaaaa 16.05.2018, 08:24
Mieszkam na Jana Pawła i już dawno są u nas na osiedlu śmietniki. Jest to dobry pomysł. Śmieci są pod kluczem i nie są rozsypane po całym osiedlu.
Co do dostępność do śmietnika to dobrze, że są na klucz. Lokatorzy płacą za ich wywóz. Jeżeli ktoś chcę wyrzucić papierek lub coś innego to są na osiedlu małe śmietniki dostępne dla wszystkich.
Co do Kopernika to fajnie, że jest tam ten śmietnik. Dobrze, że w ogóle tam coś robia. Wychowałam się na Kopernika i porównując osiedle spółdzielni a TBS u to spodzielnia bardziej dba o swoje bloki.
mieszkaniec
mieszkaniec 15.05.2018, 14:03
Co za bzdura. Kiedyś wyglądało tam jak na dzikim zachodzie, teraz jest schludnie i ładnie i jeszcze znajdzie się jakiś cep któremu to nie pasuje. TBS jeszcze powinien uporządkowac sprawę z tymi co podrzucaja smieci pod wiatą.
Michał
Michał 15.05.2018, 12:08
Od ilu lat mieliśmy zjawisko w starych murowanych smietnikach było zawsze brudno,patologia urzadała sobie tam posiadówki i toalety. Porozrzucane śmieci i smród na całe osiedla podczas upałów. Do tego nocnego dorzucanie śmieci które powinny być dostarczone np. Do spalarni. To my ludzie i nasza mentalność zrobiliśmy ten syf i tylko do siebie miejmy pretensje za to że nie potrafimy zadbać o własne otoczenie. Trzeba edukować już od przedszkoli dzieci w jaki sposób mamy to robić. Ten przykład dokładnie pokazuje to jak leniwi jesteśmy i nie chce nam się nic zmienić w imię własnej wygody. Pokazuje też ile musimy zmieniać w tej kwestii. Te wiaty to bardzo dobry pomysł! Przydałaby się jeszcze dokładniejsza administracja żeby klucze nie wpadły w ręce żuli.
Wolnoć Tomku
Wolnoć Tomku 15.05.2018, 08:48
Śmieci są gminne - tak mówią przepisy. Każdy powinien mieć prawo wyrzucać śmieci do dowolnego śmietnika....
12345678987654321
12345678987654321 15.05.2018, 18:50
jeśli płacisz za śmieci to nie musisz łazić z workiem do obcego śmietnika bo masz swój. Proste. Logiczne. Ci co podrzucają to najczęściej albo nie mają w ogóle śmietnika i nie płacą dlatego podrzucają śmieci komuś albo płacą za mały śmietniczek bez Bio i innych droższych dodatkowych śmietników i ''nadwyżki'' podrzucają jak kukułki- komuś.. Taki to mamy polski naród.
mieszkaniec
mieszkaniec 15.05.2018, 09:31
śmieci są tego kto je wyprodukował a gmina ma obowiązek wywiezienia tych śmieci za ustaloną opłatą. dlatego są wiaty aby ci co nie płacą za śmieci nie podrzucali śmieci a po drugie żeby nie było bałaganu przy śmietniku
hh
hh 15.05.2018, 07:20
tropical się spalił jakby co
re
re 14.05.2018, 21:05
tu raczej chodzi o to że ktoś sobie ogrodził kible ale klucze udostępnił tylko wybrańcom.
tak
tak 15.05.2018, 14:54
Mieszkańcom a nie wybrańcom, jest tak że właściciele pabów czy restauracji zamiast płacić za śmieci podrzucają je na osiedla.My mieszkańcy osiedla płacimy.
Marek
Marek 15.05.2018, 14:08
Wybrańcom - mieszkańcom bloków przy ul Kopernika. Zapłać za wywóz śmieci a nie podrzucaj tym którzy za to płacą

Pozostałe