Środa, 23.01.2019

Maryja spogląda i błogosławi mieszkańcom

  • 13.05.2018, 11:40
  • redakcja
Maryja spogląda i błogosławi mieszkańcom
Podziel się:
Oceń:
Przydrożne krzyże i kapliczki od pokoleń wpisane są w tradycje kociewskich wsi, stanowiąc prawdziwe serce każdej miejscowości i jej mieszkańców. Tradycja ta jest wciąż kultywowana. W Jeziercach uroczyście poświęcono kapliczkę Matki Boskiej Różańcowej.

Uroczystego poświęcenia nowej kapliczki dokonał 28 kwietnia ks. dr Edward Kampen, proboszcz parafii w Kleszczewie Kościerskim. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji mieszkańców, a następnie wszyscy spotkali się pod kapliczką. Mieszkańcy podziękowali brawami pani sołtys Marii Duraj - Rode za trud realizacji całej akcji, bo to właśnie ona była sercem całego przedsięwzięcia. Po uroczystości, w miejscowej świetlicy wiejskiej czekał zaś na wszystkich poczęstunek, przygotowany przez panie z KGW.

Dzieło wszystkich mieszkańców 
Pomysł zbudowania kapliczki zrodził się dwa lata temu, z inicjatywy byłego radnego śp. Piotra Chocieja i pani sołtys Marii Duraj - Rode. Choć ona sama skromnie zaznacza, że kapliczka to dzieło całej wsi, całej społeczności, na czele z Radą Sołecką i miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich. 
- Każdy pomógł, jak tylko mógł. Ta kapliczka naprawdę powstała z serc i z pracy naszych mieszkańców. Oni nie tylko zebrali większą część środków potrzebnych do budowy, ale sami zakasali rękawy i pracowali przy budowie – mówiła podczas poświęcenia sołtys wsi Jezierce. - Pomogli nam też Darczyńcy – pan Wiltman postawił postument, pan Smukała wykonał piękne zadaszenie, a pan Sobol podłączył nawet prąd do kapliczki. Każdy ofiarował nam swoją pracę bezpłatnie. Z kolei ksiądz proboszcz Edward Kampen ufundował figurkę Matki Boskiej.  Do tego wsparł nas wójt Artur Herold. Każdy po trochu, jak tylko mógł – i proszę, dziś nasza kapliczka już stoi i jest piękna. Wszystkim za to bardzo dziękuję! –podkreśliła Maria Duraj-Rode.

Ustanowiono dzień kapliczki w Jeziercach  
Na koniec warto wspomnieć, że nowa kapliczka powstała w centrum wsi, tuż obok sklepu, w miejscu starego, drewnianego krzyża. Podczas sobotniej uroczystości jej poświęcenia, nie zabrakło nie tylko modlitwy, ale i wielu wzruszeń. Jak podkreślali bowiem licznie zgromadzeni mieszkańcy, ta kapliczka to ich dar dla następnych pokoleń.
Ksiądz proboszcz Edward Kampen ustanowił dzień 7 października świętem kapliczki w Jeziercach. Tymczasem od jutra, przez cały maj, mieszkańcy będą się tu spotykać każdego dnia o godz. 19.00 na nabożeństwie majowym.
 

_redakcja

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rozbawiony
Rozbawiony 14.05.2018, 11:07
Noooo. To teraz mieszkancy moga czuc sie bezpieczni. Wszystkie kataklizmy wies omina. Zlodziejstwa i chorob tez nie bedzie. Teraz tylko sie rozmnazac to 500+ bedzie
xyz
xyz 16.05.2018, 10:10
Ty rozbawiony.
Aleś ty głupio mądry
smieszek
smieszek 14.05.2018, 14:12
Jedź do Rytla. Kapliczki i domki pryz nich ocalone
Mateo
Mateo 13.05.2018, 23:48
Aż się serce raduję, gdy się słyszy o solidarności ludzi, by zrealizować jakiś konkretny wspólny cel. Każdy dołożył od siebie "cegiełkę" i zbudowali wspaniałą kapliczkę. Jak to niewiele trzeba do szczęścia drugiemu człowiekowi. Postaram się przyjechać do waszej malowniczej miejscowości.

Pozostałe