Czwartek, 24.01.2019

Oszczędzać czy inwestować? Oto jest pytanie

  • 15.05.2018, 12:30 (aktualizacja 15.05.2018 12:30)
  • artykuł sponsorowany
Oszczędzać czy inwestować? Oto jest pytanie
Podziel się:
Zastanawiasz się, czy powinieneś oszczędzać, czy zainwestować swoje pieniądze? Odpowiedź zależy od twoich celów i sytuacji finansowej. Podczas gdy oszczędzanie zwykle związane jest z jakimś konkretnym celem finansowym, jak na przykład urlop, kupno samochodu lub remont, i wiąże się z odkładaniem pieniędzy w oferowanych przez banki produktach finansowych przeznaczonych do tego celu, inwestowanie oznacza przeznaczenie pewnej sumy środków, którymi dysponujesz, na zakup rzeczy, takich jak akcje, nieruchomości czy fundusze, które w przyszłości mają zyskać na wartości i pomnożyć twoje pieniądze.

Oszczędzanie na wszelki wypadek

Oszczędności powinien mieć każdy, bez względu na to, czy zarabia średnią krajową, czy jest milionerem. Posiadanie oszczędności oznacza bowiem, że w sytuacji kryzysowej będziesz mógł utrzymać głowę nad powierzchnią wody. Dlatego tak ważne jest założenie funduszu oszczędnościowego. Chodzi o to, by zgromadzić na koncie oszczędnościowym, do którego masz natychmiastowy dostęp, środki niezbędne do pokrycia kosztów trzymiesięcznego utrzymania. Kwota ta powinna obejmować opłaty za czynsz, jedzenie, naukę i wszelkie inne niezbędne wydatki. Fundusz kryzysowy oznacza, że ​​masz jakieś zabezpieczenie finansowe, jeśli coś pójdzie nie tak.

Oszczędzanie na cel

Kiedy już udało ci się utworzyć fundusz awaryjny, czas pomyśleć o tym, na co innego mógłbyś odkładać pieniądze. Niektórzy marzą o wielkim weselu, inni chcą wyjechać w podróż dookoła świata. Bez względu na to, jaki cel tobie przyświeca, powinieneś postarać się o to, by go osiągnąć. W tym celu warto co miesiąc oszczędzać co najmniej 10 proc. swoich zarobków (lub tyle, na ile możesz sobie pozwolić). Wyznacz sobie cele oszczędnościowe i odłóż tyle, ile potrzebujesz. A jeśli masz już nieco oszczędności, a nie boisz się ryzyka, być może czas zainwestować.

Czy jesteś gotowy zainwestować?

To, czy inwestowanie pieniędzy jest rozsądnym rozwiązaniem dla ciebie, zależy od twoich celów oraz tego, czy cele te są krótko-, średnio- czy długoterminowe. Cele krótkoterminowe to te, które planujesz osiągnąć w ciągu najbliższych pięciu lat. Cele średnioterminowe są tymi celami, które chciałbyś osiągnąć w przedziale od pięciu do dziesięciu lat, natomiast cele długoterminowe - tymi, na które będziesz potrzebował pieniędzy za dziesięć lat lub później.

Cele krótkoterminowe

W przypadku celów krótkoterminowych ogólną zasadą jest oszczędzanie na depozytach bankowych lub lokatach. Rynek akcji może w krótkim okresie gwałtownie wzrosnąć lub spaść, a jeśli zainwestujesz na okres krótszy niż pięć lat, możesz ponieść stratę.

Cele średnioterminowe

W perspektywie średnioterminowej lokaty i depozyty mogą być czasem najlepszą opcją, ale zależy to od tego, jak duże ryzyko jesteś w stanie podjąć, aby uzyskać większy zwrot z inwestycji. Jeśli na przykład planujesz kupić nieruchomość w ciągu siedmiu lat i wiesz, że będziesz potrzebować wszystkich swoich oszczędności jako wkładu własnego, najprawdopodobniej nie będziesz chciał ryzykować swoich pieniędzy. Dlatego bezpieczniej będzie umieścić je na lokacie. Pamiętaj jednak, że twoje oszczędności będą nadal zagrożone inflacją. Odsetki, które będziesz zarabiał na swoich oszczędnościach, mogą nie nadążyć za stopą inflacji, przez co twoje pieniądze stracą na wartości.

Cele długoterminowe

Aby osiągnąć długoterminowe cele, warto rozważyć inwestowanie, ponieważ inflacja może poważnie wpłynąć na wartość pieniędzy w średnim i długim okresie oszczędzania. Rynek akcji ma tendencję do radzenia sobie lepiej niż gotówka w długim okresie, dając przy tym możliwość uzyskania większych zysków z wszelkich zainwestowanych pieniędzy w tym czasie. Możesz obniżyć poziom ryzyka, jakie podejmujesz inwestując, poprzez rozłożenie swoich pieniędzy na różne inwestycje. Jest to tak zwana dywersyfikacja, która często okazuje się bardzo rozsądnym rozwiązaniem: nawet jeśli w drodze inwestycji stracisz część swoich pieniędzy, reszta pozostanie nienaruszona.

artykuł sponsorowany

Pozostałe