Środa, 19.12.2018
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska

FOTO, FILM: Skuteczna akcja policjantów kryminalnych ze Starogardu. Do aresztu trafiły dwie osoby wyłudzające zaliczki na sprzedaż maszyn i ciągników.

  • 29.03.2018, 12:32 (aktualizacja 29.03.2018 12:38)
  • redakcja
FOTO, FILM: Skuteczna akcja policjantów kryminalnych ze Starogardu. Do aresztu trafiły dwie osoby wyłudzające zaliczki na sprzedaż maszyn i ciągników.
Podziel się:
Oceń:
Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali 2 osoby wyłudzające przez internet zaliczki na sprzedaż ciągników rolniczych, motocykli oraz maszyn budowlanych. Oszuści zamieszczali w sieci atrakcyjne ogłoszenia, a następnie inkasowali pieniądze w kwocie od 500 do 2000 zł. na poczet przyszłych transakcji.

Starogardzcy kryminalni rozbili szajkę oszustów, którzy na jednym ze znanych portali internetowych zamieszczali fikcyjne ogłoszenia dotyczące sprzedaży ciągników rolniczych, motocykli oraz maszyn budowlanych po bardzo zaniżonych cenach. Aby uwiarygodnić swoje oferty, przestępcy dodawali do ogłoszeń zdjęcia skopiowane z sieci. 

Internetowe, atrakcyjne anonse spowodowały, że na te fikcyjne ogłoszenia zgłaszało się bardzo wiele osób chętnych do zakupu. Przestępcy rozmawiali ze swoimi klientami w taki sposób, aby ci wpłacili im zaliczkę na poczet przyszłej transakcji. Jak ustalili śledczy wpłaty wynosiły od 500 do 2000 zł. W każdym przypadku po przelaniu gotówki kontakt się urywał. 

Uzyskane w ten sposób pieniądze trafiały na rachunki w różnych bankach. Otwarte do tego celu konta zakładane były na tzw. „słupy”. Oszuści dysponowali kartami do tych kont i na bieżąco wypłacali wpływające tam pieniądze. Wiadomo już, że sprawcy oszukali w ten sposób co najmniej kilkanaście osób z całego kraju, jednak pokrzywdzonych może być znacznie więcej. 

Przy zatrzymanych osobach policjanci zabezpieczyli sprzęt komputerowy, tablet, telefony komórkowe, kilkanaście kart telefonicznych różnych operatorów, podrobione dowody osobiste oraz karty bankomatowe. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli bmw, którym poruszali się przestępcy, a także gotówkę w kwocie ponad 33 tys. zł. 

Zajmujący się tą sprawą kryminalni w wyniku szeroko zakrojonych działań operacyjnych wpadli na trop przestępców. Funkcjonariusze ustalili markę pojazdu jakim poruszali się przestępcy. Oszuści zostali zatrzymani podczas zorganizowanej akcji, gdy przemieszczali się autem na jednej ze starogardzkich ulic. 

Dwaj mieszkańcy powiatu puckiego w wieku 21 i 22 lat trafili do policyjnego aresztu. Podejrzani usłyszą zarzuty dotyczące oszustwa. Policjanci będą wnioskować za pośrednictwem prokuratury o ich tymczasowe aresztowanie. Za przestępstwo oszustwa grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Policjanci przestrzegają przed zawieraniem umów na odległość, a tym bardziej wpłacaniu zaliczek na poczet przyszłych transakcji. Zawsze w takich sytuacjach powinniśmy zachować ostrożność, szczególnie w przypadku bardzo atrakcyjnych ofert. 

 

Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard

 

_redakcja

Zdjęcia (3)

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
mieszkaniec 5.04.2018, 16:14
Dajcie nazwę swojej gazecie KRONIKA KRYMINALNA. Nic nie macie do przekazania mieszkańcom tylko to. Nawet największy bzdet policyjny znajdzie sie na waszych łamach. Może jakieś sprawy społeczne, miasta, mieszkanców. Może być mało ale konkretnie. Już zbrzydły mi te policyjne większe i mniejsze niemoty.
Emil
Emil 29.03.2018, 21:03
Koszulka z godłem na plecach, ale rodaka by okradł i w łyżce wody utopił.... lokalny patriota........
kociewiak
kociewiak 29.03.2018, 20:14
Skoro teraz piszą to wiadomo że sprawa aktualna. Pomyśl trochę kobieto.
Zyta
Zyta 29.03.2018, 15:45
Suuuper tylko qwa kiedy zlapali?-dzisiaj wczoraj miesiac temu czy piecdziesiat lat temu?! Zenujace staje sie juz wasze niedopracowanie umieszczanych wiadomosci
Anus
Anus 29.03.2018, 19:57
Hihi, pewnie konkurencja.

Pozostałe