Niedziela, 16.12.2018
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska

Fosfor biały składowany w garażu nieopodal szkoły? Na miejsce ściągnięto specjalne jednostki

  • 13.03.2018, 21:00
  • redakcja
Fosfor biały składowany w garażu nieopodal szkoły? Na miejsce ściągnięto specjalne jednostki OSP Starogard Gd.
Podziel się:
Oceń:
Do niecodziennego zdarzenia doszło w poniedziałek w Rywałdzie. Z jednego z blaszanych garaży zaczął wydobywać się dym. Na miejsce zadysponowano kilka zastępów straży pożarnej. Po otwarciu garażu, okazało się, że znajduje się w nim wiele pojemników z substancjami chemicznymi. Strażacy podjęli decyzję o ewakuacji pobliskiej szkoły i poinformowali mieszkańców blokowiska o niebezpieczeństwie, prosząc o zamknięcie okien. Po kilku chwilach rozpoczęła się niebezpieczna akcja gaśnicza. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że zapłonowi uległa substancja zwana fosforem białym.

Pod wskazanym adresem znajdował się wolnostojący blaszany garaż. W odległości około 80 metrów zlokalizowany był budynek szkoły i dwa bloki mieszkalne. Ratownicy zabezpieczyli teren działań i wyznaczyli strefę w odległości 150 m od garażu. 

Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard

Rozstawiono kurtyny wodne 
Strażacy rozstawili stację meteo celem weryfikacji warunków atmosferycznych na miejscu zdarzenia i ewakuowali pobliską szkołę do ośrodka zdrowia, gdzie uczniowie wraz z pracownikami oczekiwali na autokary, które przewiozły ich do domów. 
- Dyrektor szkoły podjął decyzję o zakończeniu zajęć lekcyjnych. Mieszkańcom pobliskich budynków ratownicy przekazali informację o konieczności zamknięcia okien w mieszkaniach – mówi kpt. Karina Stankowska, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim. - Ratownicy rozstawili kurtyny wodne w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się obłoku. W celu wykluczenia obecności materiałów promieniotwórczych użyto miernika EKO-D - promieniowania nie stwierdzono – podkreśla. 

Co stanie się z niebezpiecznymi substancjami?  
Ratownicy w pełnej ochronie chemicznej weszli do garażu, gdzie znajdowała się drewniana skrzynka wypełniona pojemnikami z  różnymi substancjami chemicznymi. 
Jedno opakowanie, z substancją, która wydzielała dym i paliła się płomieniem, było uszkodzone. Strażacy szybko ugasili płomień i dokonali pomiaru miernikami, zagrożenia nie było. (...) 

Więcej na ten temat przeczytacie w środowym wydaniu Gazety Kociewskiej. 

_redakcja

Zdjęcia (2)

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Masakra
Masakra 19.03.2018, 12:50
Mowa jest o substancjach chemicznych a wy tutaj o polach i samochodach ?
Czepiacie sie teraz rolnikow ?
Samochody ciezarowe woza na pole wapno. na dawnych pgr sa magazyny zboza samochody ciezarowe jezdza rowiez w nocy nie tylko w dzien. Jezeli naprawde jest cos nie tak to klamstwo ma krotkie nogi i wyjdzie wszystko na jaw predzej czy pozniej. Ogarnijcie sie i niech kazdy patrzy na siebie a nie maluje komus tylek. Nie macie swoich problemow ??
Mieszkaniec Rywałdu
Ps. Moze zazdroscicie ze komus sie uklada co ??
Masakra no.
Zofia
Zofia 15.03.2018, 21:16
Ten artykuł jest bardzo wyrazity,jest w nim opisany blaszany garaż co okazało się , że znajduje się w nim wiele pojemników z substancjami chemicznymi ! i tu jest problem, a nie wspomiane w komentarzach jakieś samochody i pola.Bo nie wiadomo co dana właścicielka posiada w piwnicy??????????
Galanonim1234
Galanonim1234 15.03.2018, 21:14
PGR-y to jeden wielki przekret i bomba ekologiczna.
Gdzie jest sołtys..
Gdzie jest sołtys.. 15.03.2018, 14:20
Ludzie mają takie sprawy w,,czterech literach'' . Dopiero jak coś się stanie to trwoga. Wszyscy wiedzą i widzą a każdy ma to gdzieś. A ten dla kasy to by zrobił wszystko.
anonim
anonim 16.03.2018, 08:59
Sołtys to drogę buduje :) do siebie
Starogardzianin
Starogardzianin 15.03.2018, 07:20
A potem się dziwią , że rak zbiera żniwo . Ten co to robi tu nie mieszka. Kasę kocha więc idzie na całość tym bardziej , że w swojej ,,mądrej "" główce nie widzi baran zagrożenia.
Jola
Jola 14.03.2018, 22:36
W prezencie dostał . Samochody nocą to też zjawa ? Wiatraków nie postawili to trafił im się intratniejszy biznes. A ludzie jak te barany wierzą w te bzdury.
Czas to sprawdzić.
Czas to sprawdzić. 14.03.2018, 22:31
Nie wierzę aby ktoś z tym zrobił porządek. Nocne samochody , substancje w blaszaku . Oczywiście , ze to tyczy jednej i tej samej osoby. Ludzie plotkują o tym co jest w tych silosach .Oczywiście wszystko rozejdzie się po kościach , bo na naszym terenie takich kwiatków jest pełno.
Czas
Czas 14.03.2018, 22:26
To grubsza sprawa.Ten facet to od lat robi różne machloje. Kupił publiczną drogę ...a teraz ( my podatnicy ) musimy od niego wykupić .Wreszcie wypłynęła sprawa nocnych samochodów. Wszyscy wiedzą, ale siedzą cicho bo to śmierdząca sprawa.
Wreszcie może ktoś się za to weźmie.
Wreszcie może ktoś się za to weźmie. 14.03.2018, 22:21
Durniów z nas robią. Może to kiszone ogórki miały być . A te samochody , które wywożą jakieś substancje na pola K. w nocy. Ludzie pozwalacie aby niszczono Wam środowisko. Więcej zainteresowania. Czas abyście zobaczyli co się wokół Was dzieje.
Wreszcie
Wreszcie 14.03.2018, 22:13
Pierdoły opowiadają. A co wywożą nocą na pola samochody ciężarowe. Czas zabrać się im do dupki. Ten właściciel to zawsze była gnida , dla kasy zrobi wszystko.
Rywałd na bąbie
Rywałd na bąbie 14.03.2018, 22:10
Najwyższy czas. Wszyscy wiedzą , że w Rywałdzie i okolicach źle się dzieje. Na pola p. K wywożone są jakieś substancje. Wywożone są tylko nocą i to już od kilku lat. Widzą to mieszkańcy Rywałdu i Szpęgawska i dziwią się , że tam gdzie policja powinna być jej nie ma. Ciekawe co znajduje się w silosach na terenie po byłym PGR. Dobrze byłoby to wszystko sprawdzić. Według mieszkańców to wszystko ma wspólny mianownik.
CK
CK 14.03.2018, 23:36
Ludzie !? O co ten lament i płacz? Do roboty a nie się rozpisywać. Zrobić kilka fotek w nocy i zgłoszenie do prokuratury o podejrzenie popełnienie przestępstwa- niszczenie środowiska. I prawda wyjdzie sama na jaw.. To takie proste a wy się go boicie ?
Krewny Rywałdziaka
Krewny Rywałdziaka 15.03.2018, 07:25
To wygląda na grubszą sprawę. Ktoś pozwoleństwo dał. Nie wierzę aby władze o tym nie wiedziały. Taki szarak nic tu nie zrobi. Może dopiero wtedy jak coś na prawdę pierdyknie to pójdą po rozum do głowy. Teraz wszyscy tylko gadają .Boją się stracić robotę.
Grex
Grex 14.03.2018, 10:40
Czegoż to ludzie nie przechowują pod nosem... na marginesie mam nadzieje, ze służby zainteresują się osoba która zgromadziła substancje, której zastosowanie obecnie jest tylko jedno - ładunki zapalające. Po co to komu. Jeszcze potężne potencjalne zagrożenie dla mieszkańców miasta.
Anka
Anka 14.03.2018, 10:01
Fosfor biały przechowuje się pod wodą ponieważ powietrzu szybko się utlenia i łatwo ulega samozapłonowi. Palący się rozgrzewa się do 1300 °C i wydziela dużą ilość żrącego dymu. Jest niezwykle trudny do ugaszenia, nie można gasić go wodą, pod wpływem której jeszcze intensywniej się pali.
Fosfor biały jest silnie trujący. Fosfor biały jest niezwykle trujący, już najmniejsza dawka tej substancji jest śmiertelna dla dorosłego człowieka, dlatego używany jest jako substancja czynna broni zapalającej jako główny składnik bomb fosforowych. Dawka śmiertelna dla dorosłego człowieka wynosi ok. 0,1 g czyli bardzo niewiele.
Zowk Sjookoski
Zowk Sjookoski 14.03.2018, 10:59
Przechowuje się pod wodą, ale nie można gasić wodą, bo pali się mocniej?
Sabina
Sabina 13.03.2018, 22:50
Mam nadzieję że Ta osoba która to posiadała , powinna iść siedzieć do więzienia na długie lata!!!!!
Bajabongo
Bajabongo 14.03.2018, 07:36
Właścicielka nie wiedziała co posiada bo dostała te pojemniki od członka rodziny n a przetrzymanie. Ty sprawdzasz czy zamiast weków od ciotki masz fosfor? To ten członek rodziny a nie właścicielka powinien beknąć za posiadanie.
mN
mN 15.03.2018, 14:42
Jak zawsze ten facet się wywinie.
Barbara
Barbara 14.03.2018, 19:12
Chyba sama właścielka napisała ten bzdurny komentarz! jak sama napisała że to od / ciotki / A właścielka dobrze wiedziała co przewozi!!! Oby i kara była solidna za ten czyn!!!
.
. 13.03.2018, 22:23
O występującym zagrożeniu toksycznym , możliwości skażenia i zatrucia miasta piszecie z jednodniowym opóźnieniem? !
No nieźle kwa.
piko
piko 14.03.2018, 09:29
niestety miejscowe słuzby nie informują od razu o takich zagrożeniach...wcale bys nie wiedział, wiec ciesz sie, ze w ogole ktos dobił się o tą informacje!
Mn
Mn 15.03.2018, 14:43
To śmierdząca sprawa . on ma plecy.
opo
opo 14.03.2018, 09:32
w innych miastach i miasteczkach taka informacja z po kilku chwilach idzie do mediów a potem do ludzi, w stg jest inny swiat pod tym wzgledem
tom
tom 13.03.2018, 21:53
Fosfor biały = aktywna bomba zapalająca i trująca ! Co za debil ! trzymał to w beczkach?
W końcu
W końcu 15.03.2018, 07:17
Zapewne wmówi wszystkim , że to kiszona kapusta. Podejrzewam , że to wszystko dotyczy tego jednego cwaniaczka., który zwali winę na jakąś starowinkę , której wmówił , że to śledzie w beczce.

Pozostałe