czwartek, 25 kwietnia 2024 06:05
Reklama

Zakładamy akwarium. Czego nie może w nim zabraknąć

Marzy Ci się eleganckie i egzotyczne akwarium, które uatrakcyjni wygląd Twojego salonu? Jeśli tak to zapoznaj się z poniższym tekstem. Dzięki niemu dowiesz się, jak krok po kroku wyposażyć akwarium.
Zakładamy akwarium. Czego nie może w nim zabraknąć

Krok 1: Przygotowanie żwirku, kamieni i ozdób

Jeśli masz już zakupione akwarium i dodatki, pora przystąpić do instalacji poszczególnych elementów. Pierwszym krokiem po zakupie żwiru, kamieni
i dodatków jest ich umycie pod bieżącą, najlepiej ciepłą, wodą. Do mycia nie należy używać ani mydła, ani żadnych innych detergentów – są one toksyczne dla ryb i dla żywych roślin, jeśli zdecydujemy posadzić je w akwarium. Jeśli sadzimy żywe rośliny, ich korzenie umieśćmy delikatnie pod żwirem. Decydując się na żywe rośliny, pamiętajmy o tym, aby zapewnić im odpowiednią ilość światła. Można też wspomóc ich wzrost specjalnym nawozem roślinnym przeznaczonym do akwariów, który jest neutralny dla ryb.

Żwir, kamienie i akcesoria umieszczamy w durszlaku, który wkładamy do wiadra i kilkakrotnie płuczemy do czasu, aż woda pozostanie czysta. Szczególnie ciekawym dodatkiem podnoszącym walory estetyczne domowego akwarium są korzenie. Można kupić je w sklepie akwarystycznym https://www.plantica.pl/produkty/materialy-dekoracyjne/korzenie. Wystarczy umieścić je w zbiorniku.


Krok 2: napełnij zbiornik wodą

Napełnij zbiornik wodą o temperaturze pokojowej z czystego wiadra do wysokości około 1/3 wysokości zbiornika. Dodaj odczynnik wodny dostępny
w sklepach akwarystycznych do odfluorowania wody. Chlor zawarty w wodzie jest szkodliwy dla ryb.

 

Krok 3: zadbaj o tlen w wodzie

W tym celu podłącz przewody powietrzne od pompy powietrza do dowolnych wylotów powietrza wewnątrz zbiornika. Napełnij zbiornik do dolnej części górnej ramy, pozostawiając trochę przestrzeni powietrznej między wodą a pokrywą.

 

Krok 4: zadbaj o termometr i podłącz filtr

Każdy początkujący akwarysta musi zaopatrzyć się w termometr samoprzylepny, który przylega do zewnętrznej powierzchni szkła. Należy podłączyć go dopiero wtedy, gdy znajdzie się w wodzie. Teraz możemy wpuścić do zbiornika ryby.

Po dwóch dniach od wpuszczenia ryb do wody warto sprawdzić pH i twardość wody za pomocą zestawu testowego, który jest do kupienia w sklepach akwarystycznych.


Podziel się
Oceń

Reklama