Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana Flesz 2019".

start 22.08.2019 19:00

Starogardzkie Centrum Kultury

Lokalizacja: Starogard Gdański, ul. Al. Jana Pawła II nr 3


22.08.2019 r. (czwartek), godz. 19:00 - Leszek Kułakowski Jazz Orchestra /scena plenerowa w Parku Nowe Oblicze przy SCK/


Leszek Kułakowski Jazz Orchestra powstała w 2006 r. z inicjatywy kompozytora, założyciela i szefa orkiestry. Orkiestra w podstawowej obsadzie posiada 5 saksofonów, 4 trąbki, 4 puzony, gitarę, fortepian, kontrabas i perkusję, co predestynuje do grania klasyki jazzu. LKJO prezentuje głównie kompozycje lidera, nie stroni też od prezentacji klasyki swingu, bebopu, muzyki latyno-amerykańskiej takich twórców jak Count Basie, Stan Kenton, Glenn Miller, Duke Ellington, T. Dorsey, Ch. Parker, M. Davis. W repertuarze LKJO znajdują się kompozycje najwybitniejszych współczesnych aranżerów jak Sammy Nestico, Roger  Holmes, Jerry  Nowak.
LKJO koncertowała na wielu festiwalach muzyki jazzowej. W najbliższych sezonach Leszek Kułakowski ze swoją Jazz Orchestrą da kilkanaście koncertów w najważniejszych ośrodkach Polski, a także w Austrii, Niemczech, Rosji, Belgii.

Leszek Kułakowski, kompozytor, pianista jazzowy zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”, teoretyk muzyki, profesor zwyczajny doktor habilitowany, założyciel kierunku Jazz i muzyka estradowa w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival (24 edycje) oraz Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Jest jednym z niewielu kompozytorów na świecie łączącym jazz z muzyka klasyczną (tzw. third stream). Skomponował ponad 150 utworów na różne obsady jazzowe . W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem (Aleatomodalblues), serializmem(Seriablueslizm) , polimodalizmem, politonalnością (Gonitwa nr 7). Współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej i USA. Wydał 20 monograficznych albumów, laureat wielu nagród i wyróżnień : 3-krotny laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej, nagrody specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za "wybitny wkład w rozwój polskiej kultury", odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Podziel się:

Zdjęcia (1)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.