Czwartek, 24.01.2019

SZTUKA POLSKA - Wystawa "Malarstwo Polskie po 1918 r...." Wilno. Kraków. Warszawa.

start 26.10.2018 godz. 18:00

Starogardzkie Centrum Kultury

Lokalizacja: Starogard Gdański, ul. Al. Jana Pawła II 3

Wernisaż 26 października 2018 r.
godz. 18:00
Galeria A im. Michała Faryseja w Starogardzkim Centrum Kultury
Wystawa będzie czynna do 10 grudnia 2018 r.

W tym roku najważniejsza wystawa Galerii A im. Michała Faryseja z cyklu Sztuka Polska została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.

Odzyskanie w 1918 roku przez Polskę niepodległości oznaczało euforię społeczeństwa. Było to spełnienie marzeń wielu pokoleń żyjących w niewoli Polaków. O wolność walczono w powstaniach, konspirowano, ponoszono ofiary, ryzykowano utratę majątku i życiem na wygnaniu.

Polskie malarstwo okresu międzywojennego rozwijało się w atmosferze twórczej swobody. Artyści wyzwoleni z pozaartystycznych powinności tworzyli zgodnie
z wyznawanymi ideałami estetycznymi i zainteresowaniami obejmującymi sferę tematyczna i formalną. Eksperymentowali, poszukiwali inspiracji w malarstwie dawnych mistrzów, ulegali wpływom dominującego w światowej sztuce środowiska paryskiego. Szukali indywidualnych dróg rozwoju i spełnienia. Stworzyli dorobek różnorodny i interesujący.

Na wystawie "Sztuka Polska" zostaną zaprezentowane prace z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Muzeum Okręgowego w Białymstoku i kolekcjonerów prywatnych.

Sponsorzy wydarzenia:
POLPHARMA
GAMA

Patronat:
Gmina Miejska Starogard Gdański

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.