Piątek, 14.12.2018
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska
Super Pupil Starogard Kociewska

XXV Noc Bardów im. Ryszarda Rebelki - koncert Stanisławy Celińskiej.

start 18.11.2017 godz. 18:00

Starogardzkie Centrum Kultury

Lokalizacja: Starogard Gdański, Al. Jana Pawła II Nr 3

18 listopada 2017 r.
godz. 18:00
Kino "Sokół" w Starogardzie Gdańskim
Impreza biletowana


Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza w dniach 17-18 listopada 2017 roku na XXV jubileuszową "Noc Bardów im. Ryszarda Rebelki". Podczas poprzednich edycji występowali uznani mistrzowie gatunku poezji śpiewanej, dobrego tekstu, piosenki aktorskiej. 18 listopada br. zaśpiewa Stanisława Celińska z zespołem, którego kierownikiem muzycznym jest Maciej Muraszko. Artystka na swojej platynowej płycie "Atramentowa" wydanej w 2015 roku wyczarowała niebanalny około jazzowy klimat, przesycony zmysłowym, przejmującym, ale przede wszystkim naturalnym głosem aktorki.

Dotychczas podczas "Nocy Bardów im. Ryszarda Rebelki" wystąpili artyści sceny polskiej tacy jak Maciej Zembaty, Wojciech Młynarski, Edyta Geppert, Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Marian Opania, Katarzyna Groniec, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Krzysztof Daukszewicz, Tadeusz Woźniak, Magda Umer, Ewa Błaszczyk, Piotr Machalica.

Stanisława Celińska jest przede wszystkim znana, jako znakomita, wszechstronna aktorka występująca zarówno na deskach teatralnych, jak i przed kamerą. Ale jest również wspaniałą piosenkarką, która wykonując "Atramentową rumbę" czy też utwory z albumu "Nowa Warszawa" zaskakuje i ujmuje swoim przejmującym głosem.

Warszawianka, silnie związana właśnie ze stołeczną Pragą jak nikt potrafi wprowadzić w klimat, nastrój i pociągnąć słuchacza w swoją opowieść.
Jak mówi w filmie „Nowa Warszawa” marzyła o scenie teatralnej, by znaleźć się w kolorowym świecie i jednocześnie mieć bezpośredni kontakt z publicznością.

W 1969 roku ukończyła PWST w Warszawie pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym. Przez jeden sezon (1990/91) występowała też w Teatrze Nowym w Poznaniu. Obecnie pracuje na deskach Teatru Nowego w Warszawie. Udało jej się zaliczyć jeden z najbardziej spektakularnych debiutów w historii kina, u boku Daniela Olbrychskiego w "Krajobrazie po bitwie" Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie). W dekadzie lat 70-tych była jedną z najzdolniejszych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki, jednej z byłych ukochanych głównego bohatera w "Spisie cudzołożnic" Jerzego Stuhra otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994). Udział w komediach: "Złote runo" Janusza Kondratiuka (1996) i "Fuks" Macieja Dutkiewicza (1999) przyniósł jej nominację do Orła. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii "Pieniądze to nie wszystko" Juliusza Machulskiego. Jedną z jej ostatnich kreacji filmowych była wyróżniona kolejną nominacją do Orła rola w "Południe - Północ" (2006) Łukasza Karwowskiego.
W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą "Prometeusza" za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor" za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w "Oczyszczonych" Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Wybitną twórczość komediową Celińskiej doceniono na VIII Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, przyznając jej statuetkę Melonika w 2007 roku.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.