Msza święta w intencji OSP z gminy Skórcz

Podziel się:
Oceń:
06.05.2022, 10:07

4 maja, we wspomnienie Świętego Floriana męczennika pączewski kościół zapełnił się druhami i druhnami oddziałów Ochotniczych Straży Pożarnych z Wielkiego Bukowca (wraz z pocztem sztandarowym), Pączewa, Skórcza i Wolentala. W kościelnych ławach zasiadły trzy pokolenia strażaków. Organista Łukasz Niklewski zaintonował „Święty Florianie patronie nasz”, a proboszcz parafii Paczewo ksiądz Ireneusz Nowak rozpoczął sprawowanie Mszy św. w intencji OSP. W liturgii Słowa uczestniczyli także druhna OSP Izabela Szulc oraz druh Łukasz Kosecki.

Ksiądz Nowak powiedział, że Święty Florian był mężnym żołnierzem rzymskim, głęboko wierzącym, co w czasach ówczesnych prześladowań groziło męczeńską śmiercią. Dziś, kiedy trudno publicznie wyznawać wiarę, jest dla nas wzorem postępowania. Postawę chrześcijańską trzeba mężnie prezentować w domu, pracy, organizacji – nie wstydzić się wiary. W tym miejscu ksiądz proboszcz podziękował wszystkim strażakom za to, że prócz udzielania pomocy, gaszenia pożarów, aktywnie uczestniczą w życiu Kościoła, czy to trzymając straż przy Grobie Pańskim, czy uczestnicząc w procesji podczas Bożego Ciała, czy choćby pojawiając się w galowych i polowych mundurach na Mszy św. w Dzień Strażaka. Głębszy wymiar męstwa druhów został wskazany w modlitwie: „abyśmy za wstawiennictwem św. Floriana gasili namiętności, które nas dotykają”, a zatem wszelkie złe emocje, które chcą nami zawładnąć. Ksiądz Nowak życzył: „Niech Święty Florian dopomoże, byście w takim sensie realizowali powołanie bycia strażakiem. Niech Chrystus obdarza Was męstwem i radością z wykonywanej służby”.  W modlitwie powszechnej wspomnieliśmy zmarłych strażaków, prosiliśmy Boga o pokój i o deszcz.
Po Mszy św. słowa wdzięczności do księdza Ireneusza skierował druh Antoni Chyła – prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Skórczu. Zaapelował do przybyłych, aby dbali o zachowanie tradycji strażackiej, również w wymiarze religijnym. Podziękował im za ofiarną służbę oraz przekazanie sprzętu pożarniczego do Ukrainy.

Tekst: Barbara Dembek-Bochniak

Zdjęcia: Sławomir Bochniak

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.