Niedziela, 21.10.2018, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

Kino „Sokół” grozi zawaleniem? Czy znajdą się pieniądze na remont dachu 80-letniego kina?

  • 10.02.2018, 05:40
Kino „Sokół” grozi zawaleniem? Czy znajdą się pieniądze na remont dachu 80-letniego kina?
W ostatnim czasie na suficie kina „Sokół” pojawiło się sporych rozmiarów pęknięcie. Dyrekcja kina zadecydowała o tymczasowym wyłączeniu obiektu z użytkowania. Z przeprowadzonej ekspertyzy wynika, że kawałek podwieszonego sufitu może w każdej chwili oderwać się i spać na publiczność. Koszt wymiany dachu wyniesie około 325 tysięcy złotych.

Budynek kina „Sokół” liczy już 80 lat. W jego wnętrzu znajduje się wielka scena i bardzo dobre nagłośnienie, a sala pomieści aż 300 osób. Ostatnio na jego suficie pojawiło się mocne, zauważalne gołym okiem, pęknięcie. Natychmiast została zlecona ekspertyza, z której jasno wynika, że szczelina może znacznie się pogłębić wskutek drgań i głośnej muzyki. 
Decyzję o zamknięciu kina podjęła dyrektor obiektu Ewa Roman.

Ekspertyzy co kilka lat 
Dach i strop kina wykonany został w starej technologii. Materiałem budulcowym były deski i trzcina. Z upływem czasu stan tych materiałów staje się coraz gorszy. 
-  Ekspertyzę techniczną wykonał uprawniony projektant. Takie ekspertyzy dla budynku kina „Sokół” są wykonywane co kilka lat, bo jednym z problemów jest dach łukowy nad salą – wyjaśnił Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta odpowiedzialny za inwestycje i pozyskiwanie środków zewnętrznych. - W ostatnim czasie pojawiły się dodatkowe pęknięcia nad salą. Pani dyrektor zleciła wykonanie aktualnej ekspertyzy. Jest to bezpośredni powód zamknięcia i wyłączeniu z użytkowania tego obiektu – zaznaczył. 


Stan budynku jest dobry 
Eksperci twierdzą, że nie ma zagrożenia wystąpienia katastrofy budowlanej, a ogólny stan budynku jest dobry. 
- Konieczna jest wykonanie wymiany sufitu, jak i zdemontowanie całego sklepienia dachu łukowego i wykonanie nowego poszycia dachu – mówią projektanci. – Koszty wymiany dachu sięgać mogą nawet 325 tysięcy złotych – podkreślają. 


Więcej na ten temat znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej! 
 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Na czas ciszy wyborczej wyłączona została możliwość komentowania pod artykułami.

Pozostałe