Sobota, 18.08.2018, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Kino „Sokół” grozi zawaleniem? Czy znajdą się pieniądze na remont dachu 80-letniego kina?

  • 10.02.2018, 05:40
  • redakcja
Kino „Sokół” grozi zawaleniem? Czy znajdą się pieniądze na remont dachu 80-letniego kina?
W ostatnim czasie na suficie kina „Sokół” pojawiło się sporych rozmiarów pęknięcie. Dyrekcja kina zadecydowała o tymczasowym wyłączeniu obiektu z użytkowania. Z przeprowadzonej ekspertyzy wynika, że kawałek podwieszonego sufitu może w każdej chwili oderwać się i spać na publiczność. Koszt wymiany dachu wyniesie około 325 tysięcy złotych.

Budynek kina „Sokół” liczy już 80 lat. W jego wnętrzu znajduje się wielka scena i bardzo dobre nagłośnienie, a sala pomieści aż 300 osób. Ostatnio na jego suficie pojawiło się mocne, zauważalne gołym okiem, pęknięcie. Natychmiast została zlecona ekspertyza, z której jasno wynika, że szczelina może znacznie się pogłębić wskutek drgań i głośnej muzyki. 
Decyzję o zamknięciu kina podjęła dyrektor obiektu Ewa Roman.

Ekspertyzy co kilka lat 
Dach i strop kina wykonany został w starej technologii. Materiałem budulcowym były deski i trzcina. Z upływem czasu stan tych materiałów staje się coraz gorszy. 
-  Ekspertyzę techniczną wykonał uprawniony projektant. Takie ekspertyzy dla budynku kina „Sokół” są wykonywane co kilka lat, bo jednym z problemów jest dach łukowy nad salą – wyjaśnił Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta odpowiedzialny za inwestycje i pozyskiwanie środków zewnętrznych. - W ostatnim czasie pojawiły się dodatkowe pęknięcia nad salą. Pani dyrektor zleciła wykonanie aktualnej ekspertyzy. Jest to bezpośredni powód zamknięcia i wyłączeniu z użytkowania tego obiektu – zaznaczył. 


Stan budynku jest dobry 
Eksperci twierdzą, że nie ma zagrożenia wystąpienia katastrofy budowlanej, a ogólny stan budynku jest dobry. 
- Konieczna jest wykonanie wymiany sufitu, jak i zdemontowanie całego sklepienia dachu łukowego i wykonanie nowego poszycia dachu – mówią projektanci. – Koszty wymiany dachu sięgać mogą nawet 325 tysięcy złotych – podkreślają. 


Więcej na ten temat znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej! 
 

_redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

mieszkaniec
mieszkaniec 14.02.2018, 10:03
koszt naprawy 325 tys. trzy lata pensji zbędnego vice-prezydenta i wszystko w temacie
mk
mk 14.02.2018, 09:46
Czy w Starogardzie potrzebnych jest dwóch vice-prezydentów? Czy Kalinowski kolega Stankowiaka jest taki niezbędny? Czy pensje prezydenckie powinny być takie jak w największych miastach w Polsce. to jest kpina. Miasto za obecnych włodarzy nic się nie rozwinęło. rozpoczęło remonty na które nie ma pieniędzy. Wydają kasę na głupoty chociaż słynna toaleta na rynku za sto tysięcy złotych!!! Obsadzają stanowiska w miejskich przedsiębiorstwach swoimi ludźmi, którzy są nie kompetentni.
gość
gość 14.02.2018, 12:55
Święta racja to miasto poszło na dno a mamy prezydenta i dwóch wicków, śmiechu warte, tylko kaska, kaska i stołki dla kolesiów....
Strażak
Strażak 14.02.2018, 10:25
Masz rację bo niektórym włodarzom w głowach się przewraca .
Ten "babol " ze Smętowa ma ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie. Za co ? Za fałszywą propagandę ?
Gdzie droga do Frący ?
Bajek naopowiadała mieszkańcom i na tym koniec.Gmina była na samym końcu w rankingu dróg na liscie wojewódzkiej do dofinansowania ze środków budżetowych.
Gość
Gość 14.02.2018, 11:18
To jest kłamczucha jakiej mało ?
A to jej firma handlowała kradzionym węglem ?
Super kompetencje jak ta lala.
Henryk
Henryk 12.02.2018, 11:11
Warto wyremontować salę widowiskową i powiększyć scenę z zapleczem tak by można było wystawiać większe widowiska i koncerty , takiej sali Starogardowi brakuje
Krzysztof
Krzysztof 12.02.2018, 08:45
cytuję "W jego wnętrzu znajduje się wielka scena i bardzo dobre nagłośnienie" Ja chyba w innym kinie byłem. Anit ta scena nie jest WIELKA ani to nagłośnienie BARDZO DOBRE. Owszem nagłośnienie było bardzo dobre ale co najmniej 20 lat temu. Od tego czasu technologia "lekko" poszła do przodu :) Ten budynek powinien być zaorany razem z byłym MZK. Ładowanie jakiejkolwiek złotówki w ten budynek dzisiaj to strata kasy.
mar
mar 10.02.2018, 21:15
wybory się zbliżają a banery kosztują
.
. 10.02.2018, 21:00
A gdzie jest powiedziane ,że kino musi mieć dach?!
Gosc
Gosc 10.02.2018, 14:08
Hahaha ile??
Gość
Gość 10.02.2018, 13:02
Wszystko doprowadzcie do ruiny a potem sprzedajcie za psi grosz prywatnemu inwestorowi albo zagranicznemu kapitałowi.Jak się społeczeństwo obudzi będzie za późno, bo wszystko dookoła będzie sprzedane.Nastawiać galerii, marketów, dyskontów i barów z szybkim jedzeniem i wmawiać ludziom, że to jest sukces.
.
. 10.02.2018, 20:09
Amerykę odkryłeś? Wszystko co państwowe tak kończy. Bo to niczyje.
gość
gość 10.02.2018, 11:43
Niech to kupi pan Szwarc .... do kolekcji... za psi grosz.....
Maciej
Maciej 11.02.2018, 10:16
Może i to kupi bo jak nie On to ruiny będą stały lata i straszyły. A jeśli ciebie stać i masz na to pomysł to sam to kup.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 10.02.2018, 10:57
Jeżeli kino to ważny i niezbędny obiekt dla miasta to trzeba remontować.Mniej wydawać na promocje ,bale niby charytatywne a finansowane z budżetu miasta a grosz do grosza i będą oszczędności.
I jeszcze jedno wyjście : zlikwidować etat Kalinowskiego i będzie góra pieniędzy.
W UM są przecież naczelnicy z doświadczeniem to niepotrzebny jest dodatkowo etat Kalinowskiego.
Pan emeryt do domu odpoczywać a pan prezydent powinien rozważyć racjonalne wydawanie pieniędzy.
Powodzenia.
tt
tt 10.02.2018, 10:43
Dlaczego ktoś zapomniał napisać o kapitalnym remoncie w latach 90-tych ? Więc to kino pomimo 80 lat nie powinno być tak opłakanym stanie.
123456+
123456+ 10.02.2018, 19:24
No i nie jest piszę że kino jest w bardzo dobrym stanie , naprawy wymaga tylko dach
tt
tt 10.02.2018, 22:13
za taką kasę to można by naprawić dachy w takich 3 kinach !
Max
Max 14.02.2018, 14:24
Ty pewnie byś w naprawił . Żeby wycenić trzeba obejrzeć więc się nie wypowiem na temat kosztów
olo