Sobota, 16.12.2017, imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Uczcili 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego

  • 6.12.2017, 22:59 (aktualizacja 07.12.2017 12:08)
  • redakcja
Uczcili 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego
W dniu 5 grudnia 2017 przypadła 150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. A tej okazji Klub Gazety Polskiej w Starogardzie Gdańskim zorganizował uroczystości. - Dziwi mnie fakt, że tak ważne wydarzenie, które odbiło się szerokim echem w kraju. nie miało przełożenia w naszym mieście – mówi Sebastian Kucharczyk z KGP w Starogardzie.

Przy Pomniku Niepodległości głos zabrał członek stowarzyszenia Regionalna Grupa Popularyzacji Mikrohistorii, Oskar Kamiński. W wykładzie przedstawił on życiorys marszałka Piłsudskiego, jego działalność pro-niepodległościową (w tym w Legionach Polskich), a także polityczną, już w okresie po odzyskaniu niepodległości. Podsumowując wykład, Kamiński zwrócił uwagę na to, że wszystko, co robił Piłsudski było nakierowane na odzyskanie niepodległości przez Polskę, a także stwierdził, że marszałkowi za jego pracę należy się szacunek i uznanie, niezależnie od sympatii politycznych.

 

_redakcja

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Józef Piłsudski
Józef Piłsudski 8.12.2017, 10:05
Religia jest dla ludzi bez rozumu.

U człowieka główną rolę odgrywa MORALNOŚĆ. Że religia i wszystkie przepisy są dla ludzi bez rozumu i wykształcenia, jest to ich postrachem i CHRONI OD ZEPSUCIA, a człowiekowi rozumnemu trzeba tylko postępować
MORALNIE...."
kuchar
kuchar 8.12.2017, 10:00
W czasie I wojny światowej Józef Piłsudski w rozmowie z Hallerem deklarował swoją bezwyznaniowość i ateizm. Nie było w tym nic dziwnego, ponieważ Piłsudski był przedstawicielem subkultury socjalistów deklarujących swoją pogardę dla religii i kościoła (na łamach wydawanego przez siebie pisma „Robotnik” uznawał za brata w idei Augusta Babla, który głosił, że popiera socjalizm czyli demokrację w polityce, komunizm w gospodarce i ateizm wobec religii). Partia Piłsudskiego PPS była organizacją ateistyczną, antyklerykalną i zwalczającą Kościół katolicki.
Sympatyk sadu
Sympatyk sadu 7.12.2017, 19:58
Z tego co widziałem w necie to akcję ogłosili o 16 i w 3 godziny zebrali więcej osób niż wy pod sadem w ciągu pół roku !
Emil
Emil 7.12.2017, 19:56
15 osób.. policzyłem..... ten artykuł to raczej kompromitacja niż news. Godniej było by to przemilczeć.
Na przyszły rok może lepiej było by to zorganizować bez żadnych ubarwień politycznych, to i mieszkańcy stawią się liczniej?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 7.12.2017, 20:58
Przemilczec ? Człowieku co ty pieprzysz a twoje urodziny też każdy ma w sypie? Może tak bo nikim ważnym dla polskiej historii nie jesteś !
mieszkanka
mieszkanka 8.12.2017, 09:02
Seb na luz wrzuć! Co się chłopie grzejesz.
Goc
Goc 7.12.2017, 14:56
Cóż, może znaczna część mieszkańców zna historię i doskonale wie, że Marszałek miał dwa a nawet i trzy oblicza. W końcu np. każdy zna kontrowersje pochowania Go na Wawelu, w końcu sam wyrzekł się kościoła i przeszedł na luteranizm.

Przewrót majowy i tzw. proces Brzeski również jest znanym zagadnieniem.

A cud nad Wisłą, nie ukrywajmy, że sam Józef nie był ojcem sukcesu, na to wydarzenie wpływ wywarło jeszcze kilka osób i zbieg różnych okoliczności, które nam pomogły.

I na koniec, nie znam nikogo mądrego, kto z Gazetą Polską chciałby pozować do foty, no chyba że jest z ,,lepszego sortu".
ksiadz
ksiadz 8.12.2017, 10:34
On nie wyrzekt sie kosciola, on pozostal we wierze chrzescijanskiej!
Kami
Kami 7.12.2017, 15:34
Część mieszkańców była też 5 grudnia pod Sądem Rejonowym w Starogardzie Gdańskim zaprotestować przeciwko rozmontowywaniu demokracji przez PiS...
thtg
thtg 7.12.2017, 15:15
Ale chyba zdołali się policzyć?
sympatyk polskości
sympatyk polskości 7.12.2017, 15:35
Na pewno było ich więcej niż tych z mniejszości niemieckiej pod sądem, ale mniej niż tych przy budzie z coca colą

Pozostałe