Poniedziałek, 23.07.2018, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Specjaliści biją na alarm! Oddychamy skażonym powietrzem

Specjaliści biją na alarm! Oddychamy skażonym powietrzem
Starogard Gdański znalazł się na 15. pozycji rankingu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Tym razem wysoki wynik nie świadczy o niczym dobrym. Stolica Kociewia swój niechlubny wynik zawdzięcza pyłom PM 10, które unoszą się w powietrzu, trując mieszkańców i zanieczyszczając przyrodę.


Wychodząc rano do pracy lub otwierając wieczorem okno, w wielu miejscach naszego miasta, poczuć możemy gryzący zapach, który wyczuć można również w ustach. To nic innego jak pyły PM10 i PM2,5, czyli mówiąc potocznie emisja ze spalania złego węgla, śmieci i innych odpadów, a także w mniejszym stopniu spaliny naszych pojazdów, które nie są wyposażone w odpowiednie filtry. 
Smog, który dostrzec możemy gołym okiem, jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Pod oznaczeniem PM10 i PM2,5 kryją się substancje organiczne i nieorganiczne zawierające toksyny. W przypadku pyłów PM 10 są to rakotwórcze benzo(a)pireny, metale ciężkie, a także dioksyny i furany. 
W skład pyłów PM2,5 wchodzą natomiast zanieczyszczenia wtórne, które wykształciły się z przemiany dwutlenku azotu, amoniaku i siarki. Te wszystkie trudne nazwy nie wróżą nic dobrego. Są one dla nas śmiertelnie niebezpieczne. 

Akcje informacyjne w szkołach 
W akcję walki ze smogiem włączyło się Starostwo Powiatowe, które prowadzi wiele akcji związanych z edukacją ludzi, jak niebezpieczne jest spalanie odpadów w przydomowych kotłowniach. 
- Od dłuższego czasu przyglądamy się wynikom pomiaru jakości powietrza i stąd też nasza akcja pod hasłem ,,Kociewie najrzy się z naturą" - przyznaje Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego. - Postanowiliśmy postawić przede wszystkim na szeroko rozumianą edukację. W szkołach prowadzonych przez samorząd powiatowy, czyli w szkołach ponadgimnazjalnych, zamontowane zostały specjalne urządzenia do pomiaru pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 z jednoczesnym pomiarem temperatury, wilgotności powietrza oraz ciśnienia. Wśród młodzieży ogłosiliśmy konkurs pod hasłem #STOPSMOG i uczniowie, którzy chcą w nim wziąć udział, tworzą zespoły badawcze. Zespoły te mają za zadanie obserwować jakość powietrza do końca kwietnia, czyli do czasu, kiedy trwać będzie sezon grzewczy. W rezultacie uczniowie przedstawią prezentację z wynikami pomiarów, wnioskami z przeprowadzonej analizy wyników pomiaru, oraz wskażą trzy sposoby na ograniczenie zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza oraz walki ze smogiem – mówi. 


Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 
 

_redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kociewiak
kociewiak 10.12.2017, 17:43
Witam,
ujął bym to nieco inaczej, jak to możliwe , że to jedyne miasteczko na północy kraju w powiecie o lesistości ponad 35 %, A GDZIE JEST ZLOKALIZOWANY POMIAR?, ANO W STRAŻY POŻARNEJ NA lUBICHOWSKIEJ, GDZIE ,,korytarzem,, powietrznym wszystko co może /smog/ pcha się na dół do miasta do rzeki dzie wartki nurt trzworzy nastepny ciąg powietrzny, a ruch w straży i mnogość parkingów wokół centrów handlowych jest ogromny, a może dokonać analizy jak jest w dzień , a jak w nocy?rzeka jest na 80 m npm a lubichowska na 110 m npm. Pomierzyć w innych miejscach i wtedy będzie ,,mapa,, zagrożeń.
eko
eko 8.12.2017, 15:43
Zgadzam się z przedmówcami, dotacje na piece na pellet , surowe mandaty za "zasmradzanie otoczenia" i byłoby dużo lepiej. Zapraszam Straż Miejską ok godz. 18.00 na którąkolwiek ulicę z domkami jednorodzinnymi i w mig wyłapaliby winowajców. Smród aż dusi!!!!
jojo
jojo 6.12.2017, 23:48
Dlaczego na terenie miasta nie ma dofinansowania do pieców na np. pellet? Gmina może a miasto już nie?
koks
koks 8.12.2017, 14:46
Zgadza się! Tym nierch się zajmą a nie kręceniem filmików o jarmarku
Ja
Ja 6.12.2017, 22:06
Wezcie sie za wywoz smieci to zgninie smog , a nie ograniczacie wowoz surowcow raz na miesiac w pobliskich wioskach. Alarmujecie a sami sklaniacie ludzi do palenia gowien a wtedy narzekacie !
.
. 6.12.2017, 15:21
No co by nie gadać to na taką wysoką pensję obecny Prezydent sobie nie zasłużył.
I jeszcze teraz ten syf w powietrzu.
Gość
Gość 6.12.2017, 16:38
A co prezydent pali śmieciami? Problemem jest niska świadomość ludzi. To jakby powiedzieć palaczowi że ma rzucić.
t
t 6.12.2017, 20:24
Wystarczy jakby strażnicy miejscy przeszli się po mieście. Na niektórych ulicach swąd palących się śmieci aż gryzie w nos.
Ą
Ą 6.12.2017, 20:14
No to niech zaperala od domu do domu i tą miejską świadomość i kulturę głosi. Za co mu płacą?
Jan
Jan 6.12.2017, 12:51
Walka ze smogiem będzie taka, że trzeba będzie się podłączyć do miasta z ogrzewaniem i tam płacić za usługę.Zgadza się, że powietrze jest zanieczyszczone,gdyby ludzi było stać na nowe piece i auta to by sobie je kupili, a nie palili w starych co oraz kaflowych i nie jeździli starymi gruchotami.Chodzi o to aby pozamykać ostatnie kopalnie a potem jako nieopłacalne sprzedać zagranicznym inwestorom i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zaczną przynosić zyski.
Gość
Gość 6.12.2017, 16:33
Snując taki wniosek to jesteśmy najbiedniejszym miastem na północy Polski?
Podpis
Podpis 6.12.2017, 13:30
Tutaj nie piece są problemem, a ich właściciele. Ludzie palą śmieciami, dodatkowo niektórzy mówią o tym z dumą, bo "są sprytni" i oszczędzają na węglu.
Stare auta również nie są problemem, bo latem tego problemu nie ma. Nagle ludzie zimą więcej jeżdżą? Latem widać więcej samochodów na DK22 niż zimą.

Pozostałe