×
Wtorek, 16.10.2018, imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła

Specjaliści biją na alarm! Oddychamy skażonym powietrzem

  • 6.12.2017, 09:59
  • redakcja
Specjaliści biją na alarm! Oddychamy skażonym powietrzem
Starogard Gdański znalazł się na 15. pozycji rankingu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Tym razem wysoki wynik nie świadczy o niczym dobrym. Stolica Kociewia swój niechlubny wynik zawdzięcza pyłom PM 10, które unoszą się w powietrzu, trując mieszkańców i zanieczyszczając przyrodę.


Wychodząc rano do pracy lub otwierając wieczorem okno, w wielu miejscach naszego miasta, poczuć możemy gryzący zapach, który wyczuć można również w ustach. To nic innego jak pyły PM10 i PM2,5, czyli mówiąc potocznie emisja ze spalania złego węgla, śmieci i innych odpadów, a także w mniejszym stopniu spaliny naszych pojazdów, które nie są wyposażone w odpowiednie filtry. 
Smog, który dostrzec możemy gołym okiem, jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Pod oznaczeniem PM10 i PM2,5 kryją się substancje organiczne i nieorganiczne zawierające toksyny. W przypadku pyłów PM 10 są to rakotwórcze benzo(a)pireny, metale ciężkie, a także dioksyny i furany. 
W skład pyłów PM2,5 wchodzą natomiast zanieczyszczenia wtórne, które wykształciły się z przemiany dwutlenku azotu, amoniaku i siarki. Te wszystkie trudne nazwy nie wróżą nic dobrego. Są one dla nas śmiertelnie niebezpieczne. 

Akcje informacyjne w szkołach 
W akcję walki ze smogiem włączyło się Starostwo Powiatowe, które prowadzi wiele akcji związanych z edukacją ludzi, jak niebezpieczne jest spalanie odpadów w przydomowych kotłowniach. 
- Od dłuższego czasu przyglądamy się wynikom pomiaru jakości powietrza i stąd też nasza akcja pod hasłem ,,Kociewie najrzy się z naturą" - przyznaje Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego. - Postanowiliśmy postawić przede wszystkim na szeroko rozumianą edukację. W szkołach prowadzonych przez samorząd powiatowy, czyli w szkołach ponadgimnazjalnych, zamontowane zostały specjalne urządzenia do pomiaru pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 z jednoczesnym pomiarem temperatury, wilgotności powietrza oraz ciśnienia. Wśród młodzieży ogłosiliśmy konkurs pod hasłem #STOPSMOG i uczniowie, którzy chcą w nim wziąć udział, tworzą zespoły badawcze. Zespoły te mają za zadanie obserwować jakość powietrza do końca kwietnia, czyli do czasu, kiedy trwać będzie sezon grzewczy. W rezultacie uczniowie przedstawią prezentację z wynikami pomiarów, wnioskami z przeprowadzonej analizy wyników pomiaru, oraz wskażą trzy sposoby na ograniczenie zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza oraz walki ze smogiem – mówi. 


Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 
 

_redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kociewiak
kociewiak 10.12.2017, 17:43
Witam,
ujął bym to nieco inaczej, jak to możliwe , że to jedyne miasteczko na północy kraju w powiecie o lesistości ponad 35 %, A GDZIE JEST ZLOKALIZOWANY POMIAR?, ANO W STRAŻY POŻARNEJ NA lUBICHOWSKIEJ, GDZIE ,,korytarzem,, powietrznym wszystko co może /smog/ pcha się na dół do miasta do rzeki dzie wartki nurt trzworzy nastepny ciąg powietrzny, a ruch w straży i mnogość parkingów wokół centrów handlowych jest ogromny, a może dokonać analizy jak jest w dzień , a jak w nocy?rzeka jest na 80 m npm a lubichowska na 110 m npm. Pomierzyć w innych miejscach i wtedy będzie ,,mapa,, zagrożeń.
eko
eko 8.12.2017, 15:43
Zgadzam się z przedmówcami, dotacje na piece na pellet , surowe mandaty za "zasmradzanie otoczenia" i byłoby dużo lepiej. Zapraszam Straż Miejską ok godz. 18.00 na którąkolwiek ulicę z domkami jednorodzinnymi i w mig wyłapaliby winowajców. Smród aż dusi!!!!
jojo
jojo 6.12.2017, 23:48
Dlaczego na terenie miasta nie ma dofinansowania do pieców na np. pellet? Gmina może a miasto już nie?
koks
koks 8.12.2017, 14:46
Zgadza się! Tym nierch się zajmą a nie kręceniem filmików o jarmarku
Ja
Ja 6.12.2017, 22:06
Wezcie sie za wywoz smieci to zgninie smog , a nie ograniczacie wowoz surowcow raz na miesiac w pobliskich wioskach. Alarmujecie a sami sklaniacie ludzi do palenia gowien a wtedy narzekacie !
.
. 6.12.2017, 15:21
No co by nie gadać to na taką wysoką pensję obecny Prezydent sobie nie zasłużył.
I jeszcze teraz ten syf w powietrzu.
Gość
Gość 6.12.2017, 16:38
A co prezydent pali śmieciami? Problemem jest niska świadomość ludzi. To jakby powiedzieć palaczowi że ma rzucić.
t
t 6.12.2017, 20:24
Wystarczy jakby strażnicy miejscy przeszli się po mieście. Na niektórych ulicach swąd palących się śmieci aż gryzie w nos.
Ą
Ą 6.12.2017, 20:14
No to niech zaperala od domu do domu i tą miejską świadomość i kulturę głosi. Za co mu płacą?
Jan
Jan 6.12.2017, 12:51
Walka ze smogiem będzie taka, że trzeba będzie się podłączyć do miasta z ogrzewaniem i tam płacić za usługę.Zgadza się, że powietrze jest zanieczyszczone,gdyby ludzi było stać na nowe piece i auta to by sobie je kupili, a nie palili w starych co oraz kaflowych i nie jeździli starymi gruchotami.Chodzi o to aby pozamykać ostatnie kopalnie a potem jako nieopłacalne sprzedać zagranicznym inwestorom i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zaczną przynosić zyski.
Gość
Gość 6.12.2017, 16:33
Snując taki wniosek to jesteśmy najbiedniejszym miastem na północy Polski?
Podpis
Podpis 6.12.2017, 13:30
Tutaj nie piece są problemem, a ich właściciele. Ludzie palą śmieciami, dodatkowo niektórzy mówią o tym z dumą, bo "są sprytni" i oszczędzają na węglu.
Stare auta również nie są problemem, bo latem tego problemu nie ma. Nagle ludzie zimą więcej jeżdżą? Latem widać więcej samochodów na DK22 niż zimą.

Pozostałe