Poniedziałek, 23.07.2018, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Płacisz z góry, niezależnie od wyniku. Zmiany w badaniach technicznych pojazdów

Płacisz z góry, niezależnie od wyniku. Zmiany w badaniach technicznych pojazdów
Weszły w życie zmiany związane z okresowymi badaniami technicznymi pojazdów. Celem zmian wprowadzonych przez rząd jest poprawa jakości danych w państwowym rejestrze oraz wzrost bezpieczeństwa w zakresie ruchu drogowego i obrotu pojazdami.

Po naszych drogach wciąż jeździ bardzo wiele niesprawnych technicznie pojazdów. Proceder ten ukrócić mają zmiany, które zaczęły obowiązywać 13 listopada bieżącego roku. Niezależnie od tego, czy samochód przeszedł badanie techniczne pozytywnie, czy negatywnie, właściciel musi uiścić opłatę z góry za jego wykonanie. Ma to zapobiec oszustwom poprzez kursowanie samochodem od warsztatu do warsztatu jedynie po pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. 

Badanie bez zwrotu pieniędzy 
Do tej pory najczęściej kierowcy płacili dopiero po zakończeniu przeglądu. Od zasady płatności z góry będzie wyjątek w przypadku rozliczenia usługi na podstawie faktury VAT z odroczonym terminem płatności, dedykowany np. przedsiębiorcom zarządzającym flotą pojazdów. 
 - Kolejne różnice dotyczą samego badania i informacji o nim. Inaczej niż do tej pory, jeśli diagnosta znajdzie usterkę skutkującą wynikiem negatywnym badania technicznego, będzie zobligowany do określenia jego wyniku jako „negatywny” i przekazania do CEP informacji o tym fakcie wraz z kodem usterki – informuje Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytut u Transportu Samochodowego. - Nie będzie możliwości przerwania badania w celu umożliwienia jej usunięcia. Co więcej, kierowca nie może liczyć na zwrot pieniędzy. Do Centralnej Ewidencji Pojazdów będą zaś przekazywane na bieżąco dane o rezultatach badań technicznych. Krytyczny wynik badania zobliguje klienta do usunięcia uchybień w okresie 14 dni i ponownego wykonania badania pod ich kątem. Koszt wtórnej weryfikacji – na tej samej stacji kontroli pojazdów – wyniesie od 14 do 36 złotych, w zależności od wagi usterek. Klient będzie też mógł – po 14 dniach oraz w innej SKP – wykonać badanie, ale w pełnym zakresie, i w związku z tym z pełną opłatą jak za badanie pierwotne, w którym stwierdzono usterki – tłumaczy rzecznik ITS. 


Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej! 

_redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe