×
Wtorek, 16.10.2018, imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła

Ks. Biskup Pomocniczy Wiesław Śmigiel nowym Biskupem Toruńskim

  • 22.11.2017, 10:02
  • redakcja
Ks. Biskup Pomocniczy Wiesław Śmigiel nowym Biskupem Toruńskim
11 listopada abp Salvatore Pennacchio – nuncjusz apostolski w Polsce poinformował, że Ojciec Święty Franciszek mianował Biskupem Toruńskim dotychczasowego Biskupa Pomocniczego Diecezji Pelplińskiej Wiesława Śmigla.

Cała Diecezja Pelplińska z ogromną radością przyjęła informację o mianowaniu bp. Wiesława Śmigla nowym Biskupem Diecezji Toruńskiej. 
- Wraz z całą Diecezją Pelplińską w duchu radości i wdzięczności przyjąłem wiadomość przekazaną przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce dnia 11 listopada br., iż Ojciec Święty Franciszek mianował Biskupa Wiesława Śmigla Biskupem Diecezji Toruńskiej – napisał w liście do wiernych biskup Ryszard Kasyna. - Cieszę się, że tak bardzo wyróżniona została Diecezja Pelplińska, jej prezbiterium, z którego pochodzi Biskup Nominat, Seminarium Duchowne, którego jest Absolwentem i wierni, którym posługiwał od dwudziestu trzech lat jako kapłan i od pięciu lat jako Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej – dodał. 

Z życia bp Wiesława Śmigla 
Biskup Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 r. w Świeciu jako młodszy syn Marii i Mariana, zamieszkałych w parafii w Grucznie pw. św. Jana Chrzciciela.  Po maturze złożonej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy, w latach 1988 – 1994 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Dnia 29 maja 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej. Po święceniach przez dwa lata był wikariuszem w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie, a w latach 1996-1998  sekretarzem i kapelanem biskupa pelplińskiego Jana Szlagi. W 1998 roku został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL, broniąc w 2003 roku doktorat oraz uzyskując w 2010 roku habilitację. W kolejnych latach był kierownikiem Katedry Teologii Pastoralnej oraz profesorem KUL. W roku 2009 r. otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości, a 24 marca 2012 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go Biskupem Pomocniczym Diecezji Pelplińskiej oraz biskupem tytularnym Beatii. 21 kwietnia 2012 r. w bazylice katedralnej w Pelplinie przyjął sakrę biskupią, obierając sobie jako dewizę słowa Omnibus omnia factus (Stawszy się wszystkim dla wszystkich). W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady Stałej i Rady ds. Rodziny  oraz członkiem Komisji Duszpasterskiej, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą  i przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi.

Uroczysty ingres już 10 grudnia 
Biskup Wiesław Śmigiel  już dzisiaj zaprasza całą wspólnotę diecezjalną, wiernych świeckich, braci i siostry zakonne, a szczególnie kapłanów do wspólnego dziękczynienia Bogu za posługę biskupa Wiesława. 
- Osobę Dostojnego Nominata ogarniemy modlitwą w czasie Mszy Świętej, sprawowanej w sobotę, 9 grudnia br. o godz. 11.00 w bazylice katedralnej w Pelplinie, w dniu jego imienin. Natomiast w  II niedzielę Adwentu, 10 grudnia br. o godz. 12.00 odbędzie się uroczysty ingres Bpa Wiesława do katedry w Toruniu – podsumował biskup. 
 

_redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

starogard
starogard 22.11.2017, 17:46
To obstawiam że nowym biskupem pomocniczym w Pelplinie zostanie Ks. Wojciech Pikor.

Pozostałe