Poniedziałek, 23.07.2018, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

Niskie ławki i nierówna kostka. Takie było założenie?

Niskie ławki i nierówna kostka. Takie było założenie?
W niedzielę, 24 września minęło dokładnie 50 lat od odsłonięcia Pomnika Poległych i Zamordowanych w latach 1939-1945 Harcerzy w Starogardzie Gdańskim. Specjalnie na tę okazję władze miasta podjęły decyzję o odnowieniu miejsca pamięci. Pomysł ten jednak nie wszystkim przypadł do gustu. Pojawiły się sygnały, że prace zostały wykonane niechlujnie, a nowe ławki wokół nie nadają się do siedzenia.

Do naszej Redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która twierdzi, że prace wokół pomnika zostały wykonane niechlujnie, a zimne, granitowe ławki nie nadają się do odpoczynku, gdyż są bardzo niskie, co sprawia problem zwłaszcza starszym osobom.
– Wokół Pomnika została nieestetycznie położona kostka z odzysku – mówi Czytelniczka. – Pojawiły się też nowe bardzo niskie siedziska ledwo wystające ponad ziemię. Są one bardzo zimne i nie da się na nich usiąść. Stare ławki zostały zabrane, a starsze osoby muszą szukać sobie inne miejsce do spacerów i odpoczynku – zaznacza kobieta.

Kostka z historią
Z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy udaliśmy się do Urzędu Miasta. Jak się okazało, taka była koncepcja renowacji pomnika. Władze miasta nie wykluczają jednak, że w przyszłości zostaną dostawione kolejne ławki.
- Nawierzchnia placu przed pomnikiem została wymieniona na nawierzchnię z kostki kamiennej z odzysku. Takie były założenia projektu renowacji pomnika. Jest to kostka rozbiórkowa z tzw. berlinki oraz ul. Kościuszki  Naturalne elementy wykończeniowe mają to do siebie, że nie są cięte na wymiar, stąd też brak idealnie płaskiej nawierzchni placu – informuje Magdalena Dalecka z Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta Starogard Gd. - Ławki, które tam stały były w złym stanie technicznym i niestety służyły najczęściej osobom, które nie zachowywały się w sposób godny dla tego miejsca, stąd podjęto decyzję o ich demontażu – zaznacza.

Nowe oświetlenie i  zieleń
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku wokół Pomnika pojawi się nowe oświetlenie parkowe, jak również sam pomnik zostanie podświetlony, a na wiosnę w ramach bieżących działań Wydziału Techniczno - Inwestycyjnego UM zostanie nasadzona ,,nowa" zieleń zgodnie z przygotowaną koncepcją. Być może pojawią się też nowe ławki.

 

Admin admin

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

trudno dogodzić
trudno dogodzić 10.10.2017, 13:33
Jest estetycznie. Nie można wszystkiego zamurować, zalać betonem lub asfaltem.
mia
mia 16.10.2017, 09:12
"Estetycznie" nie powinno wykluczać "funkcjonalnie".
leo
leo 9.10.2017, 11:32
kostka pewnie jest z rynku. wiec na rynku będzie asfalt.
tutam
tutam 8.10.2017, 15:43
Pamiętam, że poprzednia rewitalizacja tego miejsca była w latach 80-tych. Dodano wtedy chyba dwie tabliczki pamiątkowe przy alejkach przylegających do pomnika.
luksus
luksus 9.10.2017, 08:10
Grunt, że można się tam polansować i to się liczy miśku.
tt
tt 8.10.2017, 10:01
"niestety służyły najczęściej osobom, które nie zachowywały się w sposób godny dla tego miejsca" - od czego jest straż miejska ? Przecież to miejsce widzą z okna - dlaczego ta formacja nie robi tego do czego została powołana ?
adel
adel 10.10.2017, 14:18
dawno powinni rozwiązać straż miejską
obywatel
obywatel 10.10.2017, 21:03
Oczywiście . Słyszałem o głupocie jaką wykonują ci pseudo strażnicy . A mianowicie nie interesuje ich kto rzuci niedopałek papierosa - chcą karać mandatami właściciela który ma budynek przy chodniku na którym młodzież na każdej przerwie podczas nauki pali i rzuca pety na chodniku w okolicy szkoły !!! Czyż to nie jest paranoja ?????
Jakim to trzeba być tępakiem !
Dlaczego nie wlepiają mandatów tej młodzieży która zaśmieca chodniki ??????
obywatel
obywatel 10.10.2017, 20:59
Oczywiście . Słyszałem o głupocie jaką wykonują ci pseudo strażnicy . A mianowicie nie interesuje ich kto żuci niedopałek papierosa - chcą karać mandatami właściciela który ma budynek przy chodniku na którym młodzież na każdej przerwie podczas nauki pali i rzuca pety na chodniku w okolicy szkoły !!! Czyż to nie jest paranoja ?????
Jakim to trzeba być tępakiem !
Dlaczego nie wlepiają mandatów tej młodzieży która zaśmieca chodniki ??????

Pozostałe