Piątek, 20.07.2018, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Zmrok, deszcz i miejscowe przymrozki. Jesień to niebezpieczny czas na drodze

Zmrok, deszcz i miejscowe przymrozki. Jesień to niebezpieczny czas na drodze
Sezon rowerowy powoli dobiega końca. Rozpoczyna się trudny okres dla tak zwanych niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Coraz szybciej zapadający zmrok oraz częste opady atmosferyczne powodują, że są oni mniej widoczni dla kierujących pojazdami. Policjanci apelują o ostrożność i przestrzeganie podstawowych zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Pamiętajmy, że to my sami mamy duży wpływ na własne bezpieczeństwo.

Piesi i rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Pamiętajmy, że piesi i rowerzyści to także uczestnicy ruchu - różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych pojazdów są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje. Najczęściej do zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów dochodzi w rejonach skrzyżowań, gdzie usytuowane są przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów.

Zasada ograniczonego zaufania
Szczególnie niebezpieczne są tak zwane prawoskręty. Kierowca samochodu, który skręca na skrzyżowaniu na tzw. zielonej strzałce musi dokładnie obserwować drogę przed, jak i za pojazdem, bo z całą pewnością nie zauważy jadącego równolegle drogą dla rowerów cyklisty, który niejednokrotnie porusza się ze znaczną prędkością. Dopiero kiedy kierowca auta rozpoczyna manewr skrętu w prawo, przed maskę nagle wjeżdża mu rowerzysta. Podobnie kierowcy jednośladów, gdy dojeżdżają do skrzyżowania powinni zachować zasadę ograniczonego zaufania. Nawet w sytuacjach, gdy mają pierwszeństwo powinni uważać na innych uczestników ruchu. Wszystko dla własnego bezpieczeństwa po to, aby do minimum ograniczyć ryzyko uczestnictwa w zdarzeniu drogowym.

Widoczni znaczy bezpieczni  
Pamiętajmy, aby przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowajmy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegajmy gwałtownie na jezdnię. Stańmy na brzegu chodnika, co najmniej w odległości 30 cm od jego krawędzi, spójrz najpierw w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo, gdy jezdnia będzie wolna przechodź zawsze prosto najkrótszą drogą.
Chodźmy zawsze tylko lewą stroną drogi poza obszarem zabudowanym, aby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd.
Również rowerzyści powinni odpowiednio przygotować swój rower.
Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Dobrze jest również stosować elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.

 

Admin admin
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe