Piątek, 22.06.2018, imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Policja ostrzega przed oszustami. Oszukują „na policjanta” – bądźmy szczególnie ostrożni

Policja ostrzega przed oszustami. Oszukują „na policjanta” – bądźmy szczególnie ostrożni
Policjanci ostrzegają przed fałszywymi wnuczkami oraz oszustami, którzy wyłudzają pieniądze metodą „na policjanta". Prowadzone do tej pory przez funkcjonariuszy działania profilaktyczne sprawiły, że policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Pomimo tego nadal zdarzają się seniorzy, którzy przekazali oszustom swoje oszczędności.

Policyjne działania profilaktyczne sprawiają, że coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą. Schemat działania przestępców podających się za wnuczka czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję.

Telefonują do pokrzywdzonych
Przestępcy zmodyfikowali jednak swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Metoda działania jest podobna jak w przypadku oszustw na wnuczka. Przestępcy telefonują do pokrzywdzonych, jednak w tym przypadku przedstawiają się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚ. Po nawiązaniu rozmowy proszą o pieniądze, które mają pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Z reguły chodzi o pokrycie kosztów wypadku drogowego, w którym uczestniczył nasz bliski krewny np. syn lub córka.

Nie jesteś pewny? Nie przekazuj pieniędzy!
Oszuści „na wnuczka" i „na policjanta" wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podające się za policjantów lub podszywające się pod członków rodziny, które będą prosić o pieniądze. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach.
Policjanci apelują zwłaszcza do osób starszych, aby nie przekazywali żadnych pieniędzy osobom, które podają się za policjanta. Policja tak nie działa! Funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie oraz nie żądają pieniędzy. Zwykła ostrożność może uchronić nas przed utratą zbieranych latami oszczędności.

 

Admin admin
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mixio
Mixio 3.09.2017, 14:04
A dziwicie się? Niedawno mojego brata zatrzymała policja. Kiedy poprosił o wylegitymowanie się to policjant powtórzył szybko swoje imię i nazwisko, że nawet nie dało się zrozumieć. Po naleganiu szybko pokazał legitymację i szybko schował.
Ja osobiście za każdym razem nagrywam każdego policjanta i wam też to polecam, a jeśli jakiś będzie miał z tym problem to ma pecha i już, bo nagrywać go można ile się chce tylko do sieci nie wrzucać !

Pozostałe