Piątek, 20.07.2018, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

ZDJĘCIA: W hołdzie Powstańcom Warszawskim

  • 3.08.2017, 09:57
  • mat. UM Starogard
ZDJĘCIA: W hołdzie Powstańcom Warszawskim
1 sierpnia w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego punktualnie o godz. 17.00 w tzw. godzinę „W” w naszym mieście zawyły syreny. Mieszkańcy, harcerze i władze miasta przy Pomniku Poległych i Pomordowanych Harcerzy pieśniami powstańczymi uczcili pamięć sierpniowych wydarzeń 1944 roku.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40–50 tys. Powstańców. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. osób, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.

Mieszkańcy Starogardu wspólnie z prezydentem Januszem Stankowiakiem oraz harcerzami uczcili pamięć poległych i walczących o Warszawę w 1944 roku. Na pamiątkę sierpniowych wydarzeń zaśpiewali „Pałacyk Michla”, a także harcerską „Pieśń pożegnalną”.

Prezydent Starogardu Gdańskiego pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych Harcerzy zapalił znicz.

Przy okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wspominaliśmy też jedną z jego uczestniczek, zmarłą niedawno mieszkankę Starogardu, Barbarę Wiśniewską. Pani Basia zawsze była obecna na obchodach rocznicy 1 sierpnia. W tym roku jej nieobecność była naprawdę odczuwalna. 

 

mat. UM Starogard

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kociewiak
Kociewiak 5.08.2017, 11:43
A co mnie obchodzi WaszaFFka. Chcieli sie dac pozabijac to ich sprawa. Starogardzianie byli madrzejsi i przezyli!

Pozostałe