Poniedziałek, 21.05.2018, imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

RSO ostrzega na ekranach telefonów

  • 15.05.2017, 14:07 (aktualizacja 15.05.2017 14:14)
  • Admin admin
RSO ostrzega na ekranach telefonów
Regionalny System Ostrzegania (RSO) to mobilne narzędzie, które za pośrednictwem smartfona czy tabletu może przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Aplikacja ostrzeże nas o utrudnieniach na drogach, nawałnicach, działaniach przestępców oraz innych zdarzeniach mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu. Znajdziemy w niej również poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Aplikacja RSO (Regionalny System Ostrzegania) to darmowe narzędzie dzięki, któremu w porę możemy zostać powiadomieni o zagrożeniu. Informacja o potencjalnym niebezpieczeństwie dotrze do każdego, kto ma dostęp do Internetu, kanałów telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy. Ostrzeżenia są dostępne także na stronie internetowej urzędów wojewódzkich.

System działa od początku 2015 roku. Za pośrednictwem stron urzędów wojewódzkich, TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB) lub aplikacji mobilnej na smartfony otrzymamy powiadomienia o aktualnie występujących utrudnieniach na drogach (korki, remonty objazdy). Otrzymamy również powiadomienia meteorologiczne (np. o silnym wietrze, burzach czy oblodzeniu).

W aplikacji sprawdzimy również bieżące stany wód oraz otrzymamy powiadomienie o aktualnej działalności oszustów wyłudzających pieniądze metodą na wnuczka lub policjanta. Komunikaty, które pojawiają się w RSO są ogólną informacją o metodach i sposobach działania sprawców. Skierowane są do wszystkich odbiorców systemu, szczególnie uwrażliwiają osoby młodsze, które zazwyczaj korzystają z tego systemu, aby zwróciły uwagę na bliskich - seniorów oraz inne osoby z otoczenia, które mogą stać się ofiarami oszustów. Komunikat jest aktywny przez 8 godzin.

RSO zawiera również poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych tj: Burze i nawałnice, Wichury, Powódź, Upały, Zima, Bezpieczny wypoczynek, Pożar, Zatrucie czadem, Bezpieczne fajerwerki, Katastrofa budowlana, Skażenie substancją toksyczną, Zagrożenia terrorystyczne, Alarm bombowy, Niebezpieczna przesyłka, Niewypały niewybuchy, Pierwsza pomoc, Zatrucie substancjami psychoaktywnymi, oraz informacje dotyczące zasad alarmowania i ostrzegania. Poradniki opracowane zostały przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na podstawie materiałów udostępnionych przez urzędy wojewódzkie i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

Admin admin

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

b
b 16.05.2017, 16:31
Można zapomnieć o odszkodowaniach za szkody.
"No przecież ostrzegaliśmy:-))"

Pozostałe