Wtorek, 27.06.2017, imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Zmiany w programie 500 +. MOPS Starogard: wiemy tyle, ile media donoszą

  • 21.04.2017, 11:31 (aktualizacja 21.04.2017 11:37)
  • kg
Zmiany w programie 500 +. MOPS Starogard: wiemy tyle, ile media donoszą
W ogólnopolskich mediach coraz głośniej na temat szykowanych zmian w programie Rodzina 500 +. Co prawda ewentualne zmiany są jeszcze w trakcie przygotowań, warto jednak już dziś zastanowić się, co właściwie oznacza to dla pobierających wspomniane świadczenie.

Rządowy program wsparcia dla rodzin 500 plus ruszył 1 kwietnia 2016 r. Po roku wypłacania świadczeń coraz głośniej o zmianach, które mają uszczelnić system i zapobiec wyłudzaniu rządowych pieniędzy przez tych, którym świadczenie się nie należy. 

Będą kontrole? 
Chodzi głównie o pary pozostające w nieformalnych związkach, które składają wnioski o zasiłek jako samotni rodzice bądź osoby, które zwalniają się z pracy, by zaniżyć swe rzeczywiste dochody. W planach jest, by osoby, które dopasowują sztucznie swoją sytuację zawodową do potrzeb progu dochodowego (np. zwolnienie się i zatrudnienie w tej samej firmie, ale za mniejszą stawkę wynagrodzenia), w ramach „kary” nie otrzymywały świadczenia z programu 500 + przez kilka następnych miesięcy. W planach rządu jest również system ułatwiający składanie wniosków o świadczenie. Ma również pojawić się możliwość wcześniejszego składania wniosków, bo już o 1 lipca, drogą elektroniczną – przez internet. Tradycyjne wnioski będą przyjmowane zgodnie z planem od 1 sierpnia. To wszystko jednak wciąż jedynie plany. O szczegóły zmian zapytaliśmy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim. 
- O plany zmian w programie 500 + proszę pytać Ministerstwo; wiemy tyle 
ile media donoszą i ile wyczytamy na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej – odpowiada Urszula Ossowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim. 

Zmiany są potrzebne 
Jak jednak zauważa szefowa starogardzkiego MOPS, zmiany są potrzebne, choć sama idea programu jest jak najbardziej słuszna. 
- Program sprawdza się; widoczna jest poprawa sytuacji materialnej rodzin z dziećmi, którym rodziny fundują dodatkowe zajęcia edukacyjne, sportowe, kulturalne, wypoczynek zorganizowany, w tym rodzinne wyjazdy. Często 500 + pozwoliło wyjść rodzinie z zadłużeń, w tym kredytowych i uregulować sytuację mieszkaniową rodziny, co jest istotne dla bezpieczeństwa dzieci – podkreśla Urszula Ossowska. 
W przypadkach, gdy pracownicy socjalni dowiadują się o niewłaściwym wydatkowaniu zasiłków z tytułu programu 500 +, w rodzinach niewydolnych wychowawczo czy też niezaradnych życiowo, świadczenia te nie są wypłacane w gotówce ale w formie rzeczowej, np. talonów. Co na to sami mieszkańcy? Większość uważa, że weryfikacja stanu faktycznego jest jednak potrzebna.

(...) Więcej w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. Zachęcamy do lektury! 

kg
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mniej bulu
Mniej bulu 25.04.2017, 19:30
Uprzejmie informuję (...) opozycję, że rodzina z dwójką dzieci, w której pracuje choćby jedno z rodziców za 2.000 zł brutto, program 500+ finansuje sobie sama! Z nawiązką!

Jeśli wynagrodzenie wynosi brutto 2.000 zł, to pracodawca musi wydać 2.412 – 412 zł to kwota składek, jakie musi zapłacić państwu za fakt zatrudnienia pracownika za 2.000 zł brutto. Ale pracownik nie dostanie tych 2.000 zł. Dostanie netto jedynie 1.459 zł. 953 zł pracodawca potrąci mu z wynagrodzenia brutto na jego składki ubezpieczeniowe i zaliczkę na podatek dochodowy i odda państwu.

Jak pracownik wyda te 1.459 zł które otrzymał netto na zakupy, to zapłaci VAT – średnio 16%. Więc jego zdolność nabywcza netto wynosi w efekcie jedynie 1.257 zł. Ale przecież w cenie towarów i usług wartych netto 1.257 zł, zawarte są jeszcze podatki, które państwu wcześniej musieli zapłacić ich sprzedawcy. Tej kwoty łatwo i dokładnie obliczyć się nie da, ale można szacować, że jest to procent porównywalny z VAT – czyli w złotówkach będzie to kolejne 200 zł.

Rynkowa siła nabywcza podatnika, wartość pracy którego pracodawca wycenił na 2.412 zł, wynosi jakieś 1.055 zł! Nieco ponad 1.355 zł – bezpośrednio lub pośrednio – odbiera mu państwo. Jak mu 500 zł zwróci – w nagrodę za to, że ma dwoje dzieci, które w przyszłości będzie można opodatkować – to i tak państwu zostanie jeszcze z jego składek i podatków ponad 855 zł!!! Dwojgu rodziców państwo zabiera 2.710 zł. Jeśli odda im 500 zł, zostanie mu jeszcze 2.210 zł!
Podatnik
Podatnik 22.04.2017, 23:29
Polecam sprawdzić w pierwszej kolejności ulicę Orzeszkową i rodzinkę państwa W. Patologia na całego alkohol lany litrami mieszkanie zadłużone gromada złomu na podwórku i nikt nic nie robi. Ani TBS ani MOPS. Kolejna sprawa dla uwagi.
Ferdynand
Ferdynand 25.04.2017, 07:20
Uprzejmie donosze haha
.
. 22.04.2017, 13:40
Problem ludzi piszących tutaj komentarze, jest taki, że nie czytają ze zrozumieniem.Oświadczam, że nie każda rodzina mająca jedno, dwoje lub więcej dzieci i pobierająca 500 plus jest rodziną patologiczną.Patologia może się zdarzyć w każdej rodzinie bez względu na wiek i wykształcenie oraz status społeczny.Publiczne pieniądze powinny być wydatkowane z głową.Nie jestem zwolennikiem żadnej opcji politycznej, ale Po nie dawało 500 plus a teraz żeby dorwać się do władzy krzyczy, że dałoby nawet na 1 dziecko.Inwestuje się nasze pieniądze w dzieci a czy ktoś pomyślał o tych ludziach którzy po latach ciężkiej pracy mają głodowe emerytury , są starzy schorowni, o matkach niepełnosprawnych dzieci i rodzicach mających problem bo dziecko ma rzadką chorobę.Politycy daja 500 plus bo to ich inwestycja i liczą, że te dzieci jak dorosną tak jak i my będą na nich pracować.narzekacie, że pracodawca was wykorzystuje macie racje, ale on sam też płaci ogromne podatki tak jak i my.Musimy utrzymać armie urzędników, posłów i senatorów to jest problem i dlatego trzeba tyrać do 65 lat.Jak słysze jak straszą nas małymi emeryturami, to smiać mi się chce bo mamy pracować jak najdłużej żeby ludziom na świeczniku zapewnić luksusy.Dzieci wychowane na kombinowaniu nie będą pracować tak jak ich rodzice i kto zarobi na nasze merytury?.Afery Amber Gold ,Skoki i nie ma winnych a o złodzieju wafelka ze sklepu piszą wszystkie gazety tak to u nas jest.
..
.. 22.04.2017, 17:33
Problem ludzi piszących tutaj komentarze, jest taki, że nie piszą ze zrozumieniem.
Szczekasz i szczekasz na tą platformę. Może czas zmienić kanał TV na inny?
BASIA
BASIA 22.04.2017, 12:34
pracuję utrzymujemy z mężem rodzinę za niewielkie pensyjki , lecz nie kwalifikujemy się do żadnej pomocy bo przekracza dochód , na pomoc dochód jest za duży i całe życie jak inne rodziny dla dzieci . Dzieci swoje wychowywałam bez 500 plus bez jakiejkolwiek pomocy , dziś żałuję , że nie jestem młodsza że dzisiaj nie mam mniejszych dzieci, moje dziecko niedługo pójdzie na studia a my dalej będziemy tyrać i walczyć o byt naszego dziecka i dalej nie ma pomocy od państwa dla nas dla takich właśnie rodzin .I często wiążę ledwo wiąże koniec z końcem . do sklepów z odzieżą tylko gdy zajdzie potrzeba , mieć po dwie trzy pary spodni aby przeprać i czysto chodzić ubranym , minimum szkoda , otrzymałam 500 plus TO JAK ŁASKA BOSKA mogliśmy kupić dzieciom trochę ubrań , okulary i mieć na jedzenie na koniec miesiąca potrzeby są zawsze tylko jak im sprostać , pierwsze dziecko zaraz skończy 18 lat i koniec już nie otrzymam 500 plus bo znowu dochód nam nie pozwoli .I dalej będziemy klepać swoją biedę , i dzisiaj już się martwię jak ciężko będziemy sobie musieli poradzić. BO DLA TAKICH RODZIN JAK MOJA NIE MA POMOCY.
G
G 22.04.2017, 12:56
To może nie posyłajcie syna na studia jak was na nie nie stać. Może szczęśliwsi byście byli gdyby zaczął pracować.
dcsdc
dcsdc 22.04.2017, 15:41
Też mi to przyszło na myśl. Wszystkich na studia. Tylko na tych studiach niewiele się nauczą a zwód jest ważniejszy. Lecz ja nie o tym. Ludziska nie uczą dzieci samodzielności! 18 i już sam decyduje o swoim życiu a tu mamy przykład, że do 30 na utrzymaniu.
Z
Z 21.04.2017, 21:48
Co nie którzy moi przed mówcy traktują wszystkich równo.To chyba zwolennicy z innych partii?Nie traktujcie wszystkich równo!!Ja i moja żona pracujemy uczciwie i nie jesteśmy żadną patologią!!!!!!!!!!Dostaję 500+ i mam wsparcie finansowe do budżetu rodzinnego.Gdybym wraz z żoną zarabiał więcej,to bym nie potrzebował tego 500+.Ale pracodawcy wysysają z wszystkich co uczciwie pracują ostatnie soki i płacą,jak płacą.NIKT TEGO NIE WIDZI TYLKO 500+.A CO PRZEZ 8 LAT ZROBIŁA POPRZEDNIA PARTIA RZĄDZĄCA?JAK ICH HASŁO PRZEWODNIE "BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ''PYTAM KOMU?
mikuj
mikuj 22.04.2017, 07:07
Czy sprawiedliwe jest to, że tzw. "samotne matki" samotne teoretycznie bo żyjące w konkubinatach dostają 500+ na pierwsze dziecko? I do tego bezproblemowe dostanie się do przedszkola! Znam prawdziwą pracującą samotną matkę wiecznie walczącą o alimenty od byłego męża ona nie dostaje 500+. Znam rodziny z CHORYMI jedynakami którzy nie dostają 500+ a boja się mieć kolejne dzieci. Pomoc dla rodzin TAK ale z głową!
.
. 21.04.2017, 22:32
Niektórzy. To prawidłowa PiSownia.
"co" to zbędny dodatek.
Naucz się języka polskiego bo zawsze będziesz uchodził za PATOLOGIĘ.
Jestem robotem
Jestem robotem 21.04.2017, 20:55
PiS za nasze pieniądze ( 500+) kupuje sobie elektorat. Później za nasze pieniądze (abonament RTV) będzie im prał mózgi na swoja modłę.
Żal mi ich.
asda
asda 21.04.2017, 17:49
Czytam te komentarze. Wielu frustratów. Bez cienia empatii. Wielka złość i zawiść. Nie ma miłości do bliźniego.
ja
ja 21.04.2017, 18:35
Nowe przykazanie miłości do bliźniego pracować na tych co im się z lenistwa nie chce podjąć zatrudnienia??.O ile pamiętam lenistwo to też jest grzech,a tym zdrowym co wolą raczyć się różnego rodzaju trunkami zamiast pracować to w imię miłości do bliźniego zaroponujcie zatrudnienie.
z
z 21.04.2017, 21:37
Ja nie wrzucaj wszystkich do jednego worka!!!Nie wszyscy tacy są!!!!!!!!!!
Komentarz
Komentarz 21.04.2017, 18:25
Ty za to nie jesteś ani trochę osobą sflustrowaną, wszystko tobie pasuje i proponuję w imię miłości do bliźniego oddać tym co im się pracować nie chce swoje dochody i cenne rzeczy a oni i tak tego nie docenią.Czym innym jest pomoc ludziom naprawdę potrzebującym i doceniającym czyjeś starania , a czym innym dawanie za nic ludziom którzy zamiast na bieżące potrzeby swoich dzieci wydadzą na używki.Ludzie schorowani, styrani życiem po latach ciężkiej pracy zawodowej nie mają na leki, jedzenie, rachunki i wiją się z bólu bo mają raka a zdrowi leżą w domu bo 500 plus dostali albo z pracy się zwalniają.Ludziom się pracować nie chce bo ciężko im przyjść na czas do pracy i do tego trzeżwy znam takie przykłady prosto z życia.
Tomek
Tomek 21.04.2017, 15:23
Patologia nie pracująca a ich dzieci będą takie same.Kto będzie pracować na nasze emerytury?.
/
/ 21.04.2017, 15:12
Na początek powinno się sprawdzać patologie która przepuszcza ciężko zarobione pieniądze uczciwych Polaków.Dlaczego jest zgoda na wspieranie ludzi nie pracujących, zdrowych nadużywających alkoholu i innych używek?.Libacje , burdy pijackie, wyzwiska, częste wizyty mundurowych i opieki a potem żadnych konsekwencji.Rodziny trudne sprawiające regularne problemy i biorące pieniądze z podatków nas wszystkich powinny mieć zabrane dzieci takie moje zdanie.Kiedyś emerytura, renta lub wygrana na loterii zapewniały stabilność, a teraz 500 plus.Miejcie dzieci, kupujcie dla nich ubrania, bierzcie na raty agd itd. ale nie może być przyzwolenia na to, że nie pracujecie, pijecie, ćpacie a reszta ma na to pracować.Niektórzy to wręcz sobie z tego programu uczynili biznes i czekają aby jak najszybciej znowu zajść w ciąże.Dziecko to nie zabawka, rzecz ale żywa istota.Mam nadzieje,że rodzice dobrze wychowujący swoje dzieci z miłości a nie dla pieniędzy nie będą się oburzały bo to ich nie dotyczy.
Dara
Dara 21.04.2017, 14:42
Urszula Domachowska jest dyrektorem MOPS w Starogardzie a nie Ossowska
karbuś
karbuś 21.04.2017, 16:20
to ta sama osoba,wstydziła się dokonań pod nazwiskiem domachowska
hhhh
hhhh 25.04.2017, 22:05
Baby nie chcieli w urzędzie to zmieniła nazwisko i rozpoczęła robotę z czystą kartą. Tylko jakie nazwisko sobie wymyśli jak ją pogonią z MOPS?
nono
nono 21.04.2017, 14:22
Zlikwidować tą patologie. Żeby człowiek uczciwie pracujacy zarabial mniej niz DOSTAJE patologia na 500+....
sss
sss 21.04.2017, 13:31
I tak dziękujemy za 500+ - dzięki wam moje dzieci są szczęśliwe !
Brawo PIS!
szczera
szczera 21.04.2017, 15:25
Podziękowania należą się wszystkim uczciwie pracującym i płacącym podatki bo to oni finansują 500 plus.

Pozostałe