Poniedziałek, 21.05.2018, imieniny: Jana, Moniki, Wiktora

Bezpieczna Wielkanoc. Policja radzi, jak spędzić ten czas bezpiecznie

 Bezpieczna Wielkanoc. Policja radzi, jak spędzić ten czas bezpiecznie
Zbliża się Wielkanoc. Dla większości z nas to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę to jednak czas intensywnej pracy. Na ulicach pojawi się więcej patroli policyjnych – wszystko po to, by czuć się bezpieczniej. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy nadchodzące święta będą spokojne.

W okresie przedświątecznym wiele osób wybierze się na zakupy. Pamiętajmy, aby nie paść wówczas ofiarą złodziei. Sprawcy wykorzystują każdą okazję, najczęściej w zatłoczonych sklepach. Policjanci przestrzegają, aby nie przechowywać dokumentów oraz gotówki w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy też uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez nadzoru. Policjanci apelują, aby panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu, powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod pin. Nie trzymajmy też pieniędzy w jednym miejscu. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

Wybierając się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my świętujemy, nie świętują złodzieje. Z tego względu na osiedlach mieszkaniowych w powiecie starogardzkim pojawi się w tym okresie więcej patroli policyjnych. Pamiętajmy o tym, że wyjeżdżając, musimy zabezpieczyć odpowiednio nasze mieszkania i domy, aby po powrocie nie zastała nas niemiła niespodzianka. Podstawą są solidne drzwi i dobre okna, których przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć. Dodatkowym zabezpieczeniem, które będzie trudną przeszkodą do pokonania dla złodzieja, są rolety antywłamaniowe. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej czy okien zasłoniętych w ciągu dnia. Warto również poinformować o planowanej nieobecności najbliższych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasze mienie.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi sporo czasu w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dojechać na święta. Każdy kierowca powinien przede wszystkim kierować się zasadą, że wolniej oznacza bezpieczniej. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy z pasażerów, a dzieci koniecznie powinny być przewożone w specjalnych fotelikach. Warto również zadbać o to, aby kierowca był nie tylko wypoczęty, ale również całkowicie trzeźwy!

Policja przypomina także, że w „Lany poniedziałek” nie wszystko musi ujść na sucho – oblewanie wodą osób, które sobie tego wyraźnie nie życzą oraz pojazdów znajdujących się w ruchu stanowi wykroczenie i podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego lub skierowania wniosku do sądu.

Aby zapobiec wszystkim nieprzyjemnym zdarzeniom w okresie poprzedzającym święta oraz w Święta Wielkanocne, policjanci planują wzmożone patrole w miejscach szczególnie narażonych na działanie przestępców.

Jeżeli zauważysz coś podejrzanego lub niepokojącego, nie wahaj się przed zawiadomieniem policji, dzwoniąc pod bezpłatne numery alarmowe 997 lub 112!

Admin admin
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe