sobota, 20 kwietnia 2024 16:12
Reklama

Jesteśmy w pierwszej dziesiątce... Od końca. Jak się mieszka w Starogardzie?

Portal RynekPierwotny.pl, na podstawie danych GUS-u, oszacował warunki mieszkaniowe w miastach liczących powyżej 20 000 mieszkańców. Niestety lokata jaką zajęła stolica Kociewia nie należy do najwyższych. Na 219 możliwych miejsc znaleźliśmy się na pozycji... 213. Z czego to wynika? W jakich miastach mieszka się lepiej? Czy pozycja w rankingu odzwierciedla realną jakość mieszkaniową w mieście?
Jesteśmy w pierwszej dziesiątce... Od końca.  Jak się mieszka w Starogardzie?

Jak wyjaśniają twórcy rankingu, przeanalizowane przez nich dane Głównego Urzędu Statystycznego wykazują niewielką poprawę dotyczącą liczby mieszkań na 1000 osób oraz metrażu domów i lokali zajmowanych przez mieszkańców.
RynekPierwotny.pl wskazuje jednak, że ta poprawa może być efektem wyludniania się miast liczących więcej niż 20 tys. mieszkańców.
- Dla wszystkich 219 analizowanych miast, obliczono liczbę mieszkań (tzn. lokali i domów) na 1000 osób oraz powierzchnię użytkową mieszkania w przeliczeniu na jedną osobę – informują twórcy rankingu, portal RynekPierwotny.pl. - Następnie zostały wyznaczone medianowe wartości liczby mieszkań/1000 osób i metrażu przypadającego na 1 osobę. Końcowa pozycja poszczególnych miast, zależy od różnicy ich wyników w stosunku do mediany. Za dodatnie lub ujemne odchylenie o 1% względem mediany, w każdej kategorii przyznano odpowiednio +10 punktów oraz -10 punktów. Przykładowe miasto z liczbą mieszkań na 1000 osób o 30% wyższą od mediany i metrażem na 1 osobę o 15% niższym od mediany, w końcowej klasyfikacji otrzymałoby +150 punktów (300 punktów - 150 punktów) – wyjaśnia RynekPierwotny.pl.

340 mieszkań na 1000 mieszkańców
Na 219 miast, liczących sobie powyżej 20 tys. mieszkańców Starogard Gdański zajął niezbyt dobrą lokatę. Stolica Kociewia uplasowała się bowiem na 213 miejscu.
- W rankingu wzięto pod uwagę tylko dwa wskaźniki: liczbę mieszkań (tzn. lokali i domów) na 1000 osób oraz powierzchnię użytkową mieszkania w przeliczeniu na jedną osobę – zauważa Przemysław Biesek – Talewski, wiceprezydent ds. techniczno – inwestycyjnych. - Następnie porównano te wskaźniki z medianą, czyli z przeciętną wartością we wszystkich badanych miastach. W Starogardzie na 1000 mieszkańców przypada 340 mieszkań, a powierzchnia użytkowa mieszkania w przeliczeniu na jedną osobę wynosi 22,6 m2. Są to jedne z najniższych wartości w porównywanych miastach, stąd tak niskie miejsce w rankingu.
Sytuacja taka wynika z tego, że w Starogardzie w ostatnich latach przybyło niewiele nowych mieszkań, a na niski wskaźnik powierzchni na osobę wpływ ma duża ilość niewielkich lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych wybudowanych kilkadziesiąt lat temu. Dlatego konieczne jest wspieranie wszystkich form budownictwa mieszkaniowego, zarówno jedno-, jak i wielorodzinnego. W tej kadencji takie działania nasililiśmy - przygotowaliśmy tereny pod budownictwo wielorodzinne w rejonie ulicy Powstańców Warszawskich, gdzie trwa budowa kilku budynków, przystąpiliśmy do programu Mieszkanie plus, ubiegamy się o dofinansowanie budownictwa komunalnego – dodaje Przemysław Biesek – Talewski.

Więcej na ten temat znajdziesz w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej!


Podziel się
Oceń

Reklama