Piątek, 25.05.2018, imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Biegli dla Niezłomnych. V Edycja Biegu Tropem Wilczym - Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Biegli dla Niezłomnych. V Edycja Biegu Tropem Wilczym - Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W ubiegłą niedzielę w wielu miastach odbyły się biegi upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Taki bieg zorganizowany został również w Starogardzie. Na linii startu stanęło blisko 300 biegaczy.

1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Gołębiewski Starogard Gdański FORD B MAX
Gołębiewski Starogard Gdański FORD B MAX
Gołębiewski Starogard Gdański FORD B MAX

W kilkudziesięciu miastach odbył się tradycyjny bieg na 1963 m. Dystans ten nawiązuje do śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek. W Starogardzie dodatkowo odbył się bieg na długim dystansie 6600 m.

Na starcie biegu głównego –1963 m – stanęło 112 zawodników, natomiast na starcie biegu długiego zameldowało się 165 zawodników.
Na metę usytuowaną na Miejskim Stadionie im. Kazimierza Deyny jako pierwszy przybiegł Mateusz Niemczyk, zawodnik klubu „Kociewski Klub Biegacza”. Wśród kobiet najlepsza była Małgorzata Tuwalska z LKS Zantyr Sztum.

Podczas imprezy można było zobaczyć m.in. czołg Renault FT, pokaz umundurowania Wojska Polskiego w wykonaniu Stowarzyszenie Historycznego „Garnizon Toruń”
W Galerii Neptun w dniach 24 – 26 lutego br. można było obejrzeć wystawę pt. „ Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928 – 1946”.
Patronat nad akcją objęli: poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jan Kilian, prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

 

Admin admin
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

.
. 3.03.2017, 22:48
Bieg tropem Wolfganga.
Wieśniak
Wieśniak 3.03.2017, 10:20
Jednym słowem prawica klapa. Przedtem PO i PIS byli jednością . Teraz prześcigają się o koryta.
Kociewianka
Kociewianka 2.03.2017, 16:09
PiSowskie bizancjum rozrasta się. Jedno co PiS przewidział i sumiennie realizuje to "Polska w ruinie". Po nich zostanie wycięta w pień puszcza i ogołocone z drzew miasta, pustki w kasie i długi na pokolenia, bezrobocie i bankrutujące zakłady szczególnie państwowe (KGHM już tonie w 17,5mld zł długu), niefunkcjonująca opieka zdrowotna, edukacja ze średniowiecza, pacynkowa armia i rzesza Polaków na emigracji. Zostanie partia panów świętująca miesięcznice, kościół ze swoimi gusłami w zakładach państwowych i rozbudowany aparat państwowy obstawiony klakierami.
Szkoda Cię Polsko.
Hipokryzja Platformy
Hipokryzja Platformy 3.03.2017, 09:45
PO zaplanowała 200 mld na drogi, z czego 100 mld wydała na coś innego. Dzisiaj aktywnie protestują pod Slupskiem że nie ma pieniędzy na droge do Słupska :)))
Opieka zdrowotna za PO polegała na prywatyzacji szpitali i wstawianiu do ich zarządów swoich "misiewiczów" . 8-klasowa podstawówka to powrót do normalności, przecież wszyscy wiedzą że przez likwidacje gimnazjów, platformerskim samorządom odejdzie dotacja na jeden rocznik uczniów. Im chodzi o kasę, a nie jakichś uczniów.
Premier Kopacz powiedziała (autentycznie ;))), że mamy 18-tą armie świata, więc chyba nie masz się czym martwić.
Zmiana jest taka, że pieniądze dostaja zwykli ludzie, a nie "garnitury i mundury"
Kociewiak
Kociewiak 2.03.2017, 14:22
Biedne dzieciaki . Dziadki opowiadają inną historię , szkoła inną .Kiedyś obowiązkowe czyny społeczne , teraz na siłę robią z wszystkich Wyklętych ...bohaterów i wciągają w to nasze dzieci. .

Pozostałe