×
Czwartek, 27.07.2017, imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Są pieniądze na zagospodarowanie doliny Wierzycy

  • 8.03.2016, 13:46
  • UM Starogard Gd. (Red.)
Są pieniądze na zagospodarowanie doliny Wierzycy
Ponad 9 mln zł miasto pozyskało z Unii Europejskiej na zagospodarowanie cennych przyrodniczo obszarów rzeki Wierzycy. Modernizację Parku Miejskiego i budowę ścieżki pieszo – rowerowej zrealizuje w partnerstwie z Gminą Wiejską oraz Nadleśnictwem Starogard. W 2016 roku powstanie projekt techniczny, a roboty budowlane ruszą w 2017 roku. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na koniec 2018 roku

Inwestycja kosztować będzie prawie 13 milionów złotych.  70% tych kosztów pokryje Unia Europejska. Projekt „Zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych korytarza ekologicznego doliny Wierzycy przez ochronę bioróżnorodności oraz ukierunkowanie wykorzystania tego obszaru” otrzymał dofinansowanie w wysokości 9 025 tys. zł.  Największa część uzyskanego dofinansowania – ponad 7,5 mln zł – przypadnie miastu.

Błogi spokój w centrum miasta
– Dzięki pozyskanym pieniądzom zmieni się wygląd Parku Miejskiego, który zostanie przebudowany i uporządkowany – mówi Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta do spraw techniczno-inwestycyjnych. Odnowione zostanie oczko wodne. Figura Wierzyczanki będzie przeniesiona w inne, bardziej wyeksponowane miejsce. Przez park poprowadzi nowa promenada spacerowa, od której odchodzić będą liczne alejki. Staną przy nich  jednolite ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Park ozdobią nowe krzewy i klomby kwiatów. Dla zmotoryzowanych od północnej strony parku wybudowany zostanie duży parking z możliwością organizowania w tym miejscu imprez plenerowych, np. koncertów. Nowe oświetlenie i monitoring uczynią Park miejscem bardziej bezpiecznym.

– Park Miejski to ważne miejsce dla starogardzian – dodaje wiceprezydent. Dlatego zależało nam, aby pierwszy etap prac zagospodarowania doliny rzeki Wierzyca objął właśnie jego odnowę. Park istnieje w naszym mieście od ponad 90 lat. Jego niezwykłość polega na tym, iż w samym centrum miasta starogardzianie mogą doświadczyć błogiego spokoju wśród otaczającej ich zieleni. Mogą pospacerować alejkami pośród drzew przy malowniczej rzece Wierzycy, której tłem są miejskie zabytki, XIV-wieczna fara oraz mury miejskie z basztami. W letnie upały mieszkańcy często ochładzają się, siedząc na ławkach wokół fontanny lub w cieniu wielkich drzew. Z kolei dzieci mogą pobawić się w ogródkach jordanowskich i pokarmić dzikie kaczki oraz łabędzie, które na stałe rezydują na stawie. Otrzymane dofinansowanie sprawi, że Park wypięknieje i będzie miejscem, w którym wolny czas będzie upływał milej i przyjemniej.

Rowerem lub piechotą wzdłuż Wierzycy
Projekt przewiduje też budowę trasy pieszo-rowerowej, która rozpocznie się w zachodniej części miasta, na obszarze chronionym Natura 2000. Przyrodniczy szlak poprowadzi do ulicy Jagiełły, skąd istniejącymi ścieżkami będzie można dotrzeć do parku. Nad Wierzycą powstanie ścieżka edukacyjna z licznymi miejscami odpoczynku, kładką przez rzekę oraz platformą widokową, z której będzie można podziwiać przyrodę. Z kolei w wschodniej części miasta, nad jeziorem Kochanka powstanie pomost dla wędkarzy i osób chcących obserwować np. ptaki.

Cały szlak przyrodniczo – edukacyjny przez miasto zostanie oznakowany i opisany. Na całej jego długości pojawią się znaki informacyjne, które będą ściśle wyznaczać kierunek marszu lub jazdy. Chodzi o to, aby dać mieszkańcom trasę do spacerów, która nie będzie w znaczący sposób ingerować w naturę, czy dawać okazji do wkraczania na niedozwolony teren, ale przeciwnie poprzez wyznaczenie szlaku i specjalne oznakowanie będzie sprzyjać jej ochronie. Posłużą temu zamontowane wzdłuż ścieżki tablice informacyjne, które zostaną ustawione w miejscach, gdzie można spotkać piękne okazy przyrodnicze lub siedlisko chronionych ptaków.

Trzy zadania trzech realizatorów
Gmina Wiejska Starogard Gdański, od miejscowości Krąg do granicy miasta nasypem nieczynnej linii kolejowej Skarszewy-Starogard urządzi ścieżkę rowerową, natomiast Nadleśnictwo przejmie działania informacyjno – edukacyjne na temat ochrony bioróżnorodności doliny rzeki Wierzycy.

Dofinansowanie przyznane zostało przez Zarząd Województwa Pomorskiego w wyniku rozstrzygnięcia konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 dla działania 11.4. „Ochrona różnorodności biologicznej”.


UM Starogard Gd. (Red.)

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

10.03.2016, 16:04
Co to za słup?
puc
puc 10.03.2016, 14:41
to taki Biedroń II?
kiki
kiki 9.03.2016, 22:02
Super!
Piotr
Piotr 9.03.2016, 19:23
Gratulacje.
ooo
ooo 9.03.2016, 14:42
to może estakada będzie :)
9.03.2016, 23:40
I może jeszcze autostrada do nieba do tego?
10.03.2016, 15:34
I aquapark w rzece!!!!!!!!!!!!!
mama
mama 9.03.2016, 13:16
a na Al.Jana Pawła II przy wjeździe na osiedle od czasu do czasu leży sobie lub siedzi raczej bezdomny o kulach i nikt na to nic nie poradzi , widok dla miasta nieładny
robi
robi 9.03.2016, 20:23
moim zdaniem to zadanie przede wszystkim dla MOPS-u , istnieją przecież rozwiązania prawne , sądowe , a nie tłumaczenie , że ,,on nie chce,, i dalej leży sobie na trawniku całe lato , Panowie Prezydenci wpłynąć na MOPS , niech działają
figofago
figofago 9.03.2016, 14:40
Moim zdanie ten człowiek już się wtopił w otoczenie. Nie przeszkadza mi. Bardziej przeszkadzają mi te PSIE DEWOTY z ich kundlami walącymi kupy gdzie popadnie. To jest dopiero piękny widok!!! I Tylko dzieci trzeba ciągle pilnować żeby na trawnik nie weszły bo to jest jednoznaczne z umazaniem się psim gównem!!!
9.03.2016, 16:31
to , że tobie menel odpowiada, to nie znaczy , że innym też. Nie wiem, czy gorszy jest srający pies czy obsrany menel . DEWOCIE OD KIELICHA
kiki
kiki 9.03.2016, 22:01
Oj, oj chyba właściciel pieseczka który nie sprząta po swoim kundlu się oburzył. Zapraszam na uroczy spacerek drogą zaczynającą się od LIDLA a dokładnie od solarium równoległej do Jana Pawła to jest jeden wielki psi wychodek! A co do pana "menela" jak go nazwałeś. To spółdzielnia ma się nim zająć? Jak? Wysłać tego człowieka w inny wymiar. Bo płacisz? Alkoholizm to niestety ciężka choroba. I nie ma już przymusu jej leczenia.
9.03.2016, 23:42
Tak jest spółdzielco społeczniku. I nie mam psa a w gó..a niestety wchodzę. A jak twoim zdaniem spóldzielnia nic nie może to po co ona jest?
10.03.2016, 23:24
Gdyby nie pan prezes Wrzesiński to ta cała spółdzielnie już by się rozpadła. Taka prawda!
9.03.2016, 16:24
Spółdzielnia niech coś zrobi! W końcu za coś im płacimy i to niemałe pieniądze!
9.03.2016, 08:10
W ramach modernizacji parku powinni rozszerzyć go na tereny między zhp a dawną bursą.
9.03.2016, 07:18
każde pieniądze na zagospodarowanie terenu parku są dla mnie na , tylko żeby z głową to zrobili, bo kasę wydać każdy potrafi... i potem rozkładać ręce
rafał
rafał 9.03.2016, 06:03
kto by tam chciał wdychać opary ścieków wpuszczanych do rzeki
i spalin z ulic hallera i chojnickiej oraz rynku, parkingu przed przychodnią lekarską,
okoliczne budynki sypią popiół w strone parku
9.03.2016, 02:23
Kiedy ? Napisali program na park, ktory jak na razie dobrze wyglada, ławki ma, ogródek jordanowski itd..
A co z ruiną MŁYNAMI ? Czy miasto już przejęło nieruchomość ? Pisano kiedyś, ze właściciele zalegają z podatkiem około 1 mln zł... ? Gdzie są winni tego "zaprószenia ognia" Jest jakiś proces ? Cisza...?
8.03.2016, 23:15
szpital tonie w długach i nikt o tym nie pisze
9.03.2016, 16:25
Coś się zes..ł z tym szpitalem?
jankes
jankes 8.03.2016, 21:44
aby tylko w to sie nie wmieszal radny kubkowski,to dopiero powstanie taki balagan,ze trudno bedzie po nim pozbierac
Andy
Andy 8.03.2016, 20:54
Każda inwestycja jest potrzebna miastu. Dobrze że udało się pozyskać pieniądze na cele służące społeczności. Nasze miasto ma nieszczęście od wielu lat do rządzących. Nie jest to wina rządzących lecz obozów z jakich się wywodzą. Środki z budżetu Państwa na takie cele są przyznawane wg. przynależności. Gdy rządziło PO to mieliśmy prezydenta z Lewicy lub obecnie ze SK. Teraz gdy rządzi PIS sytuacja jest podobna. Pozostają środki z UE. Powodzenia.
8.03.2016, 20:05
Model na wybiegu...
9.03.2016, 16:25
Figura
9.03.2016, 21:19
Woskowa?
Tczewiak
Tczewiak 8.03.2016, 15:10
Do tego czasu PiS przejmie kontrolę nad całą unijną kasą samorządową,
Wybijcie sobie z głowy remont. Nie zdążyliście inwestować za PO to za PiSu na pewno nic nie zrobicie.
stg
stg 8.03.2016, 14:56
może warto tez odnowić doworzec pkp tak jak w tczewie czy ściągnąć inwestorów aby budowali na naszym terenie fabryki tak jak to robią w tczewskiej strefie
anymouse
anymouse 8.03.2016, 17:49
Tczewa już w tym stuleciu nie dogonimy... inwestorzy wolą miasta z idealnym położeniem komunikacyjnym (patrz Tczew). A co do ich strefy to tylko w tym roku oddane zostaną 4 nowe duże fabryki... Szansą na rozwój Starogardu jest planowana elektryfikacja linii kolejowej.
coco
coco 9.03.2016, 08:42
I co ci niby ta elektryfikacja da? Jaki dzięki niej będzie ten rozwój? Ale konkretnie a nie hasłami
frytz
frytz 8.03.2016, 16:40
może tak,tylko kto będzie tam pracował skoro w tczewskiej strefie w połowie fabryk trwa rekrutacja non stop.
8.03.2016, 14:56
lat 70tych. Z tym, że wtedy chyba z większym rozmachem planowano i szybciej wykonano remont tego terenu.
A przecież o ile mniej zarabiali wtedy wiceprezydenci? I nie było kasy z unii.

Pozostałe