czwartek, 25 kwietnia 2024 17:53
Reklama

W Starogardzie rusza cykl „Teatr Młodego Widza”

Teatr Młodego Widza” to nowa propozycja kulturalna Starogardzkiego Centrum Kultury dla najmłodszych. Spotkania dzieci i ich rodziców z teatrem będą odbywały się cyklicznie co dwa miesiące w niedzielne popołudnia. Mali widzowie będą oglądać  spektakle na materacach rozłożonych przed sceną.
W Starogardzie rusza cykl „Teatr Młodego Widza”

– Tym nowym cyklem chcemy przybliżyć najmłodszym  widzom sztukę teatralną. Chcemy ich zachęcić do obcowania z żywym słowem – mówi dyrektor SCK Ewa Betcher. Teatr Młodego Widza to teatr, jakiego w Starogardzie jeszcze nie było. To przede wszystkim teatr kameralny, niemalże na wyciągnięcie ręki, interaktywny, inteligentny, mądry, magiczny, oparty na dobrej literaturze i bezpieczny. Dzieci będą siedziały na materacach pod sceną, przez co będą miały lepszy i bliższy kontakt z aktorami. Wierze, że ta propozycja na spędzenie niedzielnego popołudnia znajdzie swoich miłośników.

Pierwszy spektakl z cyklu odbędzie się już w najbliższą niedzielę 28 lutego o godzinie 16:00 w sali widowiskowej SCK. Ze spektaklem pt. „Słowik” na podstawie baśni H.Ch.Andersena przyjedzie do Starogardu Teatr Baj Pomorski z Torunia. Bilety w cenie 10 zł dla dziecka i 15 zł dla osoby dorosłej są do nabycia w SCK.
Adaptację baśni przygotował Jacek Pietruski. Przewodnikiem widzów podczas spektaklu będzie Niugin – dziewczyna ptak, która narodziła się przy śpiewie słowika. Niugin zostaje tłumaczką śpiewu cudownego słowika, którego cesarz chiński sprawdza na swój dwór. Śpiew słowika wzrusza i przenika do głębi serce władcy, ale cesarz nie może rozumieć, że ptak jest wolny i sam decyduje dla kogo oraz jak długo śpiewa. Dlatego rezygnuje z żywego stworzenia i pomocy Niugin na rzecz mechanicznego słowika, którego przysyła mu posłaniec z Japonii. Sztuczny słowik śpiewa równie pięknie i na każde życzenie cesarza, ale czy w tym śpiewie jest prawda ..?

W przedstawieniu wykorzystano motywy kultury chińskiej. Widać je zarówno w sferze plastycznej jak i muzycznej  Lalki głównych postaci wyraziście określają bohaterów i zaskakują ich animacyjnymi możliwościami.


Podziel się
Oceń

Reklama