×
Czwartek, 27.07.2017, imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Mieszkańców paraliżuje strach?! Czy zmiana pierwszeństwa na Alei Wojska Polskiego wpłynie na liczbę wypadków?

  • 12.02.2016, 09:26
  • Red.
Mieszkańców paraliżuje strach?! Czy zmiana pierwszeństwa na Alei Wojska Polskiego wpłynie na liczbę wypadków?
Około miesiąc temu na Alei Wojska Polskiego zmieniono pierwszeństwo na skrzyżowaniach z ulicą Wybickiego oraz Grunwaldzką. Od tego czasu nasi Czytelnicy uskarżają się na auta niezważające na ograniczenia prędkości. - Boimy się o własne życia a przede wszystkim o życie naszych dzieci – mówią zgodnie mieszkańcy. Czy problem da się rozwiązać?

Od czasu kiedy ze słupów przy krzyżowaniach zniknęły znaki „Stop”, na deptaku zrobiło się niebezpiecznie. Zagrożeniem dla przechodniów są samochody, które nie stosują się do znaku „strefa zamieszkania” gdzie obowiązuje prędkość do 20km/h.
- Zmiana pierwszeństwa według mnie to błąd, ponieważ piesi chodzą z przyzwyczajenia bez zatrzymywania się przed przejściem – mówi Iwona Rostowska, mieszkanka Alei. - Zbliża się lato, rodzice z dziećmi wyjdą na wrotki, hulajnogi czy łyżworolki, przecież to jest od kilkunastu już lat deptak. Zamiast zrobić więcej ławek to zmienili pierwszeństwo. Aleja jest deptakiem. Nie powinno być tu też miejsc parkingowych, powinna być usłana ławkami i pięknymi kwiatami, które by kwitły od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Teraz naprawdę po zmianie ruchu strach jest się po deptaku poruszać, naprawdę trzeba mieć oczy dookoła głowy – dodaje mieszkanka AWP.


Ostrożnie przed przejściem!
Z przepisów jasno wynika, że zbliżając się do przejścia, kierowcy jak i piesi powinni zachować szczególną ostrożność. Należy także pamiętać, że droga hamowania samochodu wynosi znacznie więcej, niż droga zatrzymania się pieszego.
- Musimy pamiętać o tym, że zarówno piesi jak i kierowcy zbliżając się do przejścia zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności – mówi st. asp. Marcin Kunka, oficer prasowy KPP w Starogardzie Gdańskim

Więcej na ten temat przeczytasz w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej!

Red.
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kryst
kryst 16.02.2016, 22:17
Prawda jest taka, że w Starogardzie piesi wszędzie łażą jak święte krowy. Zero zasad z ich strony. Jakiś miesiąc temu w Tczewie była akcja policji mająca na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze. I co? Na 63 mandaty 57 wystawiono pieszym. To chyba nie przypadek. Takie akcje całkowicie obrazują zachowania pieszych. A potem płaczą po gazetach. Może starogardzka policja też przeprowadzi taką akcję? Wtedy społeczeństwo będzie miało jasny obraz kto odpowiada ponosi winę w większości zdarzeń z udziałem pieszych.
KAT.B
KAT.B 15.02.2016, 01:50
Dokładnie Panowie i Panie. Zgadzam się z wszystkimi.
Najgorsze jest to, że "kierowcy" nie wiedzą o czym mówią przepisy, w szczególności starsi kierowcy i małoletni.
Największą winę niestety ponosi POLICJA, która powinna karać za takie rzeczy.

Ludzie gadają na POLICJANTKI, lecz one są dużo bardziej wydajniejsze i bardziej twarde od tych facetów.

Na osiedlach miliony razy ludzie nie stosują się do zasady "prawa wolna", gdy nie ma znaków (na 60 lecia i szumana)
Prędkość 20 km/h natomiast kierowcy 30-40 jeżdżą.

I najważniejsze Pieszy W Strefie Zamieszkania ma pierwszeństwo nad pojazdem NAWET NA ULICY IDĄC ŚRODKIEM !!!

STG
STG 12.02.2016, 23:57
Jeżeli taki szum się zrobił to może lepiej będzie jak ten znak STOP wróci na swoje miejsce?
Mieszkaniec A.W.P. Bulvinx
Mieszkaniec A.W.P. Bulvinx 12.02.2016, 22:16
Dzień dobry Państwu.
Na wstępie sam przyznam,że nie pochwalam zmiany organizacji ruchu "wokoło deptaka" z dwóch względów :
po 1 - poprzednie rozwiązanie było na tyle lepsze że jednak więcej kierowców odnosi się prawie prawidłowo do znaku B-20 (Stop ! ) bo chociażby zwalnia prawie, że się zatrzymując co podnosiło bezpieczeństwo pieszych do czego z resztą deptak jest przeznaczony
po 2 -większość kierowców nie zna większości przepisów "bardziej skomplikowanych" znaków drogowych a co za tym idzie obowiązków spoczywających na kierowcy mijających znak D - 40 Strefa zamieszkania (znak ten kierowców naprawdę do wielu czynności zobowiązuje-to znaczy powinien jak się zna przepisy przywoływane prze ten znak), który obowiązuje na ul. Wybickiego jak i ul. Grunwaldzkiej na odcinku,który przecina wyżej wymieniony "deptak" i zapierdala jak na 1/4 mili pomijając już w ogóle znak A - 5 Skrzyżowanie dróg równorzędnych (ale nie o tym tu mowa bo chodzi o pieszych uczęszczających deptakiem,którzy są skazani na śmierć przez potrącenie przez samochód !! ) nie rozglądając się za samochodem "ze swojej prawej" a co dopiero za pieszym.

Dla ludzi,którzy będą chcieli mi pocisnąć bo będą mieli swoje przekonania i "prawdy bo za moich czasów było inaczej" proszę o ponowne zapoznanie się z przepisami odnoszącymi się do kodeksu ruchu drogowego!! Z poważaniem ale ja mam prawko od 2009 roku i nie jestem może starym wyjadaczem szos ale staram się jeździć zgodnie z przepisami i jeżeli nie jestem czegoś pewien to zachowuję szczególną ostrożność a przy pierwszej okazji doszkalam się z przepisów skoro czegoś nie byłem pewien.
12.02.2016, 22:35
O tym że od wielu lat łamane są przepisy na Alei to wszyscy wiemy.
Problem polega na tym, że w rozwiązaniu tej sprawy NIE pomaga mieszkańcom ani Miasto ani POLICJA.
Czyli po prostu nie ma tematu.
Można tam jeździć jak się chce bez żadnych konsekwencji.
12.02.2016, 19:20
podziękujcie pieleckiemu
15.02.2016, 15:31
Radny P. mnieszał mnieszał i wymnieszał. Jak zwykle
111
111 12.02.2016, 19:11
Chyba nikt do końca nie wie czy to ulica czy deptak. Bo oznaczenia, które tam funkcjonują przeczą same sobie.
12.02.2016, 13:01
publicznego na alejach skoro miasto robi dokładnie coś odwrotnego.
Goni stamtąd pieszych na cztery wiatry pozwalając jeżdzić tam samochodom.
12.02.2016, 13:30
wprowadzenie strefy zamieszkania, to raczej uklon w strone pieszczych, czy nie?
12.02.2016, 15:23
A to co tam była za strefa do czasu wprowadzenia tej strefy?
Bo nie rozumiem co zostało właściwie wprowadzone?
Zbychu
Zbychu 12.02.2016, 12:57
przy Alei Wojska Polskiego to Miasto tak samo od siebie GWARANTUJE tobie możliwość parkowania auta pod mieszkaniem , w miejscu wyłączonym z ruchu kołowego. Na deptaku.
Ciekawe kto to wymyślił i po co? Nawet w Nowym Jorku takich luksusów nie gwarantują mieszkańcom.
Albo jakim prawem kurier zapieraala po alei z paczką ? No jakim?
Albo jest zakaz albo nie.
12.02.2016, 12:45
Po pierwsze 99% kierowców właśnie dowiedziało się coś o znaku „strefa zamieszkania”.
Tu małe rozwinięcie tematu:
http://www.brd.org.p…
Po drugie 99% kierowców nie ma zielonego pojęcia o oznakowaniu i organizacji ruchu na Alei łamiąc tym samym przepisy ruchu drogowego , jeżdżąc po niej jak im się podoba.
Po trzecie np. Pielecki oraz dostawcy jego sklepu wzorowo łamią przepisy drogowe nie stosując się ani do znaku określającego zasady parkowania na wysokości jego sklepu ani
do jakichkolwiek innych znaków drogowych.
Po czwarte GDZIE JEST POLICJA?!!
12.02.2016, 15:22
Odpowiedź na czwarte- na Bohaterów Getta 1
heniek
heniek 12.02.2016, 11:45
Ale dziury w Starogardzie
Monika
Monika 12.02.2016, 11:34
Postawcie tam ,mówie do policji , pania sierżant Agatę a problem glupich i nieostroznych kierowców zniknie.Pani Agata z nimi sobie poradzi z pieszymi też. Pozdrawiam
15.02.2016, 15:34
Postawcie? A co to Agata to jakiś znak drogowy czy ma tam robić za stracha na wróble? Postawcie i przestańcie pierdo....
12.02.2016, 10:35
A kobieta i tak nie po pasach heheh
12.02.2016, 09:50
Kto ma pierwszeństwo w strefie zamieszkania - pieszy, czy kierowca? Wypadałoby to dopowiedzieć w artykule!!!
Gazela
Gazela 12.02.2016, 10:21
Skad wiesz, ze artykul nie zawiera takiej odpowiedzi? Maja napisane w gazecie
12.02.2016, 10:09
strefa zamieszkania wzdłuż alej wojska a nie przecinające ulice wiec piesi też muszą uważać przy tych ulicach a nie chodzić jak święte krowy kierowcy też nie należą do świętych i dużo brakuje jednym i drugim do kultury w zachowywaniu się w różnych sytuacjach życiowych w miejscach bublicznych
12.02.2016, 10:20
według zdjęcia kierowca przecinający AWP wjeżdża do strefy zamieszkania, kto ma zatem pierwszeństwo, pieszy, czy kierowca?

Pozostałe