Sobota, 20.01.2018, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Ustawa daje możliwość wprowadzenia ulg i zwolnień z opłat za śmieci. Nie u nas!

  • 28.01.2016, 09:01
  • KG
Ustawa daje możliwość wprowadzenia ulg i zwolnień z opłat za śmieci. Nie u nas!
Nasza Czytelniczka zwróciła się do Redakcji z prośbą o poruszenie tematu ulg przysługujących rodzinom wielodzietnym posiadającym „Kartę Dużej Rodziny”. Jak wyjaśniła w swym liście, nowelizacja ustawy pozwala na wprowadzenie zniżek a nawet i całkowite zwolnienie z opłat za wywóz odpadów. Jak to ma się do rzeczywistości? Okazuje się, że regulamin Związku Gmin Wierzyca nie przewidywał takich działań, jednak przewodniczący Zarządu nie wyklucza, że zostaną one wprowadzone.

Do naszej Redakcji napłynął list zaniepokojonej Czytelniczki, mieszkanki powiatu starogardzkiego, która zastanawia się dlaczego Związek Gmin Wierzyca nie korzysta z ustawowej możliwości obniżenia lub zwolnienia z opłat rodzin wielodzietnych.

„Ich regulamin nie przewiduje takich zniżek”
Jak wyjaśnia nasza Czytelniczka, podstawą umożliwiającą wprowadzenie takich ulg dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny jest nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
- Otóż z dniem 1 stycznia 2016 weszła w życie nowelizacja ustawy, dzięki czemu gminy będą miały możliwość częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny – informuje nasza Czytelniczka. - Skontaktowałam się w tej sprawie ze Związkiem Gmin Wierzyca, gdzie udzielono mi informacji, że "ich regulamin nie przewiduje takich zniżek" (informacja ta padła z ust pracownicy sekretariatu). Opłata za wywóz śmieci za 1 miesiąc to duża kwota dla budżetu każdej rodziny wielodzietnej. Nie mogę zrozumieć, jak regulamin budżetu ZGW może być ponad ustawą? Czytając ze zrozumieniem - "mają możliwość" - ale dlaczego nie wprowadzą tego u nas? W niektórych rejonach kraju wprowadzono tę ustawę w życie a na terenie powiatu starogardzkiego już to nie obowiązuje? Dlaczego? - pyta nasza Czytelniczka.
Jak dodaje kobieta, dla rodzin wielodzietnych, kilkadziesiąt zaoszczędzonych złotych jest bardzo istotne.


Więcej na ten temat znajdziesz w bieżącym wydaniu Gazety Kociewskiej!

KG
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czytelnik
Czytelnik 30.01.2016, 21:16
Jeśli ktoś taką ustawę wprowadza, to niech nie będzie to tylko "martwy zapis" i fajnie byłoby gdyby ZGW coś takiego wprowadziła!
gościówa
gościówa 28.01.2016, 20:34
niedługo my wszyscy , którzy mają już dorosłe dzieci , nie mają dzieci albo nie płaca w ogóle będziemy płacić za wywóz 200 zł bo tak trzeba to normalnie paranoja . Produkujesz śmieci więc płać a nie oszukuj innych i bądź uczciwy .Krew się burzy w żyłach jak masz wielodzietną rodzinę to niestety koszty utrzymania są większe nie ma na to siły . Jesteśmy ludźmi nie zwierzętami - królikami więc nie szantażujmy reszty społeczeństwa .
28.01.2016, 16:30
Nie mam nic przeciwko pomocy wielodzietnym rodziną.Uważam, ze wsparcie powinno być ale tylko takim które mają ciężką sytuacje.Znam wspaniałe wielodzietne rodziny gdzie rodzice ciężko pracuja aby zapewnić utrzymanie swojej rodzinie, ale znam tez takie które gdzie rodzice nie pracuja tylko patrza na pomoc z opieki a kasa idzie na używki zamiast na dzieci.
28.01.2016, 11:40
POdziekujta swojemu wójtowi Połomowi byemu wiceprzewodniczącemu zarządu związku wierzyuca który wraz z Pominem przyczynił się do tego syfu

Pozostałe