Sobota, 20.01.2018, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Mają ekologiczną kotłownię. Fabrykę LVL zasila w energię cieplną nowa kotłownia na biomasę

  • 19.12.2015, 09:00
  • (kg)
Mają ekologiczną kotłownię. Fabrykę LVL zasila w energię cieplną nowa kotłownia na biomasę
Przyglądając się procesowi produkcyjnemu płyt LVL w Czarnej nie ma wątpliwości, że każdy gram drewna jest tu na wagę złota. Dzięki nowej, ekologicznej kotłowni o mocy 13,4 MW także resztki poprodukcyjne znajdują swoje zastosowanie – powstaje z nich zielona energia wykorzystywana m.in. do suszarń czy ogrzewania basenów warzelnianych.

Aby pokryć zapotrzebowanie na energię cieplną, niezbędną do procesów technologicznych w uruchomionej w lipcu fabryce LVL w Czarnej Wodzie, firma Steico wybudowała nową, w pełni ekologiczną i energooszczędną kotłownię biomasową, w której będą spalane wyłącznie odpady produkcyjne pochodzenia drzewnego. Steico LVL to pierwsza w Polsce i trzecia w Europie fabryka tego nowatorskiego materiału konstrukcyjnego, którą wybudowano w zaledwie rok od wmurowania kamienia węgielnego. Równie imponujące tempo udało się utrzymać w przypadku budowy nowej kotłowni.

Ekspresowe tempo
- Inwestycja została zrealizowana w ciągu 15 miesięcy – informuje Szymon Krystecki z firmy Steico. – Obecnie trwają jeszcze odbiory kotła i urządzeń, ale instalacja już pracuje – dodaje mężczyzna.
LVL to najbardziej wytrzymały materiał konstrukcyjny z drewna, którego dodatkowym atutem jest prostsza, a tym samym mniej kosztowna obróbka niż w przypadku stali czy betonu. Niższe koszty transportu, szybszy i łatwiejszy montaż i lepsza ochrona przeciwpożarowa to dodatkowe zalety przemawiające na korzyść tego nowatorskiego tworzywa, które zjednują mu coraz więcej zwolenników, zwłaszcza orędowników budownictwa energooszczędnego.

Zasili suszarnie i prasę główną
Koszt inwestycji kotłowni biomasowej wraz z całą infrastrukturą wyniósł 20 mln złotych. Przyjazna środowisku kotłownia na biomasę stanowi znakomitą alternatywę dla kosztownych źródeł ciepła na gaz płynny, olej opałowy i gaz ziemny. Nowa kotłownia nie tylko pozwoli dostarczyć do zakładu niezbędną energię cieplną, ale wykorzystać w efektywny sposób odpady poprodukcyjne. Cała, uzyskana z biomasy energia zostanie wykorzystana na potrzeby procesów technologicznych produkcji LVL – do zasilania suszarni i prasy głównej. W razie potrzeby energia z tego kotła może zostać wykorzystana do wspomagania pracy urządzeń do produkcji płyt porowatych, które również powstają w Czarnej Wodzie.
Jest to druga kotłownia pracująca na terenie zakładu – pierwsza węglowa ma łączną moc 69 MW.

(kg)
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

21.12.2015, 10:35
Produkty spalania drewna są bardziej toksyczne niż dym tytoniowy. Bez filtrów nie ma mowy o ekologii

Pozostałe