Sobota, 20.01.2018, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Egzaminy w Starogardzie – czy spadną ceny kursów nauki jazdy?

  • 8.04.2013, 11:21
  • Karol Uliczny
Egzaminy w Starogardzie – czy spadną ceny kursów nauki jazdy?
W piątek Sejm przyjął ustawę, która umożliwia przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy kat. A i B w miastach prezydenckich. Ustawa czeka jeszcze na głosowanie w Senacie i podpisanie jej przez prezydenta. Co te zmiany oznaczają dla szkół nauki jazdy i kursantów z powiatu starogardzkiego?

Jeśli ustawa przejdzie drogę legislacyjną egzaminy kategorii AM, A1, A2, A, B1 oraz B będzie można organizować we wszystkich miastach, w których władze wykonawczą pełni prezydent, a nie tylko miastach na prawach powiatu. O tym w których miastach powstaną ośrodki egzaminacyjne zadecyduje marszałek województwa. Możliwości otwierają się przed Starogardem Gd., Tczewem i Wejherowem. Przedstawiciele szkół jazdy wątpią, by oddziały WORD – ów powstały w trzech wymienionych miastach.

Jeśli ośrodek egzaminacyjny powstanie w Starogardzie Gd. na wyjazdach do Gdańska zaoszczędziliby nie tylko kursanci, ale także instruktorzy, którzy dzisiaj wolą podszkolić klientów w trudnym terenie. W związku z tym cena kursów byłaby prawdopodobnie niższa. Trudno jednak szacować o ile. W Starogardzie Gd. szkolenie w zakresie prawa jazdy kategorii B to koszt od 1300 do 1500 zł.

Jak podkreślają pomysłodawcy, wiele z 40 miast, w których mogłyby powstać oddziały WORD – ów, przeprowadzały wcześniej egzaminy z powodzeniem. Tak było chociażby w Starogardzie Gd. w latach 90 – tych. Dzisiaj Polska jest w ogonie Europy jeśli chodzi o dostępność ośrodków egzaminujących. Jeden obsługuje ok. 700 tys. mieszkańców, przez co w znaczący sposób utrudnia się dostępność do bardzo istotnego na rynku pracy dokumentu prawa jazdy.

Więcej na ten temat w Gazecie Kociewskiej, która w każdą środę wraz z Dziennikiem Pomorza ukazuje się na terenie powiatu starogardzkiego.

 

Poniżej po prawej stronie portalu zapraszamy do głosowania w naszej sondzie.

Karol Uliczny
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

GOŚĆ
GOŚĆ 21.04.2013, 11:39
A marszałek jest z PO i jeżeli oni tego nie załatwią to nikt. Myślcie!!!!!!!
11.04.2013, 22:41
Słuchajcie jak się szala przechyla to teraz PO w mieście i powiecie będą występować z uchwałami że to niby ich radni zapoczątkowali powstanie egzaminów w Starogardzie. A może chcą aby całe miasto myślało, że to dzięki PO będą te egzaminy, a sprawa już się toczy ładnych kilka lat, he ,he. Jak jest okazja złapać punkty na wybory - to mają refleks/ponoć najbliższego koalicjanta nawet nie powiadomili aby się nie dzielić sukcesem)
Jan Kos
Jan Kos 12.04.2013, 14:31
Egzaminów w Starogardzie NIE BĘDZIE
Jan Kos
Jan Kos 10.04.2013, 07:54
Marszałek i bez tej ustawy mógł tworzyć filie WORDów gdzie tylko zapragnął.
Zainteresowani muszą je tylko za swoje pieniądze stworzyć, a potem utrzymać.
Więc zainteresowanych NIE MA I NIE BĘDZIE
9.04.2013, 16:29
egzaminowany nie będzie musiał jechać specjalnie do Gdańska, albo Elbląga a nie którzy przecież jeżdżą autobusem na egzamin i po długim oczekiwaniu musi iść na egzamin czasami już wykończony. W Stg nie ma zbyt specjalnie drudnych dróg... w Tczewie bardziej wierzę że tam powstanie WORD
Wojciech Zadowolony
Wojciech Zadowolony 8.04.2013, 20:18
Kiedyś były w miastach powiatowych i wszyscy, co zdali egzaminy jeżdżą i doskonale sobie radzą. Będzie mniej kłopotu dla ludzi, którzy chcąc zdać egzamin musieli nabijać kabzę w Gdańsku. Teraz będzie przywrócona normalność!!!
Henryk
Henryk 8.04.2013, 16:27
Nie wierzę, że egzaminy będą w Starogardzie. A kto niby to miałby załatwić

Pozostałe