×
Niedziela, 18.11.2018, imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza

„Nie ma tolerancji dla osób krzywdzących dzieci”

  • 8.11.2018, 10:34
„Nie ma tolerancji dla osób krzywdzących dzieci”
Diecezja pelplińska wydała oświadczenie, w którym ujawnia szczegóły dotyczące postępowań prowadzonych na jej terenie w sprawie przestępstw o charakterze seksualnym, jednocześnie zapewniając, że nie będzie taryfy ulgowej dla kapłanów, którzy dopuścili się czynów karalnych wobec nieletnich. Jak poinformowała na swojej stronie, od 1992 r. prowadzono 12 takich postępowań. Jedno zakończyło się skazaniem duchownego na karę więzienia.

- Duchowni diecezji pelplińskiej gorąco wzięli sobie do serca i próbują wprowadzać w życie słowa papieża Franciszka – zapewnia rzecznik biskupa pelplińskiego i przytacza fragment głośnego listu głowy kościoła, opublikowanego 20 sierpnia br. - „Nigdy nie będzie dość tego, co się czyni, aby stworzyć kulturę zdolną do zapobiegania takim sytuacjom, nie tylko, aby się nie powtarzały, lecz także nie znajdowały miejsca na ukrywanie i utrwalanie”. 

Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard

Zmarł przed zawiadomieniem organów ścigania
Od roku 1992 r. w diecezji pelplińskiej prowadzono 12 postępowań dotyczących oskarżeń duchownych o czyny o charakterze seksualnym z osobą poniżej 18. roku życia. W czterech przypadkach doniesienia nie zostały potwierdzone. Dwie osoby zostały oczyszczone przez państwowe organy ścigania i nie było podstaw do kontynuowania wstępnego dochodzenia. 
- Trzech duchownych wysyłało nieprzyzwoite SMS-y oraz prowadziło rozmowy z podtekstem erotycznym w mediach społecznościowych z osobą w wieku 16 lat oraz dwiema w wieku 17 lat – informuje ks. Ireneusz Smagliński. - Duchowni zostali upomniani kanonicznie i dwóch z nich skierowanych na terapię, a jeden porzucił stan kapłański. W jednym przypadku dochodzenie wstępne uprawdopodobniło popełnienie przestępstwa, jednak przed poinformowaniem państwowych organów ścigania, duchowny umarł. 

W jednym przypadku ksiądz został wydalony ze stanu duchownego, odbył również karę więzienia. Obecnie jedna sprawa znajduje się w Kongregacji Nauki Wiary. Przestępstwo to zostało jednak uznane przez państwowe organy ścigania za przedawnione.
- Biorąc pod uwagę działania biskupa pelplińskiego i podległych mu instytucji, z całą stanowczością należy stwierdzić, że w diecezji pelplińskiej nie ma tolerancji dla osób, które krzywdzą dzieci, a zwłaszcza dokonują wobec nich przestępstw na tle seksualnym – mówi rzecznik. 

Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym numerze Gazety Kociewskiej. 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (44)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

waldemar
waldemar 11.11.2018, 20:34
zero tolerancji dla kościelnych pedofili i ani grosza dla tych zboków
zakonnik
zakonnik 11.11.2018, 14:50
ale wredne są te zboki w czarnych sukienkach
ministrant
ministrant 10.11.2018, 10:46
co z tymi świńskimi sprawkami duchownych robi rysiu kasyna z pelplina - kiedy rozliczenie pedofili i pedryli ??? , samo się nie zrobi
Polak
Polak 9.11.2018, 22:10
Zacząć trzeba od zerwania konkordatu,wyprowadzić religię ze szkół i opodatkować kler a utrzymywać ich to niech utrzymują ich wierni. Zobaczymy wtedy ilu będzie chętnych.
Franek
Franek 9.11.2018, 13:06
Załóżcie wory pokutne i sandały.Zacznijcie żyć skromnie o chlebie i wodzie.
kościelny
kościelny 10.11.2018, 16:11
czarne zboki w sukienkach mają gdzieś słowa papieza franka
Roman
Roman 9.11.2018, 12:57
Idę do kościoła , włączam tv i widzę jak zachowujecie post i nauki Jezusowe.Dobre żarcie, używki, dziewczynki i zagraniczne auta.Nam się wciska aby żyć skromnie a sami co dajecie za przykład?.
Gość
Gość 9.11.2018, 13:17
Tak łatwo osądzamy księży a co z nami ? Jesteśmy przykładem nauk Jezusa ? Fałsz obłuda i kur..,,, to żądzi dziś nami .
hela
hela 14.11.2018, 14:04
Nikt nikogo nie osadza . Ja zadam tylki jedno pytanie co bys zrobil gdyby to Twoje dziecko padło ofiarą księdza ? Mielismy parę lat temu sytuację gdzie ksiądz , kościelny i ministrant krzywdzili dzieci. Dzis kiedy widzę ich na ulicy to zygac mi się chce. Dostali wyrok odsiedzieli ale czy dziś ktos ma nad nimi kontrole? Dla mnie taki człowiek na zawsze będzie miał tendencje do dalszego popełnienia tego czynu. Żal mi tylko tych dzieciaków ktore przeżyły ten horror. Każdy pedofil bez względu na to czy to ksiądz , zwykły mężczyzna czy kobieta powinni być zamknięci w zakładach dla nich stworzonych
Gość
Gość 14.11.2018, 15:22
A ja zadam pytanie ile takich spraw jest procentowo z udziałem duchownych ? Czy wszystkie dzieci to ofiary księży?Jestem za karaniem jak Najbardziej ale nie za polowaniem na,,Czarownice" .
***
*** 10.11.2018, 16:13
ty szafarzu jesteś też z tej pedofilskiej drużyny ?
Dewotka
Dewotka 9.11.2018, 13:57
Dlaczego piszesz ,ze łatwo osądzamy księży ?
Uważam,ze za rzadko to robimy w stosunku do ich zachowań.Ludzie nadal mają skrupuły ,zeby krytykować księzy,którzy zwłaszcza na wsi mają niestety duży wpływ na opinie publiczną.
Niektórzy prafianie tak są obłudni,że "tańczą jak im klecha zagra."
Zwłaszcza kobiety przechodzą same siebie jak klecha jest przystojny.
Gość
Gość 9.11.2018, 15:04
Dobrze że choć w jednym masz rację ,, przystojny"
Daria
Daria 9.11.2018, 12:50
Z ks.Natanka zrobiono osobę niepoważną delikatnie mówiąć.Pozwoliłam sobie obejrzeć kilka jego kazań w których wytyka zamiecione pod dywan sprawy.
Czytelniczka
Czytelniczka 9.11.2018, 12:39
Napiszcie jak odbierają domy, ziemię wyrzucając ludzi na bruk, bo przecież to kiedyś należało do kościoła.Czy tak zachowujecie nauki Jezusa?.Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy.
Jola
Jola 9.11.2018, 12:26
Co przeżywały ofiary szczególnie w małych miastach i wsiach, gdzie duchowny był autorytetem i nie można było powiedzieć co wyprawiał.Kiedy kobieta lub nieletnie dziecko poskarżyło się bliskim i wspólnocie albo była sprawa tuszowana albo taka ofiara wykluczana i wytykana palcami.Duchowny oczywiście wypierał się wszystkiego łamiać przykazania bo przecież Ksiundz jest idealny i grzesznicy go pomawiają.
Kłos diler
Kłos diler 9.11.2018, 10:30
Jeśli ktoś wie o takich faktach i nie reaguje ( inny ksiundz, biskub) to staje się współwinnym. Tyle w temacie.
Czytelnik
Czytelnik 9.11.2018, 09:19
Niedaleko Stolicy Kociewia leży miejscowość trochę mniejsza od Starogardu gdzie owieczka odwiedzała swojego duszpasterza na prywatnych naukach i widzieli to parafianie a potem znalazła się w odmiennym stanie.Kiedy te plotki ujrzały światło dzienne zaczęło się przywoływanie parafian do porządku a jeśli nie to straszenie odpowiednimi instytucjami z ambony.Po co te nerwy prawda obroni się sama.
Jan
Jan 9.11.2018, 09:01
Człowieku w sutannie przyjmując święcenia oddajesz się całkowicie Bogu.Nie masz prawa pożądać ani współżyć z nikim bez względu na płeć i wiek.Dla zainteresowanych proponuje zapoznać się z wizja piekła gdzie droga wyłożona jest osobami duchownymi które bezkarnie smakowały grzech.Jestem przeciwny związkom formalnym i nieformalnym duchownych po to jest celibat i macie w nim żyć a jak macie popędy to do pracy na roli lub budowie gdzie w odosobnieniu i oddając się ciężkiej pracy będziecie chwalić pana.
koza
koza 9.11.2018, 00:08
Jak wiara bez wiary nie znaczy nic to wierni z Klonowki się dostosują prawda Przemysławie z Klonówki grunt pani Magdalena będzie zadowolona
Polak
Polak 8.11.2018, 22:06
Najwięcej kochających inaczej i wynaturzeń seksualnych jest wśród księży i to różne zboczenia a życie w celibacie jest nie zgodne z naturą człowieka i takie są fakty. Dziwię się Polakom którzy wierzą księżom ,ONI NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z BOGIEM ! WRĘCZ PRZECIWNIE!
Danka
Danka 8.11.2018, 20:50
Serialowy Ojciec Mateusz to wzór duchownego ,to marzenie parafian.
A taki Leszek K. to zarozumiały i kłamliwy materialista.Zresztą nie tylko on.

Gość
Gość 9.11.2018, 11:40
Ojciec Mateusz droga Danuto to tylko film a Ks Leszek K ze sSm to dobry i uczciwy kapłan.
Danka
Danka 9.11.2018, 12:03
Ojciec Mateusz ma super cechy pożadane w realnym życiu ks.Leszek to grzesznik jakich mało.Obłuda i fałsz.
Glupoty piszesz ,ze to dobry i uczciwy kapłan .
Ha,ha, dobry ????
Manipulant naiwnych.
Roman
Roman 9.11.2018, 12:20
Gosciu rzeczywiscie słabo kumasz, bo twierdzisz ,ze Ojciec Mateusz to tylko film.
Owszem film ,ale edukacyjny .
Gdyby księża mieli choc 50 procent cech filmowego ojca Mateusza to by było dobrze.
A charakterek i praktyki tego Leszka to wzdłuż i wszerz są znane.
Kolacyjki z wybranymi,polityka,kasa i......duszyszki wpatrzone w niego jak w obraz.
Żadna nowość.
Gość
Gość 9.11.2018, 12:50
Byłeś już na takiej kolacyjce ,byłeś świadkiem tych pomòwień.Stań przed Ks i powiedz mu to w oczy .
Roman
Roman 9.11.2018, 13:03
Nie bądz adwokatem "diabła" !!!!
Kpisz sobie z porzadnych ludzi ?
To on ma sumienie zbrukane i dobrze o tym wie.
gosposia
gosposia 10.11.2018, 16:15
ten zbok ma to gdzieś
Gość
Gość 10.11.2018, 19:59
Masz na to dowody że to zbok? Za pomówienia jest odpowiedzialność karna . Łatwo komuś przypiąć łatkę opanuj się gościu.
Gość
Gość 9.11.2018, 15:02
Jesteś jego spowiednikiem że go tak oceniasz . Znam gościa i wiem że jest inny jak go przedstawiasz .
Danka
Danka 9.11.2018, 18:49
Co ty pleciesz hipokryto ?

Krzysztof
Krzysztof 9.11.2018, 20:23
Uczciwy,dobry a gdzie jest kasa z remontu kościoła?
Remont nie skończony a gdzie jest.ok 30 tysięcy ?
Dał się oszukać czy oszukuje ?
Gość
Gość 10.11.2018, 12:11
Ciekawe czy dałeś choć Złotówkę na ten remont że tak krytykujesz? Siejesz gościu pomówienia i oszczerstwa . Chyba że mierzysz własną miarą wszystkich.
Krzysztof
Krzysztof 10.11.2018, 14:08
Nie bądz tak hop do przodu z tą wazelnią bo się na niej poślizgniesz.
Prawda jest jedna i nic tego nie zmieni.
Remont nie skończony ,kasy nie ma.
A ciebie g......wno obchodzi czy coś dałem czy nie.
Ciemnogród.
Sąsiad
Sąsiad 8.11.2018, 20:36
Świerkowa 34
jacek
jacek 8.11.2018, 20:27
Klonówka niedaleko od kurii A jakże daleko biskup udaje że nie widzi a proboszcz ze swoją panią mieszka w Trąbkach Wielkich pod lasem
Janusz
Janusz 8.11.2018, 22:42
Nie on jedyny w naszej diecezji , ale o tym nie powiedza bo kazdy ksiadz ma cos na sumieniu i dzieci na utrzymaniu.
Gość
Gość 8.11.2018, 18:34
Nie maja skrupułów ,bo jak nie pedofil to gej.Oprócz tego angazują się politycznie.
Biorą kasę i robią kampanie wyborczą. Niewazne co dla gminy jest lepsze ,ale kto da więcej ?
Mozna dla własnego intersu opluć niewinnych ludzi byle.
GOSPOSIA BYŁEGO
GOSPOSIA BYŁEGO 8.11.2018, 16:17
dalej klechy kłamią w żywe oczy i nie przyznają się do czynności pedofilskich , mają też dzieci i żyją ze swoimi kochankami !!! FUJ...
Gosc
Gosc 8.11.2018, 12:38
No i idz do takiego do spowiedzi!!! Ochyda
katolik
katolik 8.11.2018, 15:51
przyjmuj hostię od takiego zboczeńca !!!
Alik
Alik 8.11.2018, 17:02
To nie hostię przyjmujesz pseudokatoliku

Pozostałe