×
Niedziela, 18.11.2018, imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza

Zła zmiana. Bunt o śmieci

  • 14.10.2018, 12:00
Zła zmiana. Bunt o śmieci
Na początku października mieszkańcy gminy wiejskiej Starogard Gdański doznali szoku. W miejscu, gdzie znajdowały się zazwyczaj plastikowe kosze na śmieci, pojawiły się foliowe worki, a po pojemnikach ślad zniknął. W tej sprawie w naszej Redakcji rozdzwoniły się telefony, gdyż mieszkańcy nie zostali uprzednio poinformowani o zmianach. – Oni robią sobie z nas żarty. Najpierw worki, później 5 kubłów, a teraz znowu worki?! Kto to nadzoruje – pytali rozgoryczeni dzwoniący. Sprawdziliśmy, dlaczego zaistniała taka sytuacja i kto za nią odpowiada. – W najbliższym czasie wszystko może wrócić do normy – uspokajają urzędnicy.

Przed kilkoma laty, kiedy foliowe worki zostały zamienione na kilka plastikowych koszy na śmieci, mieszkańcy nie kryli zdenerwowania, że zajmują one bardzo dużo miejsca, że odbiór odpadów ma inną częstotliwość. Gdy mieszkańcy zdążyli już przywyknąć do segregacji i wielu śmietników, na początku października przeżyli ponowny szok, kiedy okazało się, że plastikowe pojemniki zostały ponownie zamienione na dziurawiące się foliowe worki. 
 
Czytelnicy: „To jakiś absurd!”
Jak tłumaczy Związku Gmin Wierzyca, w wyniku zastosowania wymaganych prawem nowych zasad gospodarki odpadami komunalnymi, polegających na wyodrębnieniu pięciu strumieni odpadów: metali i tworzyw sztucznych, papieru, szkła, bioodpadów oraz odpadów resztkowych, Zgromadzenie podjęło odpowiednie uchwały. Nie sprzyjają one jednak mieszkańcom. Regulamin ZGW dopuszcza gromadzenie odpadów w pojemnikach jak i w workach. Frakcja odpadów „resztkowych” obligatoryjnie musi być gromadzona w pojemnikach plastikowych.
– Przecież to jest jakiś absurd! Płacimy im za odbiór odpadów, a oni robią sobie co tylko im się żywnie podoba. Zmieniają nam śmietniki na worki, nie informując nikogo o tym wcześniej. Po prostu – stawiają nas przed faktem dokonanym. Przecież te worki są niczego nie warte, bo zaraz się dziurawią. Sprawia to kłopot nam – mieszkańcom - i pracownikom, którzy odbierają odpady – mówi jedna z mieszkanek gminy. 

Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard

Nieopłacalna oferta wykonawców 
- 30 września bieżącego roku dobiegły końca dotychczasowe umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Związek Gmin Wierzyca przeprowadził dwa postępowania przetargowe w ramach zamówienia publicznego, mające na celu wyłonienie wykonawców usługi odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych z poszczególnych sektorów – gmin. Pierwszy przetarg został unieważniony, gdyż zaoferowane przez potencjalnych wykonawców kwoty przewyższały wartość zamówienia – dowiedzieliśmy się w zarządzie Związku Gmin Wierzyca. 
Zdecydowano się na zmianę istotnych warunków zamówienia. Wprowadzono minimalne wymagania, co do wyposażenia nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych w pojemniki, poprzez dopuszczenie worków do gromadzenia selektywnie zebranych metali i tworzyw sztucznych, bioodpadów, papieru i szkła. 

Więcej na ten temat przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej 
 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Borys
Borys 18.10.2018, 07:51
W gminie Skórcz płacimy tak dużo bo wójt gminy S.Czechowski jest w zarządzie spółki wyworzącej śmieci i inna firma nie ma szans na wygranie przetargu. Czy to nie trąca o Prokuraturę ??
Kaalim
Kaalim 18.10.2018, 09:10
jest to tzw konflikt interesów i powinieneś to zgłosić do prokuratury.
lolo
lolo 16.10.2018, 18:55
Takich macie włodarzy w Gminie Wiejskiej. Starogard wystąpił z ZGW w 2016 roku i świetnie sobie radzi. O podwyżkach nie ma mowy, a częstotliwość bez zmian. Połom został w ZGW i teraz macie efekty. Powodzenia.
Kujach
Kujach 18.10.2018, 16:23
Podwyżek nie było, faktycznie, ale... za to oblicza się stawkę od WIELKOŚCI zajmowanego lokalu (nie od liczby zamieszkujących go ludzi - czyli jak w domu 150m kw. mieszkają 3 osoby, to zapłacą więcej niż 7 osób z domu 80m kw.). Natomiast częstotliwość wywozu odpadów BIO zmalała (za to smród wzrósł)...
misiek
misiek 18.10.2018, 09:54
Radzi sobie bo starkom i stary las sa w jednych łapach
Andy
Andy 16.10.2018, 11:24
Jak nie wiadomo o co chodzi, to pewnie o wielkie pieniądze ! Na przestrzeni kilku lat, ceny odbioru śmieci wzrosły kilka razy, a częstotliwość odbioru zmalała. Skandalem jest fakt, że nie można rozwiązać problemu śmieci w prosty sposób. Segregacja wstępna owszem, ale tylko podział na : mokre, suche i surowce wtórne. Dzikie wysypiska, zaśmiecone lasy....... Decydenci zastanówcie się !!!!!!



xyz
xyz 16.10.2018, 12:04
Pierwsze decyzje prezydenta po objęciu urzędu dotyczyły gospodarki odpadami. Także nie narzekajcie na efekty .
gość
gość 16.10.2018, 13:38
jakie efekty ???? a sprawy prokuratorskie czym się zakończyły jeżeli chodzi o śmieci/????
chuć
chuć 16.10.2018, 14:19
Miasto wisi ZGW ok.1.5mln zł. Sprawa ciągnie się w sądzie. Miasto przegrało ten proces i odwołalo się. Dziś gmina ma problem,ale nie z zgw a ze starkomem
leo
leo 15.10.2018, 21:15
z 6 miejsca smogu awansujemy, lub śmietniki przed blokami będą pękać w szwach.
Gość
Gość 15.10.2018, 20:09
Uzupełnienie do poprzedniego komentarza. Chodzi oczywiście o opłatę za miesiąc. W Gminie Osiek 28 zł za 2-osobową rodzinę miesięcznie a w Związku Gmin Wierzyca 54 zł na miesiąc. Można taniej ? Pewnie, że można.
Gość
Gość 15.10.2018, 19:57
Gmina Osiek wystąpiła ze Związku Gmin Wierzyca z końcem 2016 r. i od prawie dwóch lat sama z powodzeniem prowadzi odbiór śmieci. Zauważyłem, że są z tego same korzyści. Nie trzeba do tego interesu dopłacać, a co najważniejsze ludzie płacą mniej za śmieci np. 2-osobowa rodzina tylko 28 zł.
kalina
kalina 15.10.2018, 15:55
śmieciowe dziadostwo
Kot
Kot 15.10.2018, 09:38
Rozwiązanie jest proste , wyjść z tego chorego związku jak to uczyniło kilka gmin wcześniej i sobie chwali. A ludzie płacą dużo mniej.
Wacuś
Wacuś 17.10.2018, 12:01
Miasto Starogard wyszło i płaci tyle samo co w ZGW.
gość
gość 15.10.2018, 08:13
Proszę mi powiedzieć dlaczego TYLKO U NAS SIĘ NIE OPŁACA ? a w innych gminach czy regionach kraju się opłaca a opłaty są nawet dużo niższe. Dlaczego tyle płacimy skoro w tych odpadach dajemy pieniądze bo to są surowce które się później sprzedaje i są z tego pieniądze !!!!!!
Os. Piasko
Os. Piasko 29.10.2018, 21:18
Zapytaj o to prezesa zgw
Syriusz
Syriusz 15.10.2018, 12:42
Prezes starego lasu ma największa pensje z prezesów urzędujących z tej branZy w naszym województwie. Wiec śmieci musza być odpowiednio droższe
gość
gość 15.10.2018, 14:03
Nie tylko prezes, inni pracownicy również... no to musi wtedy kosztować utrzymanie tego
Zezol
Zezol 16.10.2018, 22:31
Pracowników zarobki to pikus w porównaniu do prezesa. No ale W końcu boss obrabia trzy spółki taki wybitny. I w jednej ze spółek tez co innego obrabia 😉
Duszek
Duszek 17.10.2018, 19:12
I cmentarz 😉
zaza
zaza 14.10.2018, 20:23
Gmina Starogard Gdański Radni, którzy przyczynili się do tego zamętu niech spadają na śmietnik. Tylko dziś każdy zwala winę na innego. Patrz na kogo głosujesz.Oni znowu wieszają swoją reklamę A było ich ośmiu
.
. 14.10.2018, 19:55
worki ze śmieciami łatwiej wetknąć do pieca a kubły nie.
Jan
Jan 14.10.2018, 16:14
W tym starogardzie to jakas porazka.a z tymi smieciami to juz wogole syf.oplaty za wywoz sa chyba jednymi z najwyzszych w pl (znajomy kolo olsztyna placi 8zl miesiecznie).Do tego ciiagle opoznienia.wystawie worek w planowany dzien wywozu a oni jak zykle przyjada z dziennym lub dwudniowym opoznieniem.zwierzeta worek rozedra. Wtedy chyba zadzwonie do pani z biura ze ma przyjechac o pozbierac smieci. Ten caly starogard to jakies nieporozumienie. Ale usmiechniete buzki juz wisza na plakatach.ludzie bez wstydu i honoru
Jurek
Jurek 17.10.2018, 12:12
ale przecież Starkom wysyła do wszystkich informację, że świadczy WYSOKĄ JAKOŚĆ OBSŁUGI!!!!!!!...a robi co jej się chcę
.....
..... 14.10.2018, 19:20
W Radomiu ludzie płacą 45 zł za kwartał.
Tomek
Tomek 14.10.2018, 15:21
To segregacja ,to nowe przepisy to znowu coś a wszędzie syf dookoła.problem dotyczy nie tylko gmin wiejskich ale całego Powiatu i pewnie całego kraju.Płacę ciężkie pieniądze i guzik mnie obchodzi jakie macie problemy, śmieci mają być regularnie wywożone, a w praktyce zalegają i zwierzęta rozdzierają worki stawiane obok i robi się niezmieski syf a miało być tak pięknie.Zajmijcie się wywozem , ściąganiem kasy od tych co zalegają z płatnościami oraz dzikimi wysypiskami a nie przyznawaniem sobie wysokich premii.
Wacek
Wacek 15.10.2018, 11:41
Skąd informacje o premiach?
Głos K.
Głos K. 15.10.2018, 12:57
http://gloskociewia.prv.pl/2018/04/30/milionowe-nagrody-i-premie-w-zuok-stary-las/

http://gloskociewia.prv.pl/2018/07/13/sad-starkom-20/

http://gloskociewia.prv.pl/2018/05/11/nagrody-dla-prezesa-i-pracownikow-puk-starkom/

Pozostałe