Niedziela, 21.10.2018, imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza

WAŻNE: Akt oskarżenia w sprawie znęcania się nad wychowankami placówek opiekuńczo-wychowawczych. Oskarżonym grozi do 8 lat więzienia!

  • 8.10.2018, 15:52
WAŻNE: Akt oskarżenia w sprawie znęcania się nad wychowankami placówek opiekuńczo-wychowawczych. Oskarżonym grozi do 8 lat więzienia!
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom, które pełniły funkcje dyrektorów w placówkach wychowawczych: Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej w Sucuminie oraz w Rodzinnym Domu Dziecka w Starogardzie Gdańskim


Oskarżonym prokurator zarzucił znęcanie się wspólnie i w porozumieniu, psychicznie i fizycznie nad 16 pozostającymi w stosunku zależności małoletnimi wychowankami.
Do zdarzeń tych dochodziło w okresie od lipca 2011 roku do października 2016 rok, o czym informowała Was nasza gazeta. 

W sprawie ustalono, że oskarżeni znęcali się nad małoletnimi, między innymi poprzez: znieważanie  słowami powszechnie uznanymi za obelżywe,  szarpanie za odzież i popychanie, ciągnięcie za włosy, uderzania po twarzy i głowie rękoma oraz innymi przedmiotami, kopanie, stosowanie wobec wychowanków  terror krzyku i  strachu,  upokarzanie poprzez wypominanie pochodzenia dziecka, wymierzanie  kar  w postaci  nakazu aktywności  fizycznej, zakazywanie i uniemożliwianie dzieciom jedzenia pomiędzy głównymi  posiłkami, jak również  niezapewnienie im  pełnowartościowych posiłków.

- Oskarżeni nie przyznają  się do popełnienia zarzucanych im czynów. W toku postępowania przygotowawczego  odmówili złożenia wyjaśnień – poinformowała prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. 
- Prokurator zastosował wobec  obojga środki  zapobiegawcze  w postaci: dozoru  Policji  połączonego  z zakazem kontaktowania się  z wychowankami,  poręczenia  majątkowego w kwocie 10 000 złotych, nakazu powstrzymania się od działalności związanej z prowadzeniem  placówek opiekuńczych. Za zarzucone oskarżonym przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności – zaznacza. 
 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Na czas ciszy wyborczej wyłączona została możliwość komentowania pod artykułami.

Pozostałe