Poniedziałek, 10.12.2018, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Brutalne pobicie w centrum miasta. Złamali mu czaszkę i nos

  • 7.10.2018, 10:35 (aktualizacja 09.10.2018 10:09)
Brutalne pobicie w centrum miasta. Złamali mu czaszkę i nos (foto poglądowe)
Podziel się:
Oceń:
W nocy z 15 na 16 września w centrum Starogardu Gdańskiego doszło do brutalnego pobicia obywateli Ukrainy. Z opisanej przez zgłaszającego sytuacji wynika, że 10 sprawców pobiło do nieprzytomności 19-letniego mężczyznę, łamiąc mu czaszkę, nos i doprowadzając do innych wewnętrznych urazów. Drugi z poszkodowanych został pobity lżej i odniósł mniejsze obrażenia głowy. – Moi pracownicy słyszeli już groźby, że zostaną zasztyletowani i wszyscy tak skończą – opowiada właściciel firmy. W tej sprawie policjanci zatrzymali sprawców. Dwóch z nich nie przyznało się do winy, jeden natomiast tylko częściowo. Zatrzymanym mężczyznom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Do brutalnego pobicia doszło około godziny 3.00 nad ranem na starogardzkim rynku. Młodzi pracownicy z Ukrainy, pracujący w jednej z firm w Starogardzie, natrafili na grupę agresywnych osób. Po kilku minutach wymiany zdań, młodzi Ukraińcy zostali brutalnie pobici. Do pobicia doszło najprawdopodobniej na tle rasowym. Sprawcy byli bezwzględni. W kilkuosobowej grupie rzucili się na jednego 19-latka, powalili go na ziemię kopiąc i bijąc po całym ciele. Obrażenia, jakich doznał, to m.in. pęknięcie czaszki, połamany nos i zbite nerki. Mężczyzna stracił przytomność, lecz nie przeszkadzało to sprawcom w dalszym jego biciu. Z pomocą przyszły dwie kobiety, które załagodziły konflikt i najprawdopodobniej uratowały mężczyźnie życie. W ubiegłym tygodniu 19-letni obywatel Ukrainy przeszedł bardzo bolesną operację w szpitalu specjalistycznym w Gdańsku. Drugi z mężczyzn odniósł mniejsze obrażenia głowy, które nie zagrażały jego życiu. 

Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard

Zastraszają pracowników  
O sprawie poinformował nas właściciel firmy Roter – pan Roman Palarczyk, który postanowił 
walczyć o swoich pracowników i postawić kres takim zachowaniom. 
– Zajmujemy się budową dróg i autostrad. Zatrudniamy pracowników spoza granicy kraju – m.in. z Mołdawii, Rosji, Ukrainy i Białorusi – mówi pan Roman Palarczyk. - To było pierwsze takie zdarzenie w naszej firmie.
Z soboty na niedzielę, w samym centrum Rynku pobici zostali nasi pracownicy. To młodzi ludzie, niedawno zaczęli pracę, oczywiście legalnie. Jeden z nich został przewrócony siłą na ziemię, kopany przez kilkunastu sprawców, a reszta się biernie przyglądała. Żeby go nie skatowali na śmierć, w obronie tego młodego człowieka, odważyły się pomóc dwie panie, które pomogły wstać i odprowadziły w bezpieczne miejsce. On stracił przytomność, ma pękniętą czaszkę, połamany nos. Ma poobijane nerki i wszystko to, co jest możliwe – relacjonuje. 
Właściciel firmy twierdzi również, że większość osób rozmawiających w obcym języku na terenie miasta Starogardu jest ciągle zastraszana. Pod ich adresem padają nawet groźby, że zostaną zasztyletowani. 
- Ja codziennie z tym poszkodowanym jeździłem po szpitalach w Starogardzie, w Gdańsku. Teraz w ubiegły wtorek przeszedł bolesną operację w szpitalu specjalistycznym w Gdańsku. 
On w ogóle nie wychodzi z domu. Jest zakwaterowany na terenie Starogardu i po prostu boi się o własne życie – kontynuuje. 

„Chciałbym, aby miasto i okolice były bezpieczne”
Pan Roman następnego dnia, gdy dowiedział się od współpracowników o pobiciu, powiadomił odpowiednie organy śledcze, a także Urząd Miasta i Ambasadę Ukraińską. 
- Chciałbym nagłośnić, że na terenie miasta i naszej gminy dzieją się takie rzeczy. Polacy straszą pracowników, którzy przyjeżdżają tutaj do pracy. Mnie, jako mieszkańcowi i Polakowi, jest zwyczajnie wstyd za takie zachowania... Wykonujemy prace na ulicy przy budowie dróg na terenie woj. pomorskiego... Mamy problemy z pracownikami polskimi, bo nie chcą się zgłaszać do ciężkiej pracy. W związku z tym, tego rodzaju pracę podejmują obcokrajowcy, których nie wolno kopać, opluwać, czy odgrażać się, bo posługują się innym językiem. (...) 

Cztery osoby z zarzutami 
Prokuratura Rejonowa w Starogardzie Gdańskim czterem osobom przedstawiła zarzuty dotyczące pobicia dwóch obywateli Ukrainy z powodu ich przynależności narodowej.
- Do zdarzenia doszło w godzinach  nocnych 16 września 2018 roku przed jednym z lokali w Starogardzie Gdańskim. (...)

Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ayeoayeo
ayeoayeo 3.12.2018, 13:30
Pismaki nie maja co pisać to muszą sobie dodawać.

Polecam pozamykać speluniarskie kluby w stg bo przez to są weekendowe awantury. A wina jest zawsze po obu stronach bo polaki są winni i ukraincy. Wcześniej nie było takiej speluny w klubach (mowa o tych co są teraz) a dziś to więcej ukrainy tam siedzi niż polaków. Ja do nich osobiście to nic nie mam ale też niech się zachowują. Ja nie pamiętam w starogardzie imprezy na której bym nie widział zadymy a policja za nim przyjedzie to już jest po fakcie.

Pozdro ELo

Zbych
Zbych 22.10.2018, 00:14
W stg jest więcej na codzień takich zdarzeń niż w całym trojmiesci
hgw
hgw 10.10.2018, 17:35
jeebacccc upa i bandere hej hej hej
mieszkaniec
mieszkaniec 9.10.2018, 20:21
Dla bandytyzmu nie może być pobłażania, każdy człowiek ma swoje prawa, których wszyscy powinniśmy bronić a napaści na innych powinny być bardzo surowo karane!
ayeoayeo
ayeoayeo 3.12.2018, 13:32
Ta napaści i ci to oceniać skoro nie wiesz czy wina leżała po jednej stronie czy po obu. A pismaki sobie dodawają a wy lykacie to jak pelikany
Kłos
Kłos 8.10.2018, 07:59
Zasada jest prosta,bo po co sobie życie komplikować-KTO NIE PRZESTRZEGA PRAWA NIE MOŻE ŻĄDAĆ ABY GO TRAKTOWANO ZGODNIE Z PRAWEM.
Tomek
Tomek 8.10.2018, 06:36
Jesteście w większości inteligentnymi osobami i zacznijcie myśleć samodzielnie.Dlaczego za pozbawienie kogoś życia jest dożywocie, a nie najwyższa z możliwych kara?, jaki mamy efekt sami widzicie.Dlaczego nie ma obowiązku pracy, a jest obowiązek utrzymywania zdrowych nierobów jaki mamy efekt wzrost patologii.Dlaczego zamiast aktywizować zawodowo ludzi w wieku produkcyjnym a tym samym obniżać podatki, daje im się 500 plus z kieszeni pracujących a inni zwalniają się z pracy i z nadmiaru czasu kolejne patologie się tworzą.Dlaczego mamy takich którzy zamiast do pracy wolą iść do więzienia bo tam wikt i opierunek za darmo.Alkoholicy bez uprawnień z sądowym zakazem jak jeździli tak dalej jeżdża o czym często słyszymy.Nie zastanawia was to wszystko?, odpowiedz jest prosta nie ma być bezpiecznie i uczciwie, ale uczciwi mają tyrać na nierobów siedzieć cicho i trząść się o własne życie i swoich bliskich.Jedni mają kredyty na 30 lat a innym obiecuje się budowę mieszkań plus i to jest sprawiedliwość, znająć życie dostaną te mieszkania ci co nie wiedzą co to uczciwa praca.Bez względu kto u góry nic się nie zmienia.Czy to nie rodzi społecznej flustracjii?.Doszło do ciężkiego pobicia, nie znam szczegółów i moim zdaniem nikt bez powodu z taką agresją nie napada na innych ludzi.Albo mieli na pieńku ze sobą albo z innymi osobami z tego kraju.
dziab dziab
dziab dziab 8.10.2018, 16:00
Już za pierwsze zdanie masz minusa, bo gdyby większość była inteligentna, bo nie głosowaliby na PO-PIS.
(dziab dziab) Pacyfista
(dziab dziab) Pacyfista 7.10.2018, 23:33
"niedawno zaczęli pracę, oczywiście legalnie. " Jak już podkreślasz, że legalnie to znaczy, że nie wszystko jest legalnie.

"10 sprawców pobiło do nieprzytomności 19-letniego mężczyznę" i tylko 4 dostały zarzuty ?

Oczywiście potępiam takie zachowanie, ale chciałbym podkreślić, że ukraincy też bardzo często prowokują pod Kulą i bardzo często pod Parasolami, a sam słyszałem jak w grupie ok 5-6 osób wyraźnie mówili głośno polskia blyać polskia blyać! jeszcze prowokująco się patrząc na przechodniów (koło św Mateusza). (pewnie licząc na jakąś zaczepkę).

W galerii neptun moja przyjaciółka w sklepie sportowym musiała ich wyprosić bo sobie jaja w sklepie robili grając w piłkę i się goniąc po sklepie. Oczywiście jak ich prosiła o wyjście to się zaczęli głośno śmiać mówiąc :"ja nie wyjdu ja zakupy". Musiała prosić ochroniarza o interwencję.

Dodatkowo widziałem ich zachowanie w biedronce na zielonej, gdzie rzucali produktami to kosza specjalnie mocno. co drugie słowo BLYAĆ + cały kosz zawalony piwami.

Słyszałem od koleżanki, że sporo ich się awanturuję pod parasolami i dochodzi do konfliktów, aż ochrona musi interweniować (proszę o potwierdzenie jeśli ktoś tam chodzi).

Mimo, że nie jestem rasistą to uważam, że niestety, ale Polaków ze Starogardu masowo ucieka sporo młodzieży w wieku produkcyjnym, a przyjeżdżają ukraincy. Pamiętajcie jak ich będzie bardzo spora ilość to przez takie akcję zrobią odwet.

Pozdrawiam !
Gość
Gość 7.10.2018, 21:07
Myslalam, ze w niemczech jest rasizm.Wstyd mi za tych glupich polakow.
Polak
Polak 26.10.2018, 21:35
W Niemczech jest rasizm? W Niemczech sie spokojnie zyje, za zaczepki idzie sie do kicia , banajmniej na 2 tygodnie! W polsce strach wychodzic na ulice!
Wi
Wi 7.10.2018, 18:51
A gdzie policja na rynku podobno jest monitoring-bali się
Hahaha
Hahaha 7.10.2018, 16:23
Cwaniaczki w 10
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx 3.12.2018, 13:40
twoj stary w 10
tutam
tutam 7.10.2018, 16:06
Strach żyć w mieście, w którym nagle jak spod ziemi może się pojawić na twojej drodze grupa 10 bandytów. Skąd oni się biorą? Z czego żyją - skoro zajmują się tylko bandyterką? Gdzie ich rodzice? A może to rodzice utrzymują swoich synalków? Np. "ciul" (z garbatym nosem) aktywny w okolicach Rynku, mieszkający zdaje się na Chojnickiej. Pracą ani nauką w życiu się nie zhańbił. Z czego kurna żyją takie śmiecie? Z rent z tytułu niezdolności do pracy? Ja też mam pewne problemy zdrowotne, ale mi ZUS odmówił renty i stwierdził że jestem zdolny do pracy (czytaj: do harówki u prywaciarza za minimum krajowe po 12 godzin dziennie 6 dni w tygodniu). A te gnojki są wielokrotnie silniejsi ode mnie i... nie pracują. To jak to jest w tym kraju-raju?
obywatel
obywatel 7.10.2018, 18:21
Masz rację i przez takich ciulów którzy pracą się nie zhańbią w Polsce brakuje ludzi do pracy i z tego powodu jest i będzie więcej obcokrajowców . Tylko po co jeszcze istnieją urzędy pracy ? Skoro pracy jest tak dużo że tylu obcokrajowców trzeba zwozić do pracy ?!
Starogardzianin odychający smrodem Starogardu
Starogardzianin odychający smrodem Starogardu 9.10.2018, 09:12
Bezrobocie jest bo młodych nie chcą zatrudniać bo to koszty szkolenia i zastępują ich Ukrainą za Nadgodziny płacą taką samą stawke jak za normalne godz i pretensje bo Polak nie chce pracować jak niewolnik
obyw
obyw 10.10.2018, 11:41
bo młodym polakom nie chce się pracować !
Bartek
Bartek 7.10.2018, 15:59
Czyn karygodny nie ulega wątpliwości.Nie mogę się jednak zgodzić z tym, że wszyscy Polacy są niedobrzy a ci co do nas przyjeżdżają każdy super. Osobiście nie mam żadnych uprzedzeń do nikogo.Przyjeżdząją do Polski ludzie chcący spokoju, pracy, gotowi uczyć się czegoś nowego oraz żyć w zgodzie czego sam doświadczyłęm na sobie.Znajomy opowiadał jak przyjęty pracownik z zagranicy nie mając doświadczenia na danym stanowisku nie stosował się do poleceń przełożonych oraz doświadczonych współpracowników ponieważ w swoi kraju zdobył wysokie wykształcenie oraz był inteligentem a teraz musi w Polsce pracować fizycznie a polecenia wydają mu ludzie słabo wykształceni co jest dla mnie przykre bo mamy świetnych fachowców po szkołach zawodowych i średnich a nie tylko po studiach.O tym jak część osób zachowuje się w wynajętych mieszkaniach libacje alkoholowe,głośna muzyka, zaczepianie ludzi po alkoholu aby doprowadzić do konfrontacji też się słyszało.Słyszałem jak obcokrajowcy zatrudnieni do jednej z firm gdzie ma się kontakt z klientem potrafili przynieść sprzęt muzyczny oraz odtwarzać głośną muzykę ze swojego kraju utrudniając współpracę miedzy pracownikami a klientem a na prośby w ogóle nie reagowali chociaż rozumieli po Polsku.Przykładów można mnożyć mnóstwo, zaraz napiszecie że część z naszych rodaków też zachowuje się skandalicznie za granica i macie racje.Tutaj ewidentnie doszło do ciężkiego uszkodzenia ciała do tego grożby karalne i nie można na to pozwalać i nagłaśniać wszystko a nie tylko jeśli komuś przyjezdnemu coś się stanie.Zanim dacie mi łapki w dół pamiętajcie, że o wszystkim w gazecie nie przeczytacie, a najlepsze informacje dostaje się tzw pocztą pantoflową i to nie zawsze są plotki,
Jan
Jan 7.10.2018, 14:32
Nie stając po żadnej ze stron napiszę co myślę.W przysłowiową mordę można dostać za wygląd,odmowe dania kasy , zegarka albo za nic bo ktoś nie ma się jak rozładować i tutaj skąd jesteś nie ma znaczenia.Pan Roman nagłośnił sprawę i jest mu wstyd że tak się dzieje.Ludzie wmówiono wam, że przestępca który dopuścił się ciężkiego przestępstwa dajmy na to pobicia, katowania ma prawo do uczciwego procesu.Dostanie wyrok w zawieszeniu albo prace społeczne i jeśli już miał konflikt z prawem zwisa mu to wszystko najwyżej pójdzie do państwowego sanatorium na koszt podatnika i wyjdzie jeszcze bardziej agresywny.Policjant nie może użyć siły , prawo chroni przestępcę i nie można podawać jego danych , rodzice nie mogą dać klapsa i wtedy mamy co mamy.Ale wy tego chcecie bo chcecie żyć cywilizowanie a przestępców utrzymywać potem na swój koszt oto miara upadku.Cięzkie i bez powodu uszkodzenie ciała powinno skutkować upublicznieniem danych osobowych sprawców oraz potraktowanie ich tak samo i może wtedy byłoby bezpieczniej.Teraz wyjdz w nocy sama sam na miasto coś ci sięstanie topowiedzą twoja wina po co samemu chodzisz tylko ludzie w nocy też pracują albo wracają z pracy.
obywatel
obywatel 7.10.2018, 14:14
Policji jest tak mało że ich nie ma . A jedna z kandydatek na prezydenta chce zlikwidować straż miejską ! Straż miejska powinna dostać pod opiekę monitoring cało-dobowo i obserwować co się dzieje i interweniować oraz powiadamiać służby ! Dlaczego nikt nie mówi o reformie straży miejskiej ? Przecież na tą formację jedyną jaka jest do utrzymania porządku ma wpływ prezydent miasta !
vv
vv 7.10.2018, 21:59
straz miejska do likwidacji precz z dziadkami
Hetman.
Hetman. 7.10.2018, 13:51
Co na to cwaniaczek politruk Brodziński,który chwali się tym jakie to bezpieczny kraj ta nasza Polska cała,aparatczyk nawet kłamać nie potrafi a co dopiero zarządzać resortem.
Lysy
Lysy 7.10.2018, 13:28
Doszło do brutalnego pobicia , bez wzgledu na to czy pobitymi osobami sa Ukraincy czy Polacy. Fakt jest taki ze do tego pobicia doszło. Tak nie moze byc żeby człowiek nie mógł bezpiecznie wracać z imprezy do domu. Dwa tygodnie temu moj znajomu tez wracał do domu i został napadniety na Kosciuszki , uderzony pała w głowę i skopany.
Lina555
Lina555 7.10.2018, 12:27
Co na to Zbynio i Jaruś?
xxx
xxx 7.10.2018, 10:47
Prawda jest taka , że większość tych "biednych" ukraińców chodzi po mieście i sami szukają zaczepki bo myślą , że jak są z bloku wschodniego to się ich wszyscy przestraszą . Wielokrotnie byłem świadkiem jak grupa pijanych w cztery *** ukraińców zaczepiała ludzi na ulicy szukając wrażeń. Autor artykułu zapomniał też o incydencie jaki miał miejsce na ul. Kellera ( tam gdzie ostatnio ktoś odpalił race dymna w budynku) gdzie kilku ukraińców wynajmujących mieszkanie w tejże kamienicy pobiło mężczyznę z tego samego budynku.
.
. 7.10.2018, 12:47
Jeszcze ich bronisz???
Przeczytaj uważnie powyższy tekst zanim będziesz pisał twoje jątrzące teksty.
Lina555
Lina555 7.10.2018, 12:25
Ukraińców wielką literą!

Pozostałe