Poniedziałek, 10.12.2018, imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

FOTO: Wieża kościoła wymaga kapitalnego remontu. Czy znajdą się środki na ten cel?

  • 22.09.2018, 09:40
FOTO: Wieża kościoła wymaga kapitalnego remontu. Czy znajdą się środki na ten cel?
Podziel się:
Oceń:
Dostrzec ją można nawet z najdalszych zakątków miasta. Jest jednym z najwyższych punktów w mieście, w przeszłości bardzo często widniała na pocztówkach, znaczkach pocztowych – można śmiało powiedzieć, że jest przepiękną wizytówką Starogardu. Mowa tu o wieży kościoła świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, która wymaga kapitalnego remontu. Plany co do jej przyszłości są bardzo ambitne, albowiem powstać ma tam punkt widokowy, ukazujący starówkę i okalające ją widoki. Niestety, parafia nie ma na ten cel potrzebnych środków. Czy znajdą się pieniądze na pilny remont, czy wieża odzyska swój dawny blask? Włączmy się w pomoc i dorzućmy małą cegiełkę do wieży.

Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej wzniesiony został w 1802 roku na fundamentach średniowiecznego kościoła. W 2003 roku obiekt został wpisany na listę rejestru zabytków. 
W XV wieku w miejscu obecnej parafii powstał kościół użytkowany przez luteranów. Podczas wypędzania Szwedów z miasta, kościół został niemalże całkowicie zniszczony. Było to w roku 1659. W następnym stuleciu kolejna świątynia strawiona została przez pożar, który objął swoim obszarem całe miasto. Jak wspominaliśmy, obecna parafia powstała w 1802 roku, a wieża wybudowana została w 71 lat później – w 1873 roku. Od roku 1945 parafia należy do katolików. 

Wież wymaga pilnego remontu 
Kościół usytuowany jest w północno-wschodnim narożniku starogardzkiego Rynku. Od razu rzuca się w oczy wszystkim osobom odwiedzającym miasto. Warto podkreślić, że wewnątrz kościoła częściowo zachował się do dnia dzisiejszego autentyczny wystrój. 
W tym roku parafia przeszła remont części elewacji zewnętrznej budynku. Podczas prac na jaw wyszły pewne komplikacje związane z wieżą. 
- W trakcie kontroli bocznej ściany elewacji kościoła, wojewódzki konserwator zabytków dokonał oględzin wieży. Okazało się, że należy ją wyremontować i zabezpieczyć specjalnymi siatkami, gdyż istnieje ryzyko oberwania się cegieł, które mogą uszkodzić dach świątyni, ale przede wszystkim spaść na ludzi lub samochody – wyjaśnia ks. Dariusz Nenca, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny. – Obecnie wieża jest w bardzo złym stanie, a koszta remontu są niewyobrażalnie wielkie. W tym tygodniu otrzymamy protokół z inwentaryzacji i poznamy wstępne koszta remontu. Udamy się z tym projektem do Urzędu Miasta, aby nas wspomogli, bo wieża jest wyjątkową wizytówką tego miasta – zauważa ksiądz. – Inwestycja przerasta nasze możliwości, dlatego będziemy pisali wniosek do ministerstwa, bo w październiku jest nowy rozdział środków. My chcemy w nim uczestniczyć. Musimy jednak zbierać we wszystkich możliwych źródłach wkład własny. To jest niekiedy 20 proc., 30 proc., a czasami nawet 50 proc. – mówi ksiądz. 

Hubertus Starogard Praca
Hubertus Starogard Praca
Hubertus Starogard Praca

Punkt widokowy z widokiem na miasto 
Docelowo wieża ma pełnić nie tylko funkcje sakralne, ale ma służyć mieszkańcom w celach turystycznych. 
- Po inwentaryzacji będziemy dokładnie wiedzieli jaka jest powierzchnia wieży. Nie wiadomo, czy nie będzie trzeba robić tej inwestycji w dwóch etapach. Musimy podkreślić, że bardzo drogie są materiały i wynajem rusztowań. Remont wieży jest jeszcze trudniejszy niż remont ściany bocznej. Nasza parafia jest jedną z biedniejszych w mieście i zwyczajnie nas nie stać na wyłożenie środków. Chcemy, aby wieża pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale również turystyczne. Mamy nadzieję, że uda się zrobić tam punkt widokowy. Obiekt byłby wtedy ogólnodostępny. Bardzo byśmy chcieli, żeby ludzie włączyli się w to dzieło. Remont jest bardzo pilny, wieża stwarza zagrożenie dla ludzi, a odkładanie tego na kolejne lata tylko pogorszy jej stan – zauważa nasz rozmówca. 
 W ostatnim czasie odrestaurowana została boczna ściana kościoła. Na ten cel przeznaczono aż 141 tysięcy złotych, z czego 71 tysięcy to wkład własny parafii. 
– Remont trwał 2 miesiące. Ministerstwo Kultury przyznało nam 70 tysięcy dotacji na ten cel. Musieliśmy przez to wziąć kredyt, który będziemy spłacać przez najbliższe dwa lata – podsumowuje ksiądz proboszcz Dariusz Nenca. 

Remont leży w gestii parafii 
Z prośba o komentarz zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.
– Kosztorys i  zakres robót zależy głównie od właściciela obiektu. Ciężko jest oszacować, ile może to pochłonąć środków. 

Zdjęcia (5)

Komentarze (57)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Piłat
Piłat 9.11.2018, 21:40
Nosz Kuria Twoja Mać- kto jest użytkownikiem budynku? Jak z kolekty od parafian nie idą środki na remont Domu Bożego to znaczy że mamy do czynienia z aferą wiekszą niż Amber Gold, bo ktoś te pieniądze łapskami zagarnia i to ile lat! a jak remont to do konserwatora zabytków. Pelplin ma - Pelplin da.
JaStarogardzianin
JaStarogardzianin 8.11.2018, 17:31
niech kościelny swoją pensję radnego odda i tak nic nie robi, ani razu się nie odezwał. Poza tym niech się zboczeńcy księża złożą albo Biskup
parafianin
parafianin 8.10.2018, 16:16
a co z abp juliuszem paetzem z poznania , czemu tego pedała i pedofila nie ma w wykazie pedofili , czemu to świńskie bydlę jeszcze nie siedzi ??? , takim jak on dajecie pieniądze ???
baltazar
baltazar 7.10.2018, 07:47
w ramach zemsty za film kler , sukienkowcy zakazali swoim dzieciom oglądać ten zbożny film...
Jas S.
Jas S. 4.10.2018, 22:51
Ostatnio krązą informacje obiegowe w Gm Smętowo ze Galantowa jeżeli wygra wybory to planuje z Osrodka Zdrowia w Kopytkowie zrobić mieszkania a kilka tysiecy pacjentow przerzucić do małego ośrodka w Smętowie i do Kolonii Ostrowickiej gm.Gniew
Moze to jest coś na rzeczy ?
Plotkuje się "ktoś " ma chrapkę i chce prywatnie przejąć Przychodnie w Smętowie ale na dobry interes jest za mało pacjentow.
Likwidacja przychodni w Kopytkowie moze pomoc komuś w biznesie ?
Jezeli to prawda to CBA jest w Smetowie na bank.
Rolnik
Rolnik 5.10.2018, 09:10
Plotki krążą ,ze doktor LW planuje przejąć przychodnie w Smętowie i musi mieć pacjentow i dlatego Kopytkowo do likwidacji ?
Jak to okaze sie prawdą mieszkancy ruszą do "boju".
katolik
katolik 3.10.2018, 18:50
ANI GROSZA DLA PEDOFILI - nieważne na co zbierają
Helenka
Helenka 1.10.2018, 08:53
Boże skąd w ludziach tyle jadu. Proboszcz kościoła sw. Katarzyny przedstawia problem związany z naprawą części Kościoła i zwiazanymi z tym kosztami. Większość z Was zaraz odwoluje sie do filmu Kler. Osobiście oglądałam ten film jest naprawdę dobry , co nie oznacza jednak ze każdy ksiądz jest taki jak przedstawiają w filmie. Nie mierzmy wszystkich jedną miarą. Jezeli chodzi o księży z kościoła sw. Katarzyny to nie mam do nich zastrzeżen. Pomagają potrzebujacym wspieraja młodzież i dzieciaki z trudnych rodzin.
Wyborca 3
Wyborca 3 29.09.2018, 10:26
Kler super film.
Warto obejrzec.Nie obraża wiary i Boga a pokazuje problemy i patologie ludzi kościoła.
Pełne kina ,bardzo duze zainteresowanie.
kler
kler 29.09.2018, 11:04
Potwierdzam film super pokazuje patologie w kościele a ludzi masa na każdym seansie
badyl
badyl 28.09.2018, 22:06
zrobicie taras widokowy za nasze, a kler będzie kasę za wstęp brać....ani grosza nie dawać.
Pokrzywdzony
Pokrzywdzony 28.09.2018, 20:41
Dedykacja dla wice starosty Chyły ,ks.Leszka i ks.Dariusza :
„Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami.
Ewangelia wg św. Mateusza 7,15-20
Gość
Gość 30.09.2018, 18:45
O którego ks.Leszka Ci chodzi jest ich wielu?
Wyborca
Wyborca 1.10.2018, 16:48
Niech ci Chyła odpowie.
Takie wyznanie prawdy przed wyborami to w sam raz.
Gość
Gość 28.09.2018, 21:02
Dobrze rozumiem ,ze adresaci tej dedykacji są tymi "fałszywymi prorokami " ?
Układ
Układ 27.09.2018, 17:44
NIE,NIE,NIE dla proboszcza i dla wicestarosty Chyły.
I jeszcze raz NIE.
Suweren
Suweren 28.09.2018, 09:35
NIE dla kampanii z ambony za publiczne pieniądze.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 27.09.2018, 18:02
Katarzyna Wolska radna Smętówka o czym tu kobieto publicznie mówisz ,ze na świetlicę trzeba poczekać ?
Mieszkańcy ci nie wybacza,ze przyłożyłaś rękę do sprzedaży budynku ,który miał być wyremontowany na świetlicę dla dzieci.
Tym bardziej ,ze były pozyskane przez poprzednią władze pieniądze unijne (70 procent kosztów remontu i wyposażenie)
Pierwsza wasza decyzja po wyborach zamiast dla dobra dzieci i mieszkańców to załatwienie interesu faceta który nic nie ugrał z poprzednią władza a tu mu poszło jak po maśle.
Żadnego wiatru nie było i zwiększonych kosztów remontu tez nie. Beznadziejne wytłumaczenie.
Działanie na szkodę mieszkańców.
Jak ci kobietom nie wstyd ?
Elza
Elza 26.09.2018, 13:22
Jak dobrze, że parafia ma tak niezwykłego Proboszcza - zarówno wspaniały Duchowny, jak i niesamowity Gospodarz! Wielkie DZIĘKI za tak ogromne zaangażowanie! Wdzięczni i prawdziwi katolicy (praktykujący) wiedzą jaka jest prawda, a czytając komentarze, nasuwa się jedna, powszechna prawda - tam gdzie Bóg i Jego Apostołowie, tam też szaleje demon. Ale to tylko potwierdza prawdę, że idziemy w dobrą stronę! Alleluja i do przodu!!!
Prawdziwy katolik
Prawdziwy katolik 26.09.2018, 18:56
Jak sie mozna domyślić pisze sam zainteresowany.
O czym ty człowieku mówisz o demonie ?
Czyli o tych osobach co mówią niewygodną prawdę na temat księży , ich chciwosci i politykowaniu ?
Zrób czlowieku porządny rachunek sumienia i powstrzymaj sie od nazywania ludzi demonami.
BYŁY
BYŁY 26.09.2018, 20:36
czego was uczą w tych seminariach , że jesteście słabi i denni , jesteście bez moralnego kręgosłupa i kieruje wami buta , pycha i rozpasanie seksualne , a mamona wami kieruje - FUJ...
jaspar
jaspar 26.09.2018, 17:02
czy ty jesteś z afrykańskiego buszu , czy urwałaś się z kościelnej choinki ? ,u sukienkowych należy zrobić porządek
Gość
Gość 26.09.2018, 16:38
Brawo za odwagę popieram .
romek
romek 26.09.2018, 14:26
to jakiś głupi żart , jaja sobie robisz ???
prawda
prawda 26.09.2018, 14:17
NOWY TESTAMENT - Dzieje Apostolskie
Bóg, który stworzył świat i wszystko w nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką” Dz 17:24.
25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.

STARY TESTAMENT - Księga Powtórzonego Prawa
8 Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. 9 Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył.
antysmarzowski
antysmarzowski 25.09.2018, 15:18
Co za burony na tym portalu...
liliana
liliana 25.09.2018, 10:08
o jej co to się stało ludzie przestali umierać , śluby brać, .......jeden mały ryneczek a dwa kościoły jak to wszystko obywatele utrzymują . Ksiądz zrezygnuje z super bryki i innych dobrodziejstw jak inni ludzie to bedzie miał na remont . Mi nikt nie daje bo potrzebuję remontu tylko muszę na to zapracować ciężko i oszczędzać rezygnować z wielu rzeczy. jak większość z ludzi. Drodzy obywatele kilka ślubów przyjęciny bierzmowanie ,,,chrzciny...pogrzeby za wszystkie te sakramenty które powinny być gratis ciągną czasem i to nie małe kwoty więc ile jeszcze można ciągnąć Kościół ma ziemie , nieruchomości itd niech sprzedaje i remontuje
polansky
polansky 24.09.2018, 14:35
ale prawdziwy i super ten film kler , ponoć już kręcą 2 cz. pt. :: zemsta pedofili" , to dopiero będzie wydarzenie
observer
observer 25.09.2018, 16:03
brawo i uznanie dla wojtka smarzowskiego , masz gościu "jaja" , wreszcie ktoś pokazał brutalną dla ofiar prawdę w temacie chorego , pedalsko-pedrylskiego, zakłamanego , złodziejskiego kościoła katolickiego w polsce
parafianin
parafianin 23.09.2018, 07:14
skandal , papież swoje , a cały kler swoje , niech sukienkowi przestaną chlać,dymać obce baby,przegrywać w kasynach,molestować dzieci i zakonnice,żyć ponad stan , to znajdą się pieniądze nie tylko na remont wieży - nie pozdrawiam wielejebnych
ministrant
ministrant 23.09.2018, 07:31
biskup ryszard dostał dużo szmalu od selina i jeśli nie wydał wszystkiego na głupoty , to niech się podzieli i po sprawie , koniec dojenia owiec i baranów - ślubowaliście ubóstwo i pomoc bliżnim , dajcie dobry przykład
Xyz
Xyz 23.09.2018, 08:27
Ksiadz nie slubuje ubóstwa, mylisz pojęcia albo poprostu jestes niedouczony.
bambolinkanamarynka
bambolinkanamarynka 22.09.2018, 22:47
Po prostu przykro się to czyta. Ile w was zawiści i agresji ludzie.
Przepiękny kościół, który jest widokówką naszego pięknego miasta, a wy plujecie jadem na kościół, Rydzyka i Kiliana.
Dla czego Jego Ekscelencja Tadeusz Rydzyk miałby finansować nam remont wieży kościoła ? On już pomaga najuboższym ludziom i to się szanuje. Dlaczego Pana Kiliana tu wrzucacie tego też nie rozumie.
A pisanie bredni, że kościół jest bogaty jest zabawne.
.
. 22.09.2018, 23:00
Ty , ej, to weź i zapłać za ten remont z własnej kieszeni.
...idiotko.
odpis
odpis 22.09.2018, 21:30
Pomóc finansowo powinni Kucharczyk i jego oszołomy wyznawcy nacjonalizmu z Klubu GP oraz reszta pisiorów, którym to Proboszcz włazi w ... . Niech po kasę pojedzie do naczelnych typów z GP i ich szefów Maciora i Rydzola.
Borys
Borys 22.09.2018, 18:54
Niech Rydzyk za sponsoruje. Wystarczająco okradł ludzi a raczej baranów.
Tomek
Tomek 22.09.2018, 18:03
Wszystkim narzekającym ,krytykującym i malkontentom warto przypomnieć: "Jak trwoga to do Boga" Miłej niedzieli zapewne na zakupach ......
.
. 22.09.2018, 21:14
Wolę zakupy niż pierdzielenie o niczym.
Gość
Gość 23.09.2018, 22:07
Masz racje bo żeby zrozumieć to ,,Pierdzielenie" to jesteś za tępy. Kasa i zakupy to cały świat?
kiker
kiker 22.09.2018, 21:56
Może po prostu ty nic z tego nie rozumiesz.... sprawy duchowe są trudne a i kazania różne.... Takie życie......
kalina
kalina 23.09.2018, 07:36
to znowu ty - niedoszły szafarzu ? ,uzupełnij wykształcenie
Wierny
Wierny 22.09.2018, 18:54
Twoja wypowiedz ma sie nijak do zasadniczego tematu.Nie mieszaj do tego Boga.

Pozostałe