Niedziela, 09.12.2018, imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Pomnik Hallera czy Piłsudskiego? Czy Starogard chce trwałej pamiątki 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości?

  • 17.07.2018, 07:05
Pomnik Hallera czy Piłsudskiego? Czy Starogard chce trwałej pamiątki 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości?
Podziel się:
Oceń:
Budowa pomnika Józefa Piłsudskiego albo Józefa Hallera albo innego bohatera walki o niepodległość Polski to pomysł na trwałe upamiętnienie przez Starogard roku obchodów 100-lecia jej odzyskania. Pomnik miałby stanąć u zbiegu ulic Kolejowej i Alei Wojska Polskiego w 2020 roku, w rocznicę 100-lecia powrotu Starogardu do Macierzy. Jego budowę sfinansowałoby Miasto. Szacunkowy koszt to 100-500 tys. zł.

– Pomnik byłby godnym połączeniem i upamiętnieniem rocznic stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i powrotu Starogardu do Macierzy. Jednocześnie wskazane przez nas miejsce dałoby Miastu możliwość organizowania wielu patriotycznych uroczystości w godnej oprawie – mówi prezydent Janusz Stankowiak.

Hubertus Starogard Praca
Hubertus Starogard Praca
Hubertus Starogard Praca

Starogardzcy regionaliści chcą pomnika generała Hallera. To on w październiku 1919 roku został dowódcą Frontu Pomorskiego, którego zadaniem było pokojowe przejęcie Pomorza przyznanego Polsce na mocy Traktatu Wersalskiego. Przejmowanie kolejnych miast trwało od 18 stycznia do 10 lutego 1920 roku. Starogard został przyłączony do Macierzy 29 stycznia.

– Jeśli w Starogardzie, miałby pojawić się pomnik jakiegoś bohatera, którego celem byłoby upamiętnienie jego zasług dla wolnej Polski, w tym Starogardu, to moim zdaniem powinien to być Generał Broni Józef Haller. To jego „Błękitna Armia”, radośnie witana przez starogardzian w 1920 roku, przejęła miasto od administracji niemieckiej. Tym samym Starogard oficjalnie powrócił do odbudowującego się państwa polskiego – mówi Joachim Chojna z Regionalnej Grupy Popularyzatorów Mikrohistorii.

Ryszard Grądman – historyk z zawodu – dodaje: – Józef Haller był w naszym mieście kilkakrotnie z okazji ważnych wydarzeń. Pierwszy raz przybył tu 4 lutego 1920 roku, by udać się do Pucka, gdzie dokonał aktu zaślubin Polski z Morzem. Później bywał w Starogardzie w latach 1926 – 1935. Jego przyjazd do Starogardu 23 lipca 1931 roku urósł do rangi symbolu. Podczas ówczesnego Zjazdu Powstańców i Wojaków mieszkańcy Starogardu wyprzęgli bryczkę z koni i ponieśli ją z Generałem na ramionach od dworca PKP do ratusza. Był to akt hołdu, oddania i szacunku mieszkańców dla Hallera. W 1935 roku Generał był gościem festynu strzeleckiego w Starogardzie. Przyjeżdżał też tu na wakacje – wspomina dalej Ryszard Grądman.

Należy też podkreślić, że Józef Haller był jednym z pierwszych założycieli harcerstwa polskiego, a początki harcerstwa w Starogardzie wiążą się właśnie z powrotem miasta do Niepodległej Polski. Pierwsza drużyna skautów im. Tadeusza Kościuszki powstała wiosną 1921 roku. W dniu wybuchu II wojny światowej liczyła 150 harcerzy.

Jednak w świadomości wielu Polaków niekwestionowanym twórcą Niepodległego Państwa Polskiego jest Józef Piłsudski. Być może to jego wizerunek powinien symbolizować i upamiętnić rok obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czyj pomnik powinien stanąć na placu u zbiegu Alei Wojska Polskiego i ulicy Kolejowej? Który z bohaterów walki o wolność ojczyzny mógłby być w ten sposób uhonorowany? Czy w ogóle potrzebne i celowe jest stawianie w Starogardzie takiego postumentu? – to kilka z pytań, które znajdziecie Państwo w ankiecie, zaproponowanej już niedługo przez prezydenta miasta. Będzie to dla nas ważny głos w społecznej dyskusji nad celowością i sensem przedsięwzięcia.

– Ponieważ na czerwcowej sesji radni, zdejmując przygotowany projekt uchwały w tej sprawie, zauważyli, że temat rodzi wiele pytań, na które trzeba odpowiedzieć, zanim podejmie się decyzję, postanowiłem poddać ten pomysł pod konsultacje społeczne. Dzięki nim poznamy zdanie mieszkańców, organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli środowisk historycznych, czy idea upamiętnienia w ten sposób ważnych wydarzeń dla Polski i Starogardu ma uzasadnienie – dodaje prezydent Janusz Stankowiak.

Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone pod koniec sierpnia. W tej chwili trwa procedura opracowania ankiety i sposobu jej przeprowadzenia.

Decyzję w sprawie budowy pomnika i jego bohatera podejmie Rada Miasta Starogardu Gdańskiego. Prezydent proponuje, aby pomnik stanął u zbiegu ulic Kolejowej i Wojska Polskiego. Koszt jego budowy szacuje się od 100-500 tyś. zł w zależnościom od wielkości i przyjętych rozwiązań. Jeśli przedsięwzięcie dojdzie do skutku na projekt  pomnika zostanie ogłoszony konkurs, a na budowę przetarg. Planowany termin jego budowy to  rok 2020.

Komentarze (43)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Silicone bracelets
Silicone bracelets 6.10.2018, 10:28
Fastidious answers in return of this issue with genuine
arguments and describing everything on the topic of that. https://www***bber-wristbands-canada.com/blog/wp-login.php
gość
gość 21.07.2018, 20:47
Jeden ledwie potrafił powiedzieć ,,Dzień dobry", drugi tępił Kociewiaków. Wybitna wiedza !!!
Do Bogusia Kruszony
Do Bogusia Kruszony 20.07.2018, 12:10
Urojenia to przekonania nieprawdziwe, uporczywe i żywione bez najdrobniejszej wątpliwości. Nie podlegają zmianie mimo ewidentnych, powszechnie uznawanych uzasadnień ich fałszywości. Podmiot będący pod wpływem urojenia nie jest w stanie go zakwestionować lub nawet wprowadzić się w stan wątpienia.
Ja
Ja 20.07.2018, 12:04
Pomniki , to ze zbiórek społecznych , natomiast "miejskie" pieniądze przeznaczyć na drogi w mieście - nie te główne tylko boczne , zaniedbane , bez infrastruktury
awioleta
awioleta 19.07.2018, 18:31
Taniej będzie powiesić tablicę pamiątkową na urzędzie miasta lub nazwać nowe rondo na Gdańskiej a pieniądze przeznaczyć na budowę ścieżek rowerowych , które będą służyły wszystkim mieszkańcom .
Henryk
Henryk 17.07.2018, 22:02
A po co nam pomniki trzeba dbać o infrastrukturę miasta , drogi , chodniki, zrobić to obiecane kąpielisko przy Jeziorze Kochanka
don marconioni
don marconioni 17.07.2018, 19:29
haller ale na rynku
olo
olo 17.07.2018, 19:08
pomnik dla Burczyka i członka Patryka za wkład w niszczenie powiatu i własny lans. Kaliska nawet maja rozjazd we Franku aby Burczyk wiedzał jak skręcić
rozjazd w Kaliskach
rozjazd w Kaliskach 18.07.2018, 21:52
kto ty jesteś?
pisek mały,
jaki znak twój?
gupek stały
itd
arni
arni 17.07.2018, 19:24
Zrób olo trolo tyle co oni i wtedy gadaj. Pewnie dla powiatu oprócz tych dennych wpisów nic nie zrobiłeś. Ale my wiemy kim jesteś trolu więc poczekaj...
jas
jas 22.07.2018, 12:58
a co oni zrobili ???
olo
olo 18.07.2018, 09:48
niby arni a słuchać głos członka. Członek a troll
Gość
Gość 17.07.2018, 19:15
Wicestarosta Chyła sam dba o siebie o tytuły i miejsce na plakatach ....
Beznadzieja.
Gość
Gość 17.07.2018, 18:36
Zamiast nad stawianiem pomników niech miasto i powiat zrzuci się na remont drabiny dla Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gd. Drabina SHD 32 Bumar (521G52) uległa poważnej awarii !



























































0
czas myśleć przyszłościowo
czas myśleć przyszłościowo 17.07.2018, 10:11
Lepiej zajmijcie się walką o elektryfikację linii kolejowej bo dojazd do Tczewa i Gdańska jest marny.
.
. 17.07.2018, 16:32
Walczyć?
Jak ktoś zarabia dychę netto to nie bardzo chce mu się walczyć.
...
... 17.07.2018, 18:27
Do kogo te żale?
Em ok
Em ok 17.07.2018, 12:16
Ma być dopiero po 2020 roku. Tak gdzieś to wyczytałem.
czas myśleć przyszłościowo
czas myśleć przyszłościowo 17.07.2018, 14:48
Po 2020? Od lutego dopiero robią projekt przedwstępny. Projekt rzeczywisty to kolejnych kilka lat i tu właśnie powinni się wykazać aby powstał w miarę szybko.
lizak
lizak 17.07.2018, 19:25
A skąd ty to wiesz?
czas myśleć przyszłościowo
czas myśleć przyszłościowo 18.07.2018, 06:38
Z wiadomości w internecie. Wystarczy wrzucić w przegądarkę "elektryfikacja linii 203".
Tolala
Tolala 19.07.2018, 13:36
Sorry memory. Ja mam inne żròdło. Jestem z tym na bieżąco i elektryfikacja ma nastąpić po 2020 roku. Pisałem do PKP co się tym zajmuje i potwierdzili info. Więc zanim coś napiszesz to potwierdź info
NIE dla pomników
NIE dla pomników 17.07.2018, 09:34
ŻADNYCH pomników a jak już to ze zbiórek osób które chcą takiego pomnika.
ha, ha...
ha, ha... 17.07.2018, 09:05
A może posła Kiliana? Przecież "walczył" zażarcie o obwodnicę Starogardu.
marian
marian 17.07.2018, 08:45
A może Prezydenta tysiąclecia Profesora L.K.
2 :1
2 :1 17.07.2018, 18:28
A w jakiej skali?
Nie dla Stankowiaka
Nie dla Stankowiaka 17.07.2018, 08:08
Żadnych pomników skończcie te remonty bo widac ze brakuje gospodarza w tym miescie
Nie i jeszcze raz NIE dla Stankowiaka
Nie i jeszcze raz NIE dla Stankowiaka 17.07.2018, 12:45
a Estakada nad parkiem gdzie? Gdzie hale przy szkolach?
lizak
lizak 17.07.2018, 19:26
W sferze marzeń
king
king 17.07.2018, 09:23
Starogard to chce nowych miejsc pracy i aquaparku! Prezydencie obiecywałeś w kampani
hmm
hmm 17.07.2018, 19:27
Władze miasta nie mają za bardzo czym zachęcić inwestorów. To jest oczywiste, że inwestorzy muszą się znaleźć, ale region, w którym się znajdujemy, jest niestety słaby. Duża część zagranicznych firm buduje zakłady blisko granicy z Niemcami, aby ograniczyć koszta transportu. Infrastruktura jest biedna( brak dróg szybkiego ruchu, kolej praktycznie nie istnieje), a do tego nie jesteśmy w strefie metropolitarnej trójmiasta.
bigs
bigs 18.07.2018, 08:30
To po co rada utworzyła strefę ekonomiczną na Iwaszkiewicza? Jakie osiągnięcia na wydział w um zajmujący się pozyskiwaniem inwestorów? Z iloma potencjalnymi inwestorami rozmawiał przez 4 lata pan prezydent? Czy jego walka o nowe miejsca pracy w królewskim mieście kończyła się na wizytach gospodarczych w lokalnych przedsiębiorców? Co wynikło z tych wizyt? Ile lokalsi stworzyli nowych miejsc pracy? Na te pytania niech pan prezydent odpowie może.
Tolala
Tolala 19.07.2018, 13:39
Człowieku. To inwestor decyduje czy zbuduje tu jakomś fabrykę i firmę a nie prezydent.
Dla Stankowiaka wielkie TAK a dla ***howicza i Killana wielkie NIE
bigs
bigs 20.07.2018, 08:21
A prezydent asie jest od tego by tego inwestora przekonać że to u nas jest dla niego najlepsze miejsce do inwestowania. Takie to trudne do zrozumienia?
olo
olo 19.07.2018, 15:07
pierwsze spotkanie noworoczne prezydent obiecuje miejsca pracy nie trzeba było obiecywać, ale lansik musi być
...
... 17.07.2018, 12:21
... a który z nich nie obiecuje?
mieszkaniec
mieszkaniec 17.07.2018, 11:28
obietnice dawane przez kłamców są nic nie warte
Wiktor III
Wiktor III 17.07.2018, 07:51
Posiadam zdjęcie z powitania Gen.Hallera w Starogardzie dnia 4.02.1920 roku przez Bractwo Kurkowe na rynku,gdzie chorążym pocztu sztandarowego jest mój dziadek Wiktor Przybielski/Król Bractwa z 1927 r./ Popieram budowę pomnika Gen.Hallera.
.
. 17.07.2018, 16:29
To se zapłać za niego.
Pajac
Pajac 17.07.2018, 11:08
Dobrze ze nie wiktor 30

Pozostałe