Niedziela, 23.09.2018, imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli

Karetka pilnie potrzebna! Skarszewiacy walczą o ambulans dla miasta

  • 23.06.2018, 09:30
  • redakcja
Karetka pilnie potrzebna! Skarszewiacy walczą o ambulans dla miasta
Gmina Skarszewy z roku na rok się rozwija. Powstają między innymi osiedla deweloperskie, a więc przybywa nowych mieszkańców, ale karetki pogotowia ratunkowego stacjonującej w tym miasteczku wciąż brakuje. Niestety, taka sytuacja daje się we znaki - ostatnio doszło do dramatycznego zdarzenia. Jeden z zawodników dostał zawału serca podczas gry na boisku w Skarszewach. Uratowali go miejscowi strażacy przed przyjazdem karetki ze Starogardu. Czy mieszkańcy mają szansę na ambulans w swoim mieście?

Po ostatnim zdarzeniu podczas meczu sami lekarze przyznali, że ochotnicy uratowali życie mężczyźnie, bo późniejsza pomoc mogłaby niewiele zdziałać. Co ważne, była to już kolejna tak dramatyczna sytuacja w Skarszewach, wcześniejsze miały miejsce w marketach. Niestety, w tamtych przypadkach nie udało się uratować klientów sklepów. Być może karetka stacjonująca na miejscu uratowałaby im wtedy życie?

Żak Starogard
Żak Starogard
Żak Starogard

Gmina liczy około 15 tys. mieszkańców
O tym, jak karetka jest ważna, w Skarszewach dyskutuje się od lat. Cała gmina liczy ok. 15 tysięcy mieszkańców, więc jest to już jeden z argumentów przemawiających za tym, aby taki ratowniczy pojazd znajdował się w tym mieście. Skarszewy są drugim co do wielkości miastem w naszym powiecie. Obecnie mieszkańcy są zdani wyłącznie na pomoc ratowników z Kociewskiego Centrum Zdrowia, czyli szpitala w Starogardzie, z którego trzeba dojechać na miejsce wezwania. Do samych Skarszew to ok. 15 km, a do najdalej oddalonych na północ miejscowości, jak Nowy Wiec, to prawie 30 km. A zatem dojazd karetki trwa kilkanaście minut. Gorzej, gdy ekipa trafi na korek na tzw. berlince lub zamknięty przejazd kolejowy na ulicy Skarszewskiej w Starogardzie, wtedy jej dojazd trwa jeszcze dłużej. Dlatego miejscowi społecznicy wzięli sprawy w swoje ręce i rozpoczęli konkretne działania. 

Mieszkańcy u wojewody 
Mieszkańcy Skarszew - Sebastian Dadaczyński, wspólnie z tamtejszym radnym Stanisławem Kolbergiem oraz członkami lokalnego komitetu Prawa i Sprawiedliwości - spotkali się z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem. Rozmawiano o potrzebie stacjonowania karetki pogotowia ratunkowego w Skarszewach. Wojewoda bardzo przychylnie podszedł do sprawy, szczegółowo zapozna się z tematem. Poinformował, że niebawem udzieli społecznikom dodatkowych informacji.
Jak mówią, będą działać dalej, bo życie i zdrowie ludzi jest najważniejsze. W siedzibie wojewody złożyli oficjalne pismo w tej sprawie. Są dobrej myśli i - jak dodają - zrobią wszystko, co w ich mocy, aby obiecana od lat karetka pojawiła się w Skarszewach! 
- Nie możemy czekać. Udaliśmy się bezpośrednio do wojewody pomorskiego, z którym w najbliższych miesiącach będziemy pracować na spotkaniach roboczych tak, aby karetka wreszcie się pojawiła. Jestem dobrej myśli – mówi Sebastian Dadaczyński.
O karetkę w Skarszewach zabiega również poseł PiS Jan Kilian ze Starogardu, do którego niedawno władze Skarszew zwróciły się o pomoc w tej sprawie. 

Lekarze są „za”
O zdanie zapytaliśmy Sławomira Wilgę, który najlepiej zna się na rzeczy, albowiem kieruje Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Starogardzie Gdańskim. 
- Jako lekarz kierujący powiatowym SOR-em i pogotowiem ratunkowym jestem jak najbardziej za stworzeniem dodatkowej podstacji pogotowia ratunkowego w Skarszewach – mówi stanowczo lekarz Sławomir Wilga. 
 

_redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe