×
Środa, 26.09.2018, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
Zdunek KMJ Nissan
Zdunek KMJ Nissan
Zdunek KMJ Nissan

„- Ja tylko na chwilę. – A ja na całe życie...” Niewłaściwe oznakowanie, czy niewiedza kierowców?

  • 13.06.2018, 10:24
  • redakcja
„- Ja tylko na chwilę. – A ja na całe życie...” Niewłaściwe oznakowanie, czy niewiedza kierowców?
Rok temu w życie weszły przepisy regulujące oznakowanie miejsc postoju dla osób niepełnosprawnych. Miejsca takie, oprócz znaków pionowych, powinny być pomalowane niebieską farbą, a także oznaczone białym znakiem inwalidy. Do dnia dzisiejszego nie wszystkie „koperty” są tak oznakowane. Cierpią na tym osoby z niepełnosprawnością, które często nie mogą znaleźć odpowiedniego miejsca do parkowania. – Interweniujemy we wszystkich przypadkach złego parkowania – tłumaczą policjanci.

Do naszej Redakcji zgłosił się pan Marek, który zwrócił uwagę na problem nieprawidłowego oznakowania miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Mężczyzna sam jest niepełnosprawny, dlatego wie najlepiej ile trudu potrzeba, by znaleźć miejsce i móc swobodnie wysiąść. Trzeba tu zaznaczyć, że zwykłe miejsca parkingowe są węższe, przez co osoby poruszające się np. na wózku mogą mieć ogromne problemy z wysiadaniem i wsiadaniem. 

Koszt malowania wynosi 1000 zł? 
Z dnia na dzień w powiecie przybywa wiele niebieskich „kopert”. Idzie to jednak bardzo powoli. Samorządy już dwa lata przed wejściem Ustawy zostały poinformowane o zmianach.
Miejsca prawidłowo oznaczone najczęściej spotykane są przed wielkimi sklepami. Rzadziej na drogach, czy parkingach przed mieszkaniami. 
– Jestem osobą niepełnosprawną. Wielokrotnie interweniowałem w spółdzielni o zaznaczenie miejsc niebieską farbą, byłem jednak zbywany. Nie mogę nawet zaparkować przed własnym domem – mówi rozgoryczony mężczyzna. 
O wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie”. 
– Do nas wpłynęło tylko jedno pismo, w którym mieszkaniec skarży się na uporczywego sąsiada parkującego często na miejscach dla osób niepełnosprawnych - informuje prezes spółdzielni Wiesław Wrzesiński. - My staramy się, aby te miejsca były oznaczone, natomiast koszt pomalowania jednej takiej „koperty” wynosi 1000 zł. Miejsca te powinny być z brzegu. Musimy zrobić z trzech miejsc normalnych dwa dla niepełnosprawnych. Przypuszczam, że do końca lipca wszystkie miejsca zostaną prawidłowo oznakowane. Obecnie wszędzie są znaki pionowe, których ludzie nie przestrzegają – mówi Wiesław Wrzesiński. 

Policjanci interweniują w każdym przypadku 
Jak sytuacja wygląda z punktu widzenia policjantów? 
- Policjanci interweniują w przypadku wszystkich znaków pionowych, bez względu czy jest to tam znak poziomy oznaczony niebieską farbą, czy też nie – informuje asp. sztab. Marcin Kunka.(...) 

Więcej na ten temat znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 

_redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MatthewWek
MatthewWek 16.08.2018, 11:41
Cześć, kojarzycie gdzie znaleźć dobre suknie ślubne w Kaliszu? Koleżanka poleciła mi kontakt z tą krawcową. kojarzycie ktoś?
LewisSaino
LewisSaino 1.08.2018, 09:35
Cześć, zastanawiam się nad zakupem kilku ciuchów z Extreme Hobby. Posiada ktoś może coś z ich kolekcji sportowej (https://extremehobby.eu/pl/83-odziez-sportowa tutaj jak coś) ? Chciałbym kupić sobie pod siłownie i też do biegania ale wolałbym poznać kogoś z forum opinie, jest tu ktoś taki? Na czym mi zależy? Przede wszystkim na:
1. Wytrzymałości ciuchów.
2. Dobrym, oddychającym materiale, wiadomo jakie są teraz temperatury...
3. Wiadomo, żeby cena też nie zabiła
kret..n z gda
kret..n z gda 14.06.2018, 15:21
Czasami zerkam na " niepełnosprytnych" z tabliczką w aucie. 60% porusza się po wyjściu z auta, że mogliby runmagedon przejść.
Przemek
Przemek 14.06.2018, 01:58
Na parkingu Tesco w STG dzieją się anormalne sytuacje. Zdrowi stają się nagle ciężko chorzy. Tylko ze za takie parkowanie wywiozłbym taki samochód na złomowisko.
.
. 13.06.2018, 21:56
Jak zobaczycie kiedyś niepełnosprawnego parkującego przed marketem ,to spytajcie się go co jest powodem jego niepełnosprawności?
Jaja gwarantowane.Mnie najbardziej rozbawił gościu co pracował w szkole.Miał chrypkę więc jest niepełnosprawny i teraz gra wszystkim na nosie.
Rumpel
Rumpel 13.06.2018, 12:41
Januszów i grazyn parkingowych to u nas nie brakuje, staja byle jak, w miejscach do tego niewyznaczonych, często na miejscach dla inwalidów. Wystarczy sie przejść obok Lidla na Kopernika, czy Tesco. najgorzej jest przy Lidlu, debile potrafią zaparkować auto po lewej stronie od miejsc dla inwalidów, potem ciężko przejechać albo wyjechać z miejsc które są prostopadle do reszty. Najlepiej to do sklepu by wjechali! Przy galerii kolejni janusze parkują na ścieżce rowerowej (od strony straży pożarnej. Wczoraj w końcu ktoś zawołał straż miejską i wystawiała mandaciki. Nie rozumiem, tyle miejsca na dole ale zaparkować trzeba tam, bo bliżej. Podejrzewam, że gros tych palantów siedzi akurat na seansie w kinie i żal im 3pln wydać potem. Zero kultury i brak myślenia.
MIESZKANKA
MIESZKANKA 13.06.2018, 12:33
NIECH LEPIEJ ZACZNA DAWAC MANDATY TYM CO MAJA PSY KTORE ***A GDZIE POPADNIE NA OSIEDLU CZY TO NA TRAWNIKACH CZY LUDZIOM POD OKNAMI,A WLASCICIELE UDAWAJA ZE TEGO NIE WIDZA I NIE SPRZATAJA!!!!A POTEM IDZ Z DZIECKIEM NA SPACER LUB PLAC ZABAW I DZIECKO WPADNIE W PSIE KUPY TO AZ NIEDOBRZE SIE ROBI!!!!Z OBSERWACJI WIDZE ZE TYLKO CO NIEKTORZY SPRZATAJA A RESZTA MA TO W ***!!!!!ALBO ZAKAZAC CZWORONOGOW W BLOKACH!!!!
Zbuntowany
Zbuntowany 13.06.2018, 21:51
Mieszkana chyba poleciałaś po całości niby czemu zakaz psa w bloku ? Co to ludzie z bloków gorsi czy co że nie mogą posiadać czworonoga ? Po ludziach chodzacych z psami widać gdzie kultura i sprzatanie a gdzie typowa hołota . W naszym mieście nie ma wystarczająco dużo miejsc poświęconych psom nie ma przede wszystkim odpowiednich śmietników na odpady po "kupkach" psa . Więc gdzie je wyrzucić? Tak sie uczepiłaś psów a co z matkami które zostawiają zużyte pampersy gdzie popadnie ?
MIESZKANKA
MIESZKANKA 14.06.2018, 23:32
HEJKA ZBUNTOWANY NIE MAM NIC PRZECIWKO PSOM W BLOKACH!!!CHODZI MI TYLKO O TO,ZE JEZELI KTOS DECYDUJE SIE NA PUPILKA TO ROWNIEZ DECYDUJE SIE NA SPRZATANIE PO NIM!!!POZDRAWIAM
miła pani
miła pani 13.06.2018, 14:32
Żeby sprzątać, trzeba ustawić specjalne pojemniki na psie odchody. Do ogólnych, czy nawet własnych tego wrzucać nie wolno.Są specjalne ? Nie ma - i wszystko w temacie
On
On 13.06.2018, 21:52
Właśnie w Starogardzie nie ma infrastruktury pozwalającej na załatwianie psich spraw
king
king 14.06.2018, 21:48
Nie ma infrastruktury to trzeba zakazać psów i tyle. No chyba żde prezydent coś zrobi w sprawie tej infrastruktury.
Nikt
Nikt 13.06.2018, 12:17
Pani "piekielna" raczej nie posiada dzieci. Psy mogą robić gdzie chcą a dzieci już nie?
piekielna
piekielna 13.06.2018, 15:29
Panie NIkt. Po psach się sprząta, a matki po dzieciach nie koniecznie to robią. A po drugie idąc na spacer, czy bedąc w miejscu publicznym nie mam ochoty patrzec jak dzieci wypinają dupska, albo penisy. Po prostu nie mam na to ochoty.
Coraz częsciej starogardzkie matki uważają, że im się wszystko należy i wszystko mogą bo mają dziecko. Bądźmy ludźmi a nie zwierzętami.
Ani ja, ani moje dzieci nigdy nie sikały i nie srały w parku, przed galerią, na trawnikach osiedlowych, ani na parkingach naszych hipermarketów.
gural
gural 14.06.2018, 21:56
Na osiedlach to jest z tymi psimi kupami prawdziwy dramat, a spółdzielnia niewiele robi żeby ten stan naprawić. Może gdyby kierownicy osiedli musieli to sprzątać to by się coś zmieniło.
mm
mm 13.06.2018, 17:22
Co się dziwisz, patologia 500 plus wyszła na świat to i zdziczenie obyczajów widać.... he he. Byłem świadkiem wielokrotnie wybryków takich małych dzikusów......
ojojoj
ojojoj 13.06.2018, 17:59
Patologia to takie teksty. Piszą je osoby, które śmieci zostawiają w lesie ale udają lepszych
twoj szef
twoj szef 13.06.2018, 16:26
Psiarczyki jak zawsze maja problem. Straż miejska powinna sie za was wziac. Kagańce smycze i sprzatanie po kundlach.
Pan
Pan 13.06.2018, 21:54
Nie wszystkie psy to kundele i nie porównuje się wszystkich do grupy tych którzy nie sprzątają.
gość
gość 13.06.2018, 10:59
Pod galerią masakra, zawsze zajęte, oczywiście rzadko kiedy przez osoby uprawnione!
galerianka
galerianka 13.06.2018, 11:36
W galerii przy windzie są miejsca dla niepełnosprawnych. Bardzo rzadko są zajete. Nie widzę w tym problemu.
gość
gość 13.06.2018, 14:02
W przeciwieństwie przed galerią.
Gość
Gość 13.06.2018, 10:58
Na parkingach są tez miejsca wyznaczone dla rodzin / matek z dziećmi. Ci co na nich parkują nawet nie mają fotelika w samochodzie. Już nie raz widziałam jakiegoś pana nowobogackiego ,który postawił tam swoją furę ,bo myśli że mu wszystko wolno, a ja matka z 2 miesięcznym dzieckiem, z nosidełkiem w jednym ręku , w drugim z siata zakupów i dzieckiem biegającym muszę gnac na drugi koniec parkingu, bo tylko tam znalazłam wolne miejsce do zaparkowania. Takich też powinni karać mandatami.
piekielna
piekielna 13.06.2018, 11:40
Miejsce dla rodzin jest uprzejmością sklepu, że takie tworzy, a nie obowiązkiem. Pani matko- chyba Pani przesadziła z mandatami. Równie dobrze mandaty mogłyby być dla matek, które pozwalają załatwiać się dzieciom na trawnikach. 1 za zanieczyszczanie, 2 za obnażanie się w miejscu publicznym.
Mama
Mama 13.06.2018, 12:01
Tak tylko matka ma nie tylko wyciągnąć z auta dziecko a co za tym idzie otworzyć szeroko drzwi . Na zwykłym miejscu postojowym jest to poprostu nie możliwe . Tu chodzi o kulturę kierowców a nie o sikanie na trawniki . Kto ma mniej kultury ten co staje na miejscu dla rodzin czy to małe dziecko które " pilnie " musi . Widzę że nie ma pan /i dzieci. Oczywiście chodzi mi o siusiu bo kupka to też nie bardzo :)
piekielna
piekielna 13.06.2018, 15:22
Pani Mamo, Proszę czytać ze zrozumieniem. Próba wstawiania mandatów za postawienie samochodu na miejscu dla "rodzin z dziećmi" nie może być karane mandatem, bo to nie jest ani wykroczeniem ani przestępstwem.
A sikanie i sranie w miejscu publicznym przez dzieci jest w porządku? Skoro osoba dorosła może za to dostać mandat, bo to jest wykroczenie, to i również matka nakłaniająca dziecko do wyciągania siusiaka w miejscu publicznym również powinna dostać mandat.

Pozostałe