czwartek, 25 kwietnia 2024 23:12
Reklama

„- Ja tylko na chwilę. – A ja na całe życie...” Niewłaściwe oznakowanie, czy niewiedza kierowców?

Rok temu w życie weszły przepisy regulujące oznakowanie miejsc postoju dla osób niepełnosprawnych. Miejsca takie, oprócz znaków pionowych, powinny być pomalowane niebieską farbą, a także oznaczone białym znakiem inwalidy. Do dnia dzisiejszego nie wszystkie „koperty” są tak oznakowane. Cierpią na tym osoby z niepełnosprawnością, które często nie mogą znaleźć odpowiedniego miejsca do parkowania. – Interweniujemy we wszystkich przypadkach złego parkowania – tłumaczą policjanci.
„- Ja tylko na chwilę. – A ja na całe życie...” Niewłaściwe oznakowanie, czy niewiedza kierowców?

Do naszej Redakcji zgłosił się pan Marek, który zwrócił uwagę na problem nieprawidłowego oznakowania miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Mężczyzna sam jest niepełnosprawny, dlatego wie najlepiej ile trudu potrzeba, by znaleźć miejsce i móc swobodnie wysiąść. Trzeba tu zaznaczyć, że zwykłe miejsca parkingowe są węższe, przez co osoby poruszające się np. na wózku mogą mieć ogromne problemy z wysiadaniem i wsiadaniem. 

Koszt malowania wynosi 1000 zł? 
Z dnia na dzień w powiecie przybywa wiele niebieskich „kopert”. Idzie to jednak bardzo powoli. Samorządy już dwa lata przed wejściem Ustawy zostały poinformowane o zmianach.
Miejsca prawidłowo oznaczone najczęściej spotykane są przed wielkimi sklepami. Rzadziej na drogach, czy parkingach przed mieszkaniami. 
– Jestem osobą niepełnosprawną. Wielokrotnie interweniowałem w spółdzielni o zaznaczenie miejsc niebieską farbą, byłem jednak zbywany. Nie mogę nawet zaparkować przed własnym domem – mówi rozgoryczony mężczyzna. 
O wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie”. 
– Do nas wpłynęło tylko jedno pismo, w którym mieszkaniec skarży się na uporczywego sąsiada parkującego często na miejscach dla osób niepełnosprawnych - informuje prezes spółdzielni Wiesław Wrzesiński. - My staramy się, aby te miejsca były oznaczone, natomiast koszt pomalowania jednej takiej „koperty” wynosi 1000 zł. Miejsca te powinny być z brzegu. Musimy zrobić z trzech miejsc normalnych dwa dla niepełnosprawnych. Przypuszczam, że do końca lipca wszystkie miejsca zostaną prawidłowo oznakowane. Obecnie wszędzie są znaki pionowe, których ludzie nie przestrzegają – mówi Wiesław Wrzesiński. 

Policjanci interweniują w każdym przypadku 
Jak sytuacja wygląda z punktu widzenia policjantów? 
- Policjanci interweniują w przypadku wszystkich znaków pionowych, bez względu czy jest to tam znak poziomy oznaczony niebieską farbą, czy też nie – informuje asp. sztab. Marcin Kunka.(...) 

Więcej na ten temat znajdziecie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 


Podziel się
Oceń

Reklama