×
Środa, 26.09.2018, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
Zdunek KMJ Nissan
Zdunek KMJ Nissan
Zdunek KMJ Nissan

„Kazali mi wyburzyć całą ścianę”. Pszczoły zgotowały piekło 83-latce

  • 9.06.2018, 12:15
  • redakcja
„Kazali mi wyburzyć całą ścianę”. Pszczoły zgotowały piekło 83-latce
Jedna pszczoła może zwiastować nadejście wiosny. A co zwiastuje rój pszczół? Olbrzymie kłopoty – przekonała się o tym 83-letnia mieszkanka Starogardu Gdańskiego, pani Eugenia. Starogardzianka od ponad dekady zmaga się z uporczywym bzyczeniem dobiegającym z… wewnętrznej ściany budynku. To właśnie w jej wnętrzu owady te postanowiły założyć swoje gniazdo. Na początku pani Eugenia znosiła ich obecność, a po latach nawet do nich przywykła. Sytuacja skomplikowała się niedawno, kiedy po ścianach w domu zaczął płynąć prawdziwy miód.

Okazało się, że nasza Czytelniczka została z tym problemem sama, gdyż nikt nie chciał jej pomóc, a dopiero nasza interwencja przyniosła pożądany efekt. Mówi się, że gdy wyginie ostatnia pszczoła, ludzkość zdoła przeżyć jedynie 4 lata na Ziemi.
 Co jednak w sytuacji, kiedy ich obecnością zagrożone jest ludzkie życie? Okazuje się, że pozbycie się pszczół jest znacznie bardziej skomplikowane, niż można by było sobie to wyobrazić. 

Kazali wyburzyć ścianę?! 
W ubiegłym tygodniu do naszej Redakcji zgłosił się wnuk pani Eugenii, informując o bardzo nietypowej sprawie. Z rozmowy telefonicznej wynikało, że w ścianie budynku zagnieździły się pszczoły. Udaliśmy się więc na miejsce.
Naszym oczom ukazała się ściana, a z niej wyciekający grubą strugą miód. Musimy przyznać, że zjawisko to było bardzo dziwne i rzadko spotykane. Na miejscu obecna była 83-letnia właścicielka nieruchomości, która przybliżyła nam całą sprawę. 
- Około 10 lat temu w ścianie pojawiły się pierwsze pszczoły. Miód zaczął płynąć dopiero niedawno, kiedy na zewnątrz zrobiło się ciepło – mówi pani Eugenia. - Wieczorami na budynku pojawia się cały kokon. Sprawę zgłaszaliśmy w Urzędzie Miasta, wzywaliśmy strażaków, którzy rozłożyli ręce i nie byli w stanie nic zdziałać. Niedawno dowiedziałam się, że jedynym sposobem na pozbycie się tych owadów jest wyburzenie ściany… Mam 83 lata, jestem po udarze i choruję na serce. Ja już naprawdę nie wiem, co mogę zrobić. Te pszczoły latają po domu. Przez cały czas słyszę bzyczenie, a przez to wszystko nie mogę wieczorami spać. Ja kocham przyrodę, kocham zwierzęta, ale nie stać mnie na zburzenie ściany i postawienie jej od nowa – dodaje, nie mogąc powstrzymać łez,  seniorka.

„Nie było możliwości zebrania pszczół”
W przedostatni dzień maja na miejsce wezwani zostali strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie. 
- 30 maja otrzymaliśmy zgłoszenie o niebezpiecznie zachowujących się owadach. Na miejsce udał się zastęp, który przeprowadził rozpoznanie w terenie. Nie było możliwości zebrania tych pszczół w rojnicę – wyjaśnia kpt. Karina Stankowska, rzecznik KP PSP. - Zdarzenia takie z reguły nie są nagłe. Odpowiednia administracja budynku uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się owadów. Niestety nie mogliśmy podjąć innych działań – mówi kpt. Stankowska. 

Interwencja zakończona sukcesem 
Właścicielka nieruchomości powiadomiła także Urząd Miasta. Udaliśmy się więc do starogardzkiego magistratu, by wyjaśnić tę sprawę. StanowiskoUrzędu przedstawił nam sekretarz miasta, Zbigniew Toporowski.
- Do sekretariatu wpłynęło zawiadomienie o pszczołach w mieszkaniu. Błyskawicznie wybraliśmy numer do straży pożarnej, która się tym zajmuje w naszym mieście. Dalej interwencji nie śledziliśmy – przyznał Toporowski. 

Więcej na ten temat znajdziecie w Aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej

_redakcja

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

piekielna
piekielna 11.06.2018, 11:02
Droga Redakcjo, nie przypisuj sobie nagród. ("dopiero nasza interwencja przyniosła pożądany efekt."). Reportaż pojawił się prawie 2 tygodnie temu w telewizji TVN24, TTV, w Dzienniku Bałtyckim (http://www.dziennikbaltycki.pl/strefa-agro/wiadomosci/a/roj-pszczol-pod-dachem-mieszkanki-starogardu-gdanskiego-miod-leje-sie-po-scianach-wideo,13223698/). Nie ładnie
Arbuz
Arbuz 11.06.2018, 14:40
Ja widze ze dziennik ma film z tvnu, nie zaden reportaz.
ha ha ha
ha ha ha 11.06.2018, 12:29
A niby jaki efekt to przyniosło? Wezwali straż, która nie moze nic zrobić bo nie ma kokonu i nie ma jak tych pszczól przetransportowac. Toporowski przyznał ze dalej sprawy nie sledził.

Pozostałe