sobota, 20 kwietnia 2024 05:29
Reklama

Niemcy wymordowali elitę Kociewia. Wkrótce w miejscu zbrodni stanie nowy pomnik!

W 2019 roku będzie miała miejsce 80. rocznica Zbrodni w Lesie Szpęgawskim. W tym celu Urząd Gminy wraz z Urzędem Miasta przystąpił do działań mających na celu uczczenie pamięci osób pomordowanych w Lesie Szpęgawskim.
Niemcy wymordowali elitę Kociewia. Wkrótce w miejscu zbrodni stanie nowy pomnik!

W związku z wyjątkową rocznicą, zarządcy terenu planują przeprowadzić badania mające na celu poznanie jak największej liczby imion i nazwisk osób pomordowanych w latach 1939-1940 w Lesie Szpęgawskim. W miejscu kaźni planuje się budowę pomnika upamiętniającego tę tragedię w postaci tablic ze znanymi nazwiskami zamordowanych oraz tablicy upamiętniającej osoby pomordowane, których nazwiska nie są znane. Pomysłodawcy pragną również przybliżyć mieszkańcom Kociewia tragiczną historię ich przodków, mieszkańców regionu. 
- Inicjatywa budowy pomnika to koncepcja Rady Miasta Starogard Gdański, zaś Wójt Gminy jest realizatorem przedsięwzięcia, gdyż na terenie Gminy Starogard Gdański usytuowany jest Cmentarz Wojenny w Lesie Szpęgawskim – mówi Magdalena Forc-Cherek, naczelnik Wydziału Rozwoju i Koordynator działań dot. Lasu Szpęgawskiego. 

Historycy zbierają dane
Obecnie znane są nazwiska około 2,5 tys. osób. Działaniami zmierzającymi do usystematyzowania zbieranych danych, zwiększenia ich liczby i tworzenia biogramów osób pomordowanych zajmuje się Stowarzyszenie Regionalna Grupa Popularyzacji Mikrohistorii z Prezesem Joachimem Choiną. 
- Stowarzyszenie, realizując to zadanie współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej, opiera swoje działania o dane z archiwów, dokumenty ze śledztwa IPN w sprawie zbrodni w Lesie Szpęgawskim. Liczbę osób zamordowanych w Lesie Szpęgawskim obecnie szacuje się na 4-5 tys. Zachęcamy wszystkich, którzy pamiętają te wydarzenia z opowiadań bliskich, mają dostęp do dokumentów, zdjęć, informacji do kontaktowania się z przedstawicielami stowarzyszenia – zachęca do współpracy Magdalena Forc-Cherek. 
Swoje wspomnienia związane z mordem w Lesie Szpęgawskim można opowiedzieć Joachimowi Choinie (518-486-097), a także opisać i przesłać droga elektroniczną ([email protected]). 

Stracili życie, bo byli Polakami
W 2017r. odbył się konkurs na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu Lasu Szpęgawskiego. Komisja składająca się z przedstawicieli różnych środowisk pochyliła się nad siedmioma złożonymi pracami. Wybrano propozycję Katarzyny Ephraim. To pomnik w postaci betonowych drzew symbolizujących las, które stopniowo przechodzą w ścięte pnie, na których wygrawerowane w kamieniu zostaną znane nazwiska osób pomordowanych w kolejności alfabetycznej. 
- Ścięte pnie są symbolem straconego nagle życia. Życia, które tętniło pełnią energii i zapału do działania i pracy na rzecz ojczyzny. W ten sposób chcemy upamiętnić kociewiaków i innych ludzi, którzy bez żadnej winy stracili życie już na początku wojny tylko dlatego, że byli Polakami. Często to życie stracili, bo byli zaangażowani w działalność społeczną, samorządową, kościelną, pedagogiczną, bo przyznawali się do swojego patriotyzmu. Zginęli przez zaangażowanie na rzecz społeczności polskiej na Pomorzu, a także przez zbrodnicze założenia hitlerowskiego programu eksterminacji polskiej inteligencji, duchowieństwa katolickiego, Żydów i osób chorych psychicznie. Jesteśmy tym ludziom winni hołd. Ale też musimy wspólnie ocalić od zapomnienia te wydarzenia. Trzeba w to miejsce przyciągać więcej dorosłych, dzieci i  młodzieży, by wszystkie pokolenia poznały, poczuły tragiczną przeszłość Pomorza i Kociewia. Trzeba głośno i bardzo często o tych wydarzeniach mówić, żeby nigdy więcej się nie powtórzyły – podkreśla koordynator działań.

Honorowy Patronat prezydenta RP? 
Zamierzeniem pomysłodawców jest, żeby mieszkańcy Kociewia wspólnie włączyli się w akcję budowy pomnika. 
- Chcemy, żeby każdy z nas miał poczucie, że uczestniczy w upamiętnieniu tych wydarzeń, że głośno mówimy: „Nigdy więcej…” poprzez zaangażowane w to dzieło. Rozpoczęliśmy wielką akcję przypominającą te wydarzenia. Czynimy starania, aby w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wziął udział Prezydent RP. Staramy się, by objął to przedsięwzięcie Patronatem Honorowym. We wszelkie działania włączone są różne instytucje i osoby: Wojewoda Pomorski, Instytut Pamięci Narodowej, Kościół, Radio Głos, samorządy terytorialne wszelkiego szczebla w Powiatach Tczewskim i Starogardzkim, organizacje pozarządowe aktywnie działające na rzecz popularyzacji tych wydarzeń i zbierania danych historycznych - podsumowuje Magdalena Forc - Cherek.
 


Podziel się
Oceń

Reklama