Sobota, 18.08.2018, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Problemy z przedszkolami. Rodzice biją na alarm!

  • 11.05.2018, 10:10
  • redakcja
Problemy z przedszkolami. Rodzice biją na alarm!
W ostatnim czasie do naszej Redakcji napłynęło wiele skarg rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Nasi Czytelnicy skarżą się na brak miejsc w przedszkolach, a także na fatalny system rekrutacyjny i brak współpracy pomiędzy gminą a miastem Starogard Gd. Według rodziców ponad 300 dzieci nie otrzyma w tym roku miejsca w przedszkolu. Czy obawy opiekunów są uzasadnione? Jak sprawę komentują przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Starogardzie?

Problem z miejscami w przedszkolach jest powszechnie znany w mieście. W ostatnim czasie obawy rodziców małych dzieci są jednak coraz częstsze. Ponadto obawy budzi system rekrutacji, który nie pozwala na przyjmowanie dzieci z Gminy Wiejskiej Starogard Gdański do placówek w mieście i odwrotnie. 

Miejskie przedszkola dla dzieci z miasta? 
Swojego oburzenia nie kryją rodzice, którzy wystosowali pisma do jednostek samorządowych. 
- Jestem mieszkanką Rokocina, gminy Starogard Gdański od około pięciu lat. Jestem również dumną matką dwójki dzieci w wieku: syn 5 lat i córka 11 lat – czytamy w jednym z pism. - W dniu 12 maja 2018 roku ruszył nabór do przedszkoli w mieście Starogard Gd.  Niestety nie przeszłam nawet pierwszej strony internetowej, ponieważ system mnie nie przepuścił. Okazało się bowiem, że do miejskich przedszkoli mogą być rekrutowane tylko dzieci ze Starogardu Gd. - oznajmia nasza Czytelniczka. 
W dalszej części wyjaśnia, że ze względu na pracę obojga rodziców, miejsce w przedszkolu było bardzo pożądane. 
- W przedszkolach brakuje miejsc! Jeśli moje dziecko w tym roku nie dostanie się do placówki, zaprowadzę je we wrześniu do Urzędu, niech tam się nim zajmą – dodaje kolejny zdenerwowany rodzic. 

1278 miejsc w przedszkolach 
Starogardzki magistrat poinformował, że ogólna liczba miejsc w przedszkolach wynosi 1278, z czego 1105 miejsc stanowią dzieci, których rodzice złożyli wolę kontynuacji. Do naboru przewidziano 173 miejsca. 
- Łącznie w procesie rekrutacji, który trwa do 31 sierpnia 2018 r., na etapie złożenia wniosku do placówek, zarejestrowano 568 wniosków. W wyniku przeprowadzonej przez komisje rekrutacyjne weryfikacji złożonych oświadczeń, zaakceptowanych zostało 495 wniosków. Rodzice dzieci, które zostały zakwalifikowane do placówek, zobowiązani są do złożenia w placówce, do której dziecko zostało zakwalifikowane, swojej woli potwierdzenia przyjęcia do przedszkola – informuje Patrycja Bławat - Kulińska, zastępca naczelnika WSS.
Wkrótce zostaną podane do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Wówczas znana będzie dokładna liczba dzieci z podziałem na wiek, które nie zostały przyjęte do przedszkoli – mówi. 

Istnieje możliwość odwołania  
Rodzicom dzieci niezakwalifikowanych do placówki przysługuje prawo do złożenia odwołania kierowanego do komisji rekrutacyjnej danej placówki w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. 
- Proces naboru trwa do 31 sierpnia br., wobec czego, po podaniu do publicznej wiadomości list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkoli, zostaną podjęte przez organ prowadzący publiczne przedszkola dalsze czynności, mające na celu zapewnienie możliwość korzystania do prawa wychowania przedszkolnego dla dzieci, które do przedszkoli nie zostaną przyjęte. (...)

Więcej o sprawie przedszkoli przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

_redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rodzic
Rodzic 15.05.2018, 11:19
14.05 miała ruszyć rekrutacja uzupełniająca jednak na stronie internetowej systemu poprzez, który składało się wnioski widnieje informacja "Szanowni Rodzice, z uwagi na duże zainteresowanie naborem do oddziałów przedszkolnych w placówkach, dla których Gmina Miejska Starogard Gdański jest organem prowadzącym informujemy, iż rekrutacja w trybie podstawowym została zakończona i nie zostanie przeprowadzona rekrutacja uzupełniająca. "...i przepraszam od jakiej daty można liczyć 7 dni na odwołanie??Od dnia pierwszego ogłoszenia listy kandydatów przyjętych czyli 20.04 czy może od 7.05??? oj posypią się skargi do magistratu....
rodzic
rodzic 15.05.2018, 16:09
bo to jest niekompetencja urzędników urzędu miasta i przekazywania informacji. komisje rekrutacyjne z przedszkoli prześlą do urzędu miasta listę dzieci, które nie dostały się do przedszkola a są objęte prawem do opieki przedszkolnej i nasz psudo prezydent MUSI zagwarantować miejsca dla dzieci które nie dostały się do placówek przedszkolnych. Nadmienię, że od zeszłego roku było wiadomo, że będzie problem z miejscami a nie zrobiono NIC. i to jest kpina z mieszkańców
matka
matka 15.05.2018, 14:06
I dobrze że się posypią.
rodzic
rodzic 14.05.2018, 09:45
chora to jest punktacja samotnie wychowujący rodzić dostaje 100 punktów (ministerialnych) a dwoje rodziców pracujących 10 punktów (zgodnie z uchwałą rady miasta). To nawet ślepy zobaczy dysproporcje, które dyskwalifikują pracujących rodziców.
matka
matka 15.05.2018, 22:08
Na szczęście moje dzieci już są w szkole podstawowej ale krew mnie zalewała jak rodzice bezrobotni siedzący sobie w domu na czterech literach oczwiście bez ślubu niby :matka samotnie wychowująca dziecko"szwędających się po marketach mieli miejsce w w pierwszej kolejności w przedszkolu. A rodzice pracujący muszą kombinować i z marszu są informowani że tacy jeśli niemasz orzeczenia nie jesteś rodzicem samotnie wychowującym itd. najlepiej składać podania w kilku placówkach bo MOŻE gdzieś znajdzie miejsce PARANOJA jakaś. Do czego oni chcą doprowadzić?? Gdzie jest sens???

Piotr
Piotr 14.05.2018, 11:03
Bo to sie robi kraj dla nierobow. Wziac 500plus siasc na d..pie i nic nie robic. A kto ma leb na karku i nie jest smierdzacym leniem to odrazu jest bogaczem i powinienien z nierobami sie dzielic.chore
matka
matka 14.05.2018, 10:42
A ja zapytam co w związku z brakiem miejsc w przedszkolach robi odpowiedzialny za tą sferę wiceprezydent miasta i podległe mu jednostki?
rodzic
rodzic 14.05.2018, 11:07
Odpowiadam NIC!!!!! bo na niczym się nie zna umie tylko kłamać w żywe oczy. Zbędny etat i pieniądze wyrzucone w błoto.za jego pensje można by zrobić coś pożytecznego w mieście powinien przynajmniej oddać 2/3 swoich dochodów.
Wybory się zbliżają i mam nadzieje, że mieszkańcy powiedzą dość kumoterstwu Stankowiaka i spółki
?
? 15.05.2018, 08:22
A nie byli przypadkiem znowu w Diepholz?
fredzio
fredzio 15.05.2018, 15:31
Być może załatwiali tam miejsca w przedszkolach?
mieszkaniec
mieszkaniec 15.05.2018, 09:33
to może by tam zostali z pożytkiem dla Starogardu
Emil
Emil 12.05.2018, 02:20
"Okazało się bowiem, że do miejskich przedszkoli mogą być rekrutowane tylko dzieci ze Starogardu Gd". - w sumie nic dziwnego - płacisz podatki do gminy - wymagasz od gminy. Wybierasz swoich przedstawicieli do gminy - trzeba od ich wymagać pracy na rzecz gminy i jej mieszkańców!
xxx
xxx 12.05.2018, 07:48
Tylko, że te brakujących 300 miejsc to są dzieci z miasta Starogardu i to dla nich brakuje miejsc.
Jajo
Jajo 12.05.2018, 00:23
500+ podziałało jednym słowem ???? a na marginesie problemy z miejscami w przedszkolu były już za panowania Stachowicza więc nie róbcie cyrków że to wina Stankowiaka no on choć COŚ robi dla tego miasta
rodzic
rodzic 12.05.2018, 07:46
przepisy, które zostały zmienione w zeszłym roku nakładają obowiązek zapewnienia opieki przedszkolnej dzieciom od trzeciego roku życia. mieli na to cały rok bo wyło wiadomo ile jest dzieci w mieście ale czekali i nic nie zrobili i to jest kpina ze strony miasta
Ja
Ja 11.05.2018, 22:23
Zamiast rozdawac 500+ budowac przedszkola. Bedzie gdzie zostawic dziecko i kobiety zamiast siedziec w domu z dziecmi beda mogly pojsc do pracy. Zniknie przy okazji problem z brakiem ludzi do pracy
Jajo
Jajo 12.05.2018, 00:19
Mądre jajo a co z pracą na zmiany?? Dasz mi pracę tylko i wyłącznie w godzinach do 16stej??? Chcesz to sama dygaj w kurzych łapkach ja podziękuję...
Ja
Ja 12.05.2018, 13:55
Bylo sie uczyc to bys w kurzych lapkach pracowac nie musiala. Ty pewnie tylko dzieci rodzic umiesz. Za nierobstwo tylko kase brac co?
mama
mama 16.05.2018, 13:07
Od kiedy to wychowywanie dzieci w domu ,to nieróbstwo?a ty nie umiesz dzieci rodzić... wstyd dla ciebie!
zrozpaczony
zrozpaczony 11.05.2018, 21:22
tak słabej władzy jeszcze nie było, ich jedyną propagandą jest budżet obywatelski którym się szczycą a tak naprawdę to w innych miastach już dawno on funkcjonował przed wyborami i tylko to skopiowali oraz inwestycje, oczywiście większość nie ich a realizacja tych inwestycji to jest jakaś kpina z mieszkańców, jak to miasto wygląda to wystarczy się przejechać i zobaczyć, tu nie ma żadnego składu ani ładu, ogólny chaos, a te wszystkie nagrody to już jest jakieś totalne lekceważenie spoleczeństwa, które płaci na to wszystko podatki, mam nadzieję że w końcu w tym mieście znajdzie sie ktoś odpowiedzialny dobrze zarządzający bo od 1 wyborów w 90 latach takiego jeszcze nie widziałem
Wkurzony
Wkurzony 11.05.2018, 17:49
Stankowiak zastal miasto murowane, zostawi .....rozj....ane.
Pk
Pk 11.05.2018, 17:46
Cale to miasto i jego wlodarze ponosza wine za fatalna obecna sytuacje w Starogardzie. Nie radza sobie z niczym, Kopernika rozkopane-stoi, Rynek od roku nieprzejezdny-stoi, Aleja WP , rowniez rozkopana nie widac efektow, Park miejski wyglada jak po nalocie.... Do tego sytuacja z przedszkolami . Jakies nieporozumienie, powinno sie wladze ,ktora do tego doprowadzila wyslac na ciezkie roboty do kamieniolomow bo robia z miasta cyrk a ludzie sie tu mecza na kazdym kroku i stoja w korkach bez sensu.
Rumcajs
Rumcajs 11.05.2018, 10:46
Tutaj tylko chodzi o jedno małe miasto. A jak wygląda w skali kraju? Niestety tak nie da się poprawić fatalnej sytuacji demograficznej w Polski gdy nie ma zaplecza w postaci miejsc w przedszkolach. Sprawa wygląda tragicznie ponieważ są przypadki takie że rodziny chcą wracać z emigracji do kraju ale nie ma dla ich dzieci miejsca i to są dzieci w wieku 5 lat czyli takie które już muszą zacząć edukację. I najważniejsze- nie ma co bić piany że to wina pisu czy prezydenta ponieważ zaniedbania są ogromne od 25 lat. Kibicuję Panu p. Stankowiak że podoła pan zadaniu i w ten sposób zdobędzie zaufanie społeczne.
mieszkaniec
mieszkaniec 11.05.2018, 11:24
zaufanie to stracił już dawno jak chciał za darmo przekazać funkcjonującą szkołę na rzecz MONU. Teraz zdziwienie, że brakuje miejsc, było wiadomo już w zeszłym roku ile będzie dzieci a miasto co zrobiło? NIC i to jest najgorsze a teraz na szybko muszą znaleźć ponad 300 miejsc. Miasto takie bogate że wyremontowany budynek szkoły z działką w centrum miasta chciało oddać za darmo a nie potrafiła zaaranżować pomieszczeń na potrzeby dzieci mieszkańców miasta. Panie Stankowiak ŻENADA samorządowiec dba o interesy swoich mieszkańców a nie układy partyjne.
Zsl
Zsl 12.05.2018, 12:46
No i dobrze ze chcial oddac. Tylko po*** ludzi robia dym nie wiadomo o co.
lokiszon
lokiszon 14.05.2018, 11:27
Za darmo chciał oddać. A to dobry wujek. Jeszcze chce to może ja bym wziął.
Rumcajs
Rumcajs 11.05.2018, 11:57
Trzeba przyznać rację że temat z oddaniem szkoły tobie był strzał w kolano dla prezydenta i całej rady miasta. Jednak jeśli teraz p. Stankowiak podoła zadaniu to myślę że mieszkańcy inaczej spojrzą na jego osobę.
Mrx
Mrx 11.05.2018, 17:47
Ch...a inaczej spojrza , nieudolny jest i tyle na co tu patrzec?
xxx
xxx 11.05.2018, 18:19
dobrze powiedziane
Cypis
Cypis 11.05.2018, 13:41
Rada miasta z przekazaniem szkoły nie miała nic wspólnego. Więc nie kłam rumcajs.
Rumcajs
Rumcajs 11.05.2018, 14:14
Cypis chcesz powiedzieć że rada miasta nie wiedziała o tym że szkoła ma być przekazana na użytek mon u? Masz dowody?
mieszkaniec
mieszkaniec 11.05.2018, 14:06
jak nie jak radni z pisu i naszego starogardu glosowali za wnioskiem
Rumcajs
Rumcajs 11.05.2018, 14:14
Rada miasta to nie tylko pis i ns przecież
mieszkaniec
mieszkaniec 11.05.2018, 14:42
tylko ze oni glosowslu za przyjeciem tej ucheały a radny walczak ciesxyl sie z tego pomyslu wiec nie mow ze nie wiedzieli. tylko dzieki radnym PO ktorzy nagłosnili spawę mieszkańcy dowiedzielu się o tej sprawie
Rumcajs
Rumcajs 11.05.2018, 14:04
Jeśli nie rada miasta jako organ wykonawczy za pomocą głosowania to kto?
Nooo
Nooo 12.05.2018, 13:09
Organem wykonawczym jest prezydent. Rada jest organem uchwalodawczym - i rzeczywiscie miala podjąć uchwale w sprawie oddania szkoly MON, ale prezydent, który byl inicjatorem tej uchwały, wycofał ją spod glosowania w reakcji na sprzeciw mieszkańców. Gdyby młodzież nie przyszła na sesję, radni NS+PiS+SK+RR oddaliby szkołę za frajer na koszary bez mrugnięcia.
mieszkaniec
mieszkaniec 11.05.2018, 12:29
szkola to tylko jeden przyklad na dodatek zwiazany z aktualna sytuacja przrdszkolakow. ale zaniedban i niejasnych ukladow jest duzo wiecej. zacznie sie kampania wyborcza to beda wychodzic kwiatki.
lokiszon
lokiszon 14.05.2018, 11:29
No jestem ciekaw...............
irytowana
irytowana 11.05.2018, 10:31
nigdy nie bedzie miejsca jak do przedszkola chodza dzieci ktorych jeden z rodzicow siedzi w domu... a dzieci ktorych rodzice obojga pracuja to nie dostali sie do przedszkoli bo co bo ich stac na opiekunke ?? bez sensowne reguly
Po la
Po la 14.05.2018, 09:19
Dziwne przepisy. Rodzic nie pracuje dostaje 500+ i miejsce w przedszkolu jest zaklepane. Gdy dwoje rodziców pracuje , to miejsca w przedszkolu nie ma, BRAWO - patologia i nieróbstwo jest nagradzana. Chore państwo.

Pozostałe