Sobota, 20.10.2018, imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Problemy z przedszkolami. Rodzice biją na alarm!

  • 11.05.2018, 10:10
Problemy z przedszkolami. Rodzice biją na alarm!
W ostatnim czasie do naszej Redakcji napłynęło wiele skarg rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Nasi Czytelnicy skarżą się na brak miejsc w przedszkolach, a także na fatalny system rekrutacyjny i brak współpracy pomiędzy gminą a miastem Starogard Gd. Według rodziców ponad 300 dzieci nie otrzyma w tym roku miejsca w przedszkolu. Czy obawy opiekunów są uzasadnione? Jak sprawę komentują przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Starogardzie?

Problem z miejscami w przedszkolach jest powszechnie znany w mieście. W ostatnim czasie obawy rodziców małych dzieci są jednak coraz częstsze. Ponadto obawy budzi system rekrutacji, który nie pozwala na przyjmowanie dzieci z Gminy Wiejskiej Starogard Gdański do placówek w mieście i odwrotnie. 

Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard
Ogłoszenie lokalne Starogard

Miejskie przedszkola dla dzieci z miasta? 
Swojego oburzenia nie kryją rodzice, którzy wystosowali pisma do jednostek samorządowych. 
- Jestem mieszkanką Rokocina, gminy Starogard Gdański od około pięciu lat. Jestem również dumną matką dwójki dzieci w wieku: syn 5 lat i córka 11 lat – czytamy w jednym z pism. - W dniu 12 maja 2018 roku ruszył nabór do przedszkoli w mieście Starogard Gd.  Niestety nie przeszłam nawet pierwszej strony internetowej, ponieważ system mnie nie przepuścił. Okazało się bowiem, że do miejskich przedszkoli mogą być rekrutowane tylko dzieci ze Starogardu Gd. - oznajmia nasza Czytelniczka. 
W dalszej części wyjaśnia, że ze względu na pracę obojga rodziców, miejsce w przedszkolu było bardzo pożądane. 
- W przedszkolach brakuje miejsc! Jeśli moje dziecko w tym roku nie dostanie się do placówki, zaprowadzę je we wrześniu do Urzędu, niech tam się nim zajmą – dodaje kolejny zdenerwowany rodzic. 

1278 miejsc w przedszkolach 
Starogardzki magistrat poinformował, że ogólna liczba miejsc w przedszkolach wynosi 1278, z czego 1105 miejsc stanowią dzieci, których rodzice złożyli wolę kontynuacji. Do naboru przewidziano 173 miejsca. 
- Łącznie w procesie rekrutacji, który trwa do 31 sierpnia 2018 r., na etapie złożenia wniosku do placówek, zarejestrowano 568 wniosków. W wyniku przeprowadzonej przez komisje rekrutacyjne weryfikacji złożonych oświadczeń, zaakceptowanych zostało 495 wniosków. Rodzice dzieci, które zostały zakwalifikowane do placówek, zobowiązani są do złożenia w placówce, do której dziecko zostało zakwalifikowane, swojej woli potwierdzenia przyjęcia do przedszkola – informuje Patrycja Bławat - Kulińska, zastępca naczelnika WSS.
Wkrótce zostaną podane do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Wówczas znana będzie dokładna liczba dzieci z podziałem na wiek, które nie zostały przyjęte do przedszkoli – mówi. 

Istnieje możliwość odwołania  
Rodzicom dzieci niezakwalifikowanych do placówki przysługuje prawo do złożenia odwołania kierowanego do komisji rekrutacyjnej danej placówki w terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych. 
- Proces naboru trwa do 31 sierpnia br., wobec czego, po podaniu do publicznej wiadomości list dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkoli, zostaną podjęte przez organ prowadzący publiczne przedszkola dalsze czynności, mające na celu zapewnienie możliwość korzystania do prawa wychowania przedszkolnego dla dzieci, które do przedszkoli nie zostaną przyjęte. (...)

Więcej o sprawie przedszkoli przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Na czas ciszy wyborczej wyłączona została możliwość komentowania pod artykułami.

Pozostałe