Niedziela, 22.04.2018, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Śledczy chcą postawić Sławomirowi Neumannowi zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień

  • 12.04.2018, 14:31 (aktualizacja 13.04.2018 10:04)
  • redakcja
Śledczy chcą postawić Sławomirowi Neumannowi zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień
Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Prokurator Generalny wystąpił dziś do Marszałka Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Posła na Sejm RP Sławomira Neumanna.

Prokuratura zamierza postawić posłowi zarzut przekroczenia uprawnień w czasie, kiedy sprawował funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Efektem działań ówczesnego wiceministra było osiągnięcie korzyści majątkowych w wysokości 13,5 miliona złotych przez warszawską klinikę medyczną, która bezprawnie pobierała od pacjentów opłaty za zabiegi finansowane w rzeczywistości przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Mimo wykrytych nieprawidłowości Narodowy Fundusz Zdrowia – wskutek nacisków wiceministra Neumanna – wycofał się z wypowiedzenia klinice kontraktu i przedłużył go na kolejny rok.
Prokuratura wciąż prowadzi w tej sprawie kolejne czynności.

Bezprawne interwencje wiceministra
Z ustaleń śledztwa wynika, że gdy we wrześniu 2013 roku Narodowy Fundusz Zdrowia zerwał umowę z nieuczciwą kliniką, ówczesny Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Neumann podejmował w jej interesie liczne bezprawne działania. Interweniował u prezes NFZ i dyrektora Mazowieckiego Oddziału Funduszu Adama T. Zlecił też podległym sobie pracownikom wadliwą interpretację przepisów, która miała być uzasadnieniem dla kontynuowania współpracy z lecznicą pobierającą od pacjentów nienależne opłaty.
Prezes NFZ, która odmawiała podpisania nowego kontraktu z lecznicą, została w grudniu 2013 roku odwołana ze stanowiska. Naciskom wiceministra Neumanna uległ Adam T., który jako dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ wbrew przepisom zawarł 31 grudnia 2013 roku z warszawską kliniką aneks do umowy o świadczeniu opieki zdrowotnej w zakresie okulistyki. Aneks został zawarty z datą wsteczną – od 21 grudnia 2013 roku, gdy dobiegała końca wypowiedziana umowa. Przedłużał do końca 2014 roku okres obowiązywania kontraktu.

Oszukiwanie pacjentów
Jak wykazało osobne śledztwo, klinika, w interesie której występował Sławomir Neumann, bezprawnie przyjęła od pacjentów kwotę w wysokości ponad 1,6 miliona złotych. Pieniądze – częściowo w formie rzekomo dobrowolnych darowizn – były pobierane pod pretekstem wszczepiania chorym cierpiącym na zaćmę lepszej soczewki niż gwarantował to kontrakt zawarty z kliniką przez NFZ.
Nieświadomi pacjenci wnosili dodatkowe opłaty za zabiegi, mimo że były one w całości – łącznie z soczewką  – refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Właśnie wykrycie tego procederu było przyczyną zerwania przez NFZ kontraktu z kliniką.

Nienależne zyski
Ostateczne przedłużenie umowy z NFZ – mimo jej wcześniejszego wypowiedzenia – pozwoliło klinice na uzyskanie korzyści majątkowej w wysokości 13,5 miliona złotych. O tę kwotę – ze szkodą dla interesu publicznego – zostały obniżone wydatki na usługi medyczne rzetelnie świadczone przez inne kliniki w ramach kontraktów z NFZ. Było to sprzeczne z zasadą równego traktowania podmiotów wobec prawa i podważało zaufanie do organów władzy.

Adamowi T., który pod naciskiem ówczesnego wiceministra zdecydował o kontynuowaniu współpracy z oszukańczą kliniką, zostały już w lutym tego roku postawione zarzuty przekroczenia uprawnień.


 

_redakcja
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (56)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sąsiad
Sąsiad 18.04.2018, 10:46
Znam Pana Sławomira od lat to mój były sąsiad i zarazem największa szuja.
Twój sąsiad
Twój sąsiad 18.04.2018, 11:46
Bo ty to jestes święty ? Uporządkuj swoje sprawy i zrób rachunek sumienia.Moze przyjdzie opamiętanie.
Chamskie wyrazenia świadczą o tobie.Zostaw Neumanna bo twoje wypociny nic nie dadzą.
zadlo
zadlo 16.04.2018, 23:45
mowilem ci chlopcze nojman ze kiedy plecy sie koncza chlopcze nojman to zaczyna sie *** chlopcze nojman :)
Jarosław Stanek
Jarosław Stanek 15.04.2018, 07:09
Jestem właścicielem tego zdjęcia. Pracowałem w GK. Nie widzicie, że pan poseł cosik młodo tu wygląda
❓❓❓❓❓
.
. 15.04.2018, 20:57
I co z tego? Co to ma za znaczenie ,że jesteś właścicielem tego zdjęcia?
Oko
Oko 15.04.2018, 12:20
Autor zdjęcia nadal pracuje w GK...
akurat
akurat 17.04.2018, 01:22
????????????????????
Czy PIS czy PO = DNO
Czy PIS czy PO = DNO 14.04.2018, 18:21
wy się tam złośćcie na Sławka lub nie a ja ma na to wylane i w przyszłym tygodniu odbieram swoje nowe Porsche :)... miłych frustracji Panie i Panowie :) :) Mniej złości, mniej zazdrości i więcej luzu wam życzę.. no i zdrowia :* Amen.
ppt
ppt 18.04.2018, 12:17
Koło porsche to ty idioto bajkomówco pewnie stałeś... mniej luzu więcej realizmu... he he
gość
gość 14.04.2018, 12:03
Brzydki to pies Sława im też powinna zająć się prokuratura?
Lance do boju szable w dłoń bolszewika goń goń goń
Lance do boju szable w dłoń bolszewika goń goń goń 14.04.2018, 13:21
Od Brzyckiego się odwal bolszewiku a brzydkiego to widzisz patrząc w lustro. Dlatego zakapturzony fejkowy profil założyłeś na fb bo nie mogłeś już patrzeć na swoją gębę?
olo
olo 14.04.2018, 14:12
Lance do boju szable w dłoń Sława i jego przy***sów Rycha i Zbycha prokuraturo goń goń goń? ☺
lolo
lolo 16.04.2018, 15:32
Olo ciebie już pogoniła Prokuratura i Sąd i dla Ciebie Żurawiewka: Lance do boju szable w dłoń b-Olszewika goń ,goń
Xxxxx
Xxxxx 13.04.2018, 16:02
Może jeszcze ktos dojdzie do tego jak sprzedal domki panstwowe w krynicy morskiej za grosze swoim znajomym
Rodzic
Rodzic 13.04.2018, 14:53
Pewien radny O i jego żona O precz z uwagami ciągle na temat szkoły i nauczycieli PSP 1 macie jakiś uraz psychiczny z dzieciństwa albo chyba nie tak pod sufitem przenieście swoje dzieci do innej szkoły gdzie nic nie trzeba robic i spokój dla wszystkich Zastanawia mnie jedno wpisy sa ciągle w godzinach pracy tej pani i pana czyli nudzą się w pewnej spółce miejskiej i SM a ta Pani to chyba jest od lansu spółki bo ciągle wrzuca coś na temat zakładu w którym wiadomo jak sie znalazła!!!
troll
troll 13.04.2018, 21:41
Ten radny to największa porażka naszego samorządu od wolnych wyborów 89
Endriu
Endriu 14.04.2018, 08:08
Nie przesadzaj. A PiS to co?
lol
lol 13.04.2018, 15:47
Taka jest obrona Platformusów? Sławek ma zarzuty a ty piszesz o jakiejś szkole. :(
Ania
Ania 13.04.2018, 09:14
Ciekawe sprawa z 2013 pojawiła się w 2018 gdy wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe brawo PIS znizacie się do poziomu dna już was elektorat rozliczy
Suweren.
Suweren. 13.04.2018, 15:32
Ciekawe jaką kampanie wyborczą będzie robił koalicjant powiatowy PO ?
No panie Chyła przepytamy pana i to dokładnie !!!!!
Anty
Anty 18.04.2018, 11:57
Chyła musi odejść !
Regiopedia
Regiopedia 13.04.2018, 09:00
Korzyści majątkowe pobierane na kwoty 13,5 mln jeszcze że służby zdrowia a tak zwany Nowak czy Kowalski idąc do lekarza specjalisty płaci Bóg wie jakie pieniądze za wizytę . Wstydu Pan nie masz . Nie ma żadnego tłumaczenia w tej sprawie. Jeśli jest to prawdą powinien Pan poseł zwróćić pieniądze na NFZ. Ale znając obecną sytuację to poseł z PO będzie tłumaczył się zemstą PiS a on jest nie winny.
./.
./. 13.04.2018, 08:24
Zwykłego Kowalskiego to by już dawno zamknęli, a ludzie ze świecznika chodzą sobie i nic się nie dzieje.Jak zwykły Polak cos ukradnie to złodziej a inni to są roztargnieni ze względu na pełnioną funkcje.
sas
sas 13.04.2018, 01:39
PIS - PO JEDNO ZŁO !
On
On 13.04.2018, 15:34
A SK niby za plecamy PO w naszym powiecie a tak naprawdę pierwszy rzad !
I to jest błąd.
Ja go znam
Ja go znam 12.04.2018, 22:28
Dom w rokocinie też wykończony bez faktur
Xyz
Xyz 16.04.2018, 19:18
Dokladnie, potwierdam. A ile to razy na koniec roboty zonka mowi ze pieniazkow nie ma i nie za placi. Ojcowie rodzin wolontariat kręcili.
Realista
Realista 13.04.2018, 14:43
Masz dowody ?
bolo
bolo 12.04.2018, 21:54
Teraz niech mądrala Brzydki się wypowie?
lolo
lolo 13.04.2018, 14:14
bOlszewik czy tam Karol Nowacki zamknij twarz
gosc
gosc 13.04.2018, 14:37
A może Sowa, Drews i Miszczyk. A może pożyczka się otworzył widzi u wszystkich to niech spojrzy na siebie?
gość
gość 13.04.2018, 14:31
Teraz niech mądrala Brzydki się wypowie? Szczekaj, szczekaj
mar
mar 13.04.2018, 09:20
czy to prawda że na waszego prezydenta też się szykują ?
lol
lol 13.04.2018, 14:32
Piszesz o Karnowskim?
lol
lol 13.04.2018, 09:30
Piszesz o Adamowiczu?
bol
bol 13.04.2018, 10:56
Nie rób z siebie głoopka lol
Starogard Gdański
Starogard Gdański 12.04.2018, 21:42
Cwaniaczek poseł 13,5 mln zlotych korzyści majątkowej a we wdzie dacza nie skończona bo ludziom nie płacił . Między innymi mojej firmie. Wszystkiego dobrego Panie kolego !
Antek
Antek 13.04.2018, 14:46
Jak Ci nie płaci za uslugę prywatną to jest procedura jak odzyskać kasę a nie anonimowo na forum !!!!
l
l 12.04.2018, 19:40
Pis się tak skompromitował , że jedyne wyjście na utrzymanie elektoratu to znowu plucie na PO.Powodzenia.
xxx
xxx 12.04.2018, 22:27
Czyli twoim zdaniem można kraść? Dlatego chcieli zlikwidować cba bo za dużo mają za uszami.
gosc
gosc 12.04.2018, 19:26
Niech się teraz Radni z Platformy starogardzkiej wypowiedza. Co oni na to?
.
. 13.04.2018, 08:36
A ja na to - należy wyjaśnić tę sprawę.
Gość?
Gość? 12.04.2018, 18:11
Czy wyście zwariowali z tym tytułem? Poseł osiągnął korzyść 13,5 mln??? Czy to klinika miała osiągnąć? Drobna różnica co? Poza tym to zwykłe polityczne polowanie.
.
. 12.04.2018, 17:41
Polowanie.
Klawisz
Klawisz 12.04.2018, 16:07
Znowu reklama Starogardu z neumannami w roli głównej
 k
k 12.04.2018, 15:43
Co tak późno???
dereń
dereń 12.04.2018, 18:40
Nareszcie ktoś te szumowiny postkomunistyczne ukarze .
.
. 12.04.2018, 20:52
Mówisz o Piotrowiczu?
Gumiś
Gumiś 12.04.2018, 20:21
Wtedy będziemy rządzić my czyli nikt takie zera.
Piotrowicz
Piotrowicz 12.04.2018, 19:03
Sami się nie ukażemy.

Pozostałe