×
Piątek, 21.09.2018, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Zamiast drzew... zostały kikuty. Przycinka drzew w mieście - pielęgnacja czy dewastacja?

  • 11.04.2018, 10:05 (aktualizacja 11.04.2018 10:08)
  • redakcja
Zamiast drzew... zostały kikuty. Przycinka drzew w mieście - pielęgnacja czy dewastacja?
Od pewnego czasu, szczególnie na ulicach miast, zaobserwować można próby pielęgnacji drzew poprzez przycięcie gałęzi. W wielu przypadkach akcja ta jest przeprowadzona nieudolnie, a obiekty przyrodnicze są zwyczajnie zniszczone. Najczęściej same pnie z kilkoma grubymi gałęziami przez kilka lat szpecą miasto, a następnie obumierają. Dlaczego tak się dzieje? Czy drzewa są przycinane właściwie? Postanowiliśmy zbadać tę sprawę.

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczęły się wielkie porządki. Czyszczone są ulice, chodniki i barierki. Przycinane są również drzewa. Niestety wiele z nich jest ogołoconych niemalże do samego pnia. W wielu przypadkach drzewa takie potrzebują kilku lat na regenerację, choć zdarza się, że niegdyś piękne, potężne i dające cień drzewo uschnie.

Żak Starogard
Żak Starogard
Żak Starogard

Osłabienie i obumieranie drzew
Nadmierne usuwanie gałęzi prowadzi do znacznego osłabienia lub nawet obumarcia drzewa. Usunięcie powyżej 30 proc. korony drzewa powoduje istotny spadek kondycji drzewa. Dlatego w celu ograniczenia tzw. ogławiania drzew wprowadzono przepis o ochronie przyrody. 
– Zgodnie z tym przepisem możliwe jest usunięcie gałęzi o wymiarze nieprzekraczającym 30 proc. korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Przepis ten nie pozwala więc na obcinanie co roku 1/3 korony, bo inaczej w krótkim czasie drzewo mogłoby zostać całkowicie pozbawione gałęzi – informują inspektorzy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. 
Wyjątkiem od tej zasady są prace w koronie drzewa, które mają na celu usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych, utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa i wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywróceniu statyki drzewa.

Niefortunnie przeprowadzona pielęgnacja  
O opinię poprosiliśmy Starszego Specjalistę Służby Leśnej w Nadleśnictwie Starogard.
– Pielęgnację drzew należy przeprowadzać regularnie od najmłodszych lat – mówi Karol Skonieczny z Nadleśnictwa Starogard. – Młode osobniki są bardziej podatne na zabiegi arborystyczne tzn. szybciej się regenerują, tym samym umożliwiając ukształtowanie odpowiedniego pokroju korony. Dzięki temu znacznie łatwiej się je kształtuje, niż dorosłe już drzewa. Warto podkreślić, że nie wszystkie gatunki drzew się do tego nadają. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, kto dokonał tej pielęgnacji, ale z pewnością została przeprowadzona niefortunnie. W niektórych przypadkach wskazane jest zastanowić się, czy nie lepiej wyciąć całe drzewo i zasadzić kilka nowych w innym miejscu - podkreśla Karol Skonieczny.
 
Uwaga! Wysokie kary 
Cięcia w koronie drzewa przekraczające 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, podlegają karze.
- Usunięcie powyżej 50 proc. korony drzewa uznawane jest za jego zniszczenie i podlega karze w wysokości podwójnej opłaty za usunięcie drzewa (art. 88 ust. 1 pkt 3 i art. 89 ust. 1). Termin płatności kary jest odraczany na 5 lat, jeżeli stopień zniszczenia drzewa lub krzewu nie wyklucza zachowania jego żywotności. 30 proc. kary za zniszczenie drzewa pobierane jest od razu, niezależnie od tego czy drzewo zachowa żywotność po 5 latach (...)

Więcej o tej sprawie przeczytacie w aktualnym wydaniu Gazety Kociewskiej. 

_redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

luk
luk 16.04.2018, 11:49
Pan z Nadleśnictwa to przedstawiając swoją negatywną opinię do powyższego obrazka pewnie nawet nie musiał się za bardzo wychylać zza biurka, wystarczy że przez okno spojrzał na te drzewa, biura Nadleśnictwa ładnie widać w tle.
tutam
tutam 15.04.2018, 22:56
Kolejny przykład dewastacji miasta przez tzw. ekipy remontowe: zabytkowa pompa przy pomniku Mickiewicza.
leo
leo 11.04.2018, 21:40
park rozwalony - zostały pochylone drzewa dlaczego ich nie wycięto? za to wycięto zdrowe kasztanowce? dlaczego w parku nic sie nie robi? kto wymyślił zamiast płotu na balustradzie na moście taśmę.?????
druh
druh 16.04.2018, 11:41
jak dla mnie to selekcja drzew do wycinki w parku nie była prowadzona według ich kondycji, ładności czy innych przyrodniczych kryteriów, głównym kryterium było to czy dane drzewo nie będzie przeszkadzało władzom w stawianiu przeszłej sceny nad rzeką pod kościołem i swobodnej organizacji koncertów na imprezach w parku, zrobiono po prostu miejsce dla ludzi i sceny z ładnym widokiem na "artystów". Jakiś czas temu postanowili imprezy miejskie robić w parku, ale drzewa im przeszkadzały, więc pod przykrywką rewitalizacji parku zrobią łysą imprezownię miejską, zresztą władzom naszym drzewa w parkach nie są potrzebne, jak przy SCK. Drzewa poległy w niesłusznej sprawie, tak to czułem idąc ostatnio przez park i widząc ten pogrom.
hmmm
hmmm 11.04.2018, 21:38
ludziom nigdy się nie dogodzi : )
a za Stachowicza co było ? też dużo obiecał i zrobił coś ?
przestaniecie zrzędzić jak to macie licho ? wiecie gdzie jest licho i gdzie chcieliby mieć lepiej ? dzieci i ludzie w Afryce. Tam to jest bieda a wy wiecznie biadolicie.
I tak Stankowiak wygra. Ludzie nie patrzą na to co niektòrzy tutaj, tylko patrzą, że inwestycje są i że coś ludziom się obieca.
Stg zawsze było patologią przez mieszkańcòw zrzędzących.
mk
mk 16.04.2018, 09:55
Nie bądź taki pewny, że Stankowiak wygra. Niekompetencja jego i współpracowników aż oślepia. To że rozpoczął kilka inwestycji przygotowanych przez poprzednie władze nie czyni z niego dobrego gospodarza. Ludzie nie zapominają jego występków jak chociaż z przekazaniem istniejącej szkoły dla wot. Albo szopek z wyborem dyrektorów szkół i ustawieniem stanowisk swoimi ludźmi. A park przyszła wiosna powycinali drzewa (nie wiadomo po co tyle) i cisza nic się nie dzieje. Aleja miała być robiona etapami i co rozkopana cała. rynek tak samo. Można by wymieniać i wymieniać. Stankowiak jest kompletnym dyletantem w wywiadzie telewizyjnym nie potrafił nawet wymienić sąsiednich powiatów poza tczewskim. Żenada, że taka osoba reprezentuje misto
bigs
bigs 12.04.2018, 14:22
Przypomnę ci tylko że niejaki Komorowski też był pewien, a jak się to skończyło wszyscy widzieli. Nie rozdawaj więc medali przed metą.
Niedługo wybory i podziękujmy obecnej władzy
Niedługo wybory i podziękujmy obecnej władzy 12.04.2018, 07:49
Co Wy chcecie? Ja np życzyłbym sobie i wszystkim mieszkańcom, żeby ktoś taki jak Stankowiak, który zarabia około 13 tys miesięcznie(!!!) miał pojęcie o czymkolwiek albo otoczył się chociaż ludźmi którzy mają. A nie bierze na wiceprezydenta gościa, który nie potrafi wygrać wyborów do rady Miasta i kolejnego który przegrywa wybory w Czersku. Tego oczekuje od gościa który bierze tak potezna pensje. Prawie tyle co prezydent Warszawy. To chyba nie wiele co? Oni nawet tego nie potrafia. Sam lans i PR. I nie bój żaby, ludzie to juz dostrzegli i to dzięki różnym stronkom na facebooku Starogard Info 24 czy Rada Miasta, czyli kto pod kim. Przy wyborach ludzie Was rozliczą za ten bałagan co jest teraz w Starogardzie. Pozdrowienia dla Danielka, który podszywa sie na fb pod Karola Nowackiego.
Ryli
Ryli 16.04.2018, 22:36
Zamknij morde, no !
NIe dla NS
NIe dla NS 11.04.2018, 18:11
Jezu jaka patologia w tym miescie. Naszemu Starogardowi już dziękujemy, rozliczymy Was przy wyborach
eeeee
eeeee 11.04.2018, 17:10
A ja uważam , że te kikuty rewelacyjnie wkomponowują się w charakterystykę tego miasta. Turysta zerknie i od razu widzi z kim tu ma do czynienia. A gdy będzie stąd uciekał to na rogatkach jeszcze na młyny sobie popatrzy.Za Chiny już tu nie wróci.
robol
robol 11.04.2018, 16:46
I teraz kto zostanie ukarany? Chyba nikt. Tak wyszło.Centrum rozwalone. Nie wiem jakim autobusem MZK gdzie i jak dojadę. Ulice rozwalone. Drzewa okaleczone. Totalna masakra ten nasz STAROGARD GDAŃSKI. Inwestycji wiele rozpoczęto a ukończą może za 3lata.
ehhh
ehhh 11.04.2018, 13:25
Ludzie. Wy to macie problemy.
mieszkaniec
mieszkaniec 11.04.2018, 12:11
Przeciętny obywatel by miał już prokuratora ale władza jest nietykalna .Panie Prezydencie proszę więcej nie demolować Starogardu !
.
. 11.04.2018, 11:52
Wojewoda z PiS przyśle jakiegoś eksperta.Ten oceni ,że drzewa zostały zniszczone i dowali karę większą niż ta za Poslsat. Prezydent się skończy a my jeszcze przez sto lat będziemy ją spłacać.
Taka sytuacja.
Jajo
Jajo 11.04.2018, 11:47
Co to za patologie zrobili. Na szczęście już niedługo wybóry i Starogard będzie mieszkańców a nie Wasz. Nasz Starogard dziękujemy za dewastacje drzewostanu w całym miescie
Nie dla Stankowiaka
Nie dla Stankowiaka 11.04.2018, 11:45
Janusza Starogardu!
obcy
obcy 11.04.2018, 11:22
Tak wygląda gospodarka i rządy Naszego Starogardu a konkretnie Prezydenta on jest odpowiedzialny za miasto .Ale już nie długo wybory rozliczymy
Mieszkaniec
Mieszkaniec 11.04.2018, 11:00
A bo to pierwszy raz na 60lecia teź jakiś bałwan zdewastował piękne drzewa jakieś 2 lata temu o cmentarzu nie wspominając gdzie z pięknych drzew zostały same kikuty jestem ciekaw kto dokładnie podjoł te decyzje
Mieszkanka
Mieszkanka 11.04.2018, 17:12
Ciekawe Mieszkańcu co byś powiedział jakby z jednego z tych drzew na cmentarzu spadła Ci jakaś gałąź na głowę?
P.S. Pisze się "podjął" a nie "podjoł".
Mieszkaniec
Mieszkaniec 12.04.2018, 12:54
A tobie Mieszkanko zapewne juź coś spadło na głowę dlatego tak bredzisz a pozatym jak miałbym tak myśleć jak ty to lepiej z domu nie wychodzić i dziękuję za naukę języka polskiego ty to pewnie Polonistykę skończyłaś
Monika 60