×
Środa, 26.09.2018, imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
Zdunek KMJ Nissan
Zdunek KMJ Nissan
Zdunek KMJ Nissan

Zamiast azylu, mieli w domu piekło. Prokuratura stawia zarzuty dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych

  • 13.03.2018, 14:20 (aktualizacja 13.03.2018 14:29)
  • redakcja
Zamiast azylu, mieli w domu piekło. Prokuratura stawia zarzuty dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych
Głośna sprawa instytucji opiekuńczo-wychowawczych, która odbiła się echem w całej Polsce, powraca. Prokuratorskie zarzuty znęcania się nad podopiecznymi usłyszeli dwaj dyrektorzy placówek. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Sąd zastosował wobec nich środki zapobiegawcze. Jeśli zarzuty potwierdzą się, dyrektorom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Od kilku lat regularnie informowaliśmy o sygnałach w sprawie nieprawidłowości w placówce opiekuńczo - wychowawczej typu rodzinnego, prowadzonej przez rodzinę państwa Ż.  Informacje naszych Czytelników oraz samych pokrzywdzonych wychowanków i ich rodziny, regularnie od 2012 roku przekazywaliśmy nie tylko naszym Czytelnikom, ale i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starogardzie Gd., która za każdym razem twierdziła, że w rodzinie państwa Ż. dzieci nie borykają się z żadnymi problemami. 


Brak zdecydowanej reakcji kompetentnych organów 
W 2016 roku temat podjęły ogólnopolskie media. Dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka w Sucuminie zaczęły otwarcie mówić o tym, czego doświadczyły. I to, o czym mówią,  jest przerażające. Nie chce się mieścić w głowie. 
Sygnały o nieprawidłowościach dotyczących RDD państwa Ż. ze Starogardu Gd. docierały do nas od ponad czterech lat. I za każdym razem, za każdym sygnałem stykaliśmy się z betonem biurokratycznej władzy. Nikt nie chciał wówczas słyszeć o cierpieniu dzieci, nikt nie chciał wierzyć, nikt niczego nie zrobił, aby odmienić los i tak skrzywdzonych już dzieci. 
Po ponownym nagłośnieniu, sprawą zajął się Rzecznik Praw Dziecka i Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. 
- Śledztwo w tej sprawie zainicjował Rzecznika Praw Dziecka po kontroli przeprowadzonej  w  placówce  w Sucuminie. Wykazała ona szereg nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu, w tym  stosowanie  wobec dzieci różnych form przemocy.  Nadto, w związku z wynikami kontroli przeprowadzonej w  Rodzinnym Domu  Dziecka w Starogardzie Gdańskim, zawiadomienie podejrzenia stosowania kar cielesnych  wobec wychowanków, skierował Wojewoda Pomorski - mówi prok. Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. 

Szarpane, bite i poniżane
W oparciu o zebrany materiał dowodowy śledczy ustalili, że w okresie od 2010 roku do listopada 2016 roku dyrektorzy obu placówek, wspólnie i w porozumieniu znęcali się fizycznie i psychicznie na pozostającymi wobec nich w stosunku zależności 17 wychowankami, nieporadnymi z uwagi na wiek, między innymi poprzez: znieważanie słowami powszechnie uznanymi za obelżywe. Dzieci były także szarpane za odzież, popychane, ciągnięte za włosy, kopane i uderzane po twarzy i głowie rękoma oraz innymi przedmiotami. (...)

Więcej o tej bulwersującej sprawie przeczytacie w najbliższym wydaniu Gazety Kociewskiej. 

_redakcja
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (44)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wyborca
Wyborca 19.03.2018, 09:29
Kiedy sesja powiatowa ?
Czy radni zareagują na zarzuty postawione za "aferę "z dziećmi?
Czy będą się domagać kary za brak nadzoru ze strony zarzadu powiatu ?
kolo
kolo 19.03.2018, 10:55
Sesja już była w piątek, teraz czas na sesję rady miasta w środę tam to ma być dopiero ciekawie.
viola
viola 17.03.2018, 23:01
normalni ludzie, tylko dzieciom się w główce pomieszało, już ja znam te dzieci, do świętych to one nie należą
Znajoma
Znajoma 4.05.2018, 21:34
Racja
Gość
Gość 18.03.2018, 10:48
Jak widać rodzina nie powinna dostać dzieci.Koleżanka dyrektor obdarowała ich gromadą dzieci ,zeby więcej kasy do nich wpłynęło ?
Dzieci to żywe istoty po przejściach i jeszcze zaserwowano im dalsze emocje.
Kto broni tej rodziny to ma w tym interes ?
Myśląca
Myśląca 4.05.2018, 21:36
Dzieci wymyslaja, a ludzie wierzą. Tak naprawdę nikt teraz nie myśli o tym co myślą państwo ż.. każdy się wypowiada a nikt nie zna dojladnje sprawy, żenada
Realista
Realista 17.03.2018, 22:13
Niedorzeczna teoria : dzieci złe ,dzieci winne? Bzdury !
Wiadomo ,ze dzieci nie anioły a rodzina myslała ,ze kasę zgarnie bez wysiłku ?
Po co zakładali placówkę wchodzili w trudny temat jak nie potrafili go ogarnąć ?
Już na wejsciu na posesje bałagan jak u patologii ...Im dalej tym gorzej ...
Po co tyle dzieci bo 24 to gruba przesada.
Prawo zakłada mniejsze rodziny.
Anioł
Anioł 17.03.2018, 21:39
Znam tą rodzinę i powiem że ta rodzina jest bardzo dobra dużo pomogła dzieciom. Jak czytałam ten artykuł to nie wierzę w to. Dzieci przychodzą trudnych sytuacjach i podziwiach tych ludzi.
Anioł 2
Anioł 2 4.05.2018, 21:37
Racja
On
On 18.03.2018, 07:19
Prokuratura postawiła zarzuty lecz i tak będą uniewinnieni gdyż nie byli karani i taka tu sprawiedliwość.
Anioł
Anioł 17.03.2018, 21:39
Znam tą rodzinę i powiem że ta rodzina jest bardzo dobra dużo pomogła dzieciom. Jak czytałam ten artykuł to nie wierzę w to. Dzieci przychodzą trudnych sytuacjach i podziwiach tych ludzi.
Wyborca
Wyborca 16.03.2018, 09:59
Ostatnio pojawiła się informacja ,ze to wicestarosta Chyła z ramienia zarzadu powiatu ma nadzór nad Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.
Jakie będą konsekwencje za brak nadzoru ,za aferę z dziećmi ?
Kiedy dzieci wrócą do naszego powiatu ?
?
? 16.03.2018, 16:39
Czy to ten sam Pan ze stowarzyszenia co pan przewodniczący rady miasta?
Gość
Gość 16.03.2018, 16:52
Jedna pajęczyna polityczna.
walec
walec 16.03.2018, 12:14
..i tak za brak nadzoru odpowiada starosta i to jego kompetencja była.
Gość
Gość 16.03.2018, 13:42
Starosta ponosi odpowiedzialność to oczywiste a jak myślisz walcu za co kase bierze wicestarosta i etatowy członek zarzadu ?
Oni też odpowiadają za wykonywanie swoich obowiazków a takowe mają !
Tłumaczenie,że tylko starosta odpowiada jest błędne.
Wyborca
Wyborca 14.03.2018, 19:42
Zarzad Powiatu miał w obowiązku nadzór nad pracą swoich jednostek np.PCPR.
Mówi się ,ze w imieniu zarzadu odpowiada za ten temat etatowy Gabriel .
Musi być kara !
Gosc
Gosc 14.03.2018, 13:21
Oby ich dopdla sprawiedliwosc, to niedorzeczne, ze dzieciaki z patolohi zostaly przeniesioneo patologi!
gosc 22
gosc 22 14.03.2018, 13:14
najpierw spójrzcie w lustro, a potem oceniajcie innych, tak łatwo kogoś zniszczyć, ktoś to nakręca i udaj mu sie to
Gosć
Gosć 15.03.2018, 12:24
Komu karzesz spojrzeć w lustro ?
Zwyczajnym ludziom ? I chcesz porównać do tych co krzywdzą ,biją ,głodzą dzieci ?
Gdzie był powiat i ci madrale co zarabiają po 10 tysięcy i wiecej ,biorą nagrody a nie wywiazują się ze swoich obowiazkow !!!!
GOŚĆ 2
GOŚĆ 2 14.03.2018, 12:47
100% PRAWDY NIKT SIĘ NIE DOWIE. JA UWAŻAM, ŻE ZARÓWNO WYCHOWANKOWIE JAK RÓWNIEŻ PP PROWADZĄCY W/W DOMY NIE SĄ DO KOŃCA CZYŚCI...
gosc
gosc 14.03.2018, 11:16
A ja nie wierze ani dzieciom trafiającym do takich rodzin , ani rodzicom zastępczym, urzędom odpowiedzialnym za nadzór które nic nigdy nie wiedzą.Wychowani w patologicznych rodzinach małoletni od dziecka stykają się z przemocą, kombinowaniem, obejściem prawa i cokolwiek się dzieje iśc w zaparte z kłamstwem.Zasmakują trochę dyscypliny i zmyślają sobie historyjki aby zrobić z siebie ofiare i trafić do rodziny która da sobie skakać po głowie.Czemu nie są zabierane dzieci z patologicznych rodzin tylko przyznawane im dodatki mieszkaniowe, 500 plus i dary a przemoc tam dzieje się w najlepsze.Rodziny zastępcze nastawione na zysk tez powinny być pod lupą tak jak opieki społeczne ograniczające działania do minimum a mające zgłoszenia o patologiach.
MagiStg
MagiStg 14.03.2018, 19:34
Moja mama od kilkunastu lat prowadzi rodzinę zastepczą i nie widze żeby opływała w luksusach.Mało tego czesto żeby dostac sie do specjalisty trzeba pójść prywatnie.Jeśli kto$ zapewnia dzieciom wycieczki,turnusy rehabilitacyjne,prywatne wizyty lekarskie to prosze mi uwierzyc,że pieniadze sa wydawane na dziecko.Pensja około 1.800 zł za prace 24-ro godzinna i z ciaglymi kontrolami to według Pani taki zysk?
Gosc
Gosc 15.03.2018, 16:07
Tworzenie domu zastepczego jest z wlasnej woli po to aby tym dziecia pomoc a nie czerpac zyski!!!!!!! Niestety wiekszosc domow wlasnie mtakie podejscie i wtedy wychodza rozne nieprawidlowosci!
Gosc
Gosc 14.03.2018, 13:10
Nie mierz wszystkich jedna miara! Kim ty jestes zeby oceniac te dzieci?
Gość
Gość 14.03.2018, 12:45
NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK OPIEKA SPOŁĘCZNA>>>>>>Jest Ośrodek Pomocy Społeczenej...POMOCY....który nie odpowiada za wszystko zło miasta....

OPIEKA SPOŁECZNA to relikt....
on
on 14.03.2018, 09:53
wszystko przez 8 lat było dobrze, a potem odrazu afera...Polityka i tyle. Znam tych ludzi, może nie tak dobrze, ale dla tych dzieci wiele robili, organizowali i w ogóle, szkoda, że o tym nikt nie napisze. A każdy jak sie wkurzy, coś nawyzywa czy kogoś uderzy w emocjach. szkoda, ze zniszczyli ludzi
Mala
Mala 15.03.2018, 13:11
Szczera prawda.Ci ludzie bardzo dużo zrobili dla tych dzieci,a oni w taki sposób beszczelnie kłamią.Panstwo Z są pomocni ludziom.No tak ale jak da sie dziecku klapsa na tyłek to już afera.Wierze że wszystko się ułoży dobrze.
gosc
gosc 15.03.2018, 16:13
ja tez wierze ze w koncu te dzieci beda potrafily normalnie spojrzec na swiat i rozni psycholodzy im pomoga. Tak sie sklada ze akurat klapsow w tylek tam nie bylo tylko w twarz, badz kopanie, rzucanie o sciane, nie wierze jak ludzie moga byc tacy okrutni!!modle sie o to by w koncu ten koszmar sie skonczyl!!
Gość
Gość 15.03.2018, 17:03
No widzisz ile krzywdy spotyka dzieci zamiast wsparcia i pomocy.
Jak ocenic ludzi ,którzy mają w swoim zakresie obowiazków nadzór nad rodzinami zastępczymi czy ośrodkami opiekuńczo wychowawczymi ?
Pomimo niepokojacych sygnałow starosta i cała ta nieudolna rada powiatu olała temat.
Nadal los tych dzieci jest niepewny ?
Kto jest władny ich rozliczyc?
Pracownicy PCPR dostali nagrody a radni powiatu podwyzszyli sobie diety.
To jest prawdziwy stosunek do tematu .
Ludzie bez skrupułów poddani politycznie i lojalni bezwarunkowo ?
Gość
Gość 14.03.2018, 10:08
Wstyd człowieku ,ze ich bronisz.Nie wypisuj bredni.
Osiem lat bylo dobrze ?
Koleżanka Neumanów to wiadomo ,ze nie czepiano się !
Rzecznik Praw Dziecka to obiektywna instytucja !
Biedne dzieci bo widać że wazna była duza kasa .
Nabrali ponad 20 dzieci choć tyle nie wolno było mieć ,kolezanka dyrektor dała im ponad przepisową norme !!!! I juz tu złamali prawo.
A to powórko z bałaganem jak w głębokiej patoligii to dobrze swiadczy ?
Nie ośmieszaj się bo bronisz ludzi ze stwierdzonymi zarzutami.!
Mala
Mala 14.03.2018, 09:42
Nie wierzę w te zarzuty.Mlodziesz przebija wszystkich.Pochodza z różnych rodzin patologicznych.Trafiajac do takiego ośrodka który prowadzili Państwo Z funkcjonowało dobrze.Az do momentu kiedy jakimś malolatom nie chciało się sluchac wychowanków,wymyslilo sobie jakąś historie o znecaniu.Znam Państwa Z i nie wierzę w te oszczerstwa.
Gosc
Gosc 14.03.2018, 13:13
najwyrazniej zbyt dobrze ich nie znasz.
gosc
gosc 14.03.2018, 10:30
Zapewne piszą to Państwo Z lub współodpowiedzialni
Gość
Gość 4.05.2018, 21:44
Nie, ktoś kto ma wlasne zdanie to współodpowiedzialni? Nie ma to jak mieć wlasne zdanie i nie dać innym coś powiedziec. Widzę że teraz już każdy dzieciom wierzy, a rodzinom kochającym już nikt. TragediA!
Lucyna
Lucyna 14.03.2018, 09:57
Ktoś kto decyduje sie prowadzić osrodek dla dzieci z problemami to musi umieć to robić i mieć potrzebną wiedzę.Nie powinna kusić duza kasa bo trzeba dać coś za to i mieć dużo cierpliwosci i serca.
Materiał w" Uwadze" był porażajacy i nawet stan porzadku przed domem świadczył ,ze to stan patologiczny.
Były kontrole z różnych instytucji i stwierdziły nieprawidłowosci .
Szkoda dzieci.
Gość
Gość 13.03.2018, 23:14
Bardzo kontrowersyjna sprawa i rozumiem, że targają wami emocje.Mnie również to bulwersuje, tak samo jak dzieci wychowywane w patologicznych rodzinach.Alkohol, przemoc na którą patrzą nieletni potem idą do szkoły , na podwórze i stosują agresje fizyczna i psychiczną wobec słabszych rówieśników.Nauczyciele również nie wiedzą jak się zachować.Opieka Społeczna dokładnie wie o takich sytuacjach ale albo nic nie robi albo nie ma narzędzi.Dawanie patologicznych ludziom kasy 500 plus bez nadzoru także w przyszłości zaprocentuje wzrostem przestępstw.
gość
gość 13.03.2018, 19:23
Ktos chyba sprawował kontrolę nad tymi ośrodkami PCPR STAROSTWO ZARZĄD POWIATU - czy ktos z nich poniesie odpowiedzialność karną czekam na zarzuty śledztwo sie toczy
Renata
Renata 13.03.2018, 17:52
S***le za*** ...zabrać kasę to tak ....i co te dzieciaki zrobili wam złego ? Finansowali was wy nieroby , wy pasożyty...fuj ....pluje na was....
Gość
Gość 13.03.2018, 15:28
Gdzie byli pracownicy Centrum Pomocy Rodzinie ,gdzie zarząd powiatu.,gdzie etatowy członek zarzadu Gabriel ,który odpowiada za pomoc społeczną i ochronę zdrowia ?
Jakie konsekwencje poniosą ?
Żadnych ?
Dlaczego dzieci zostały wywiezione z powiatu starogardzkiego i powierzone innemu osrodkowi za 3600 zł miesięcznie od dziecka ?
Wiadomo,ze sa zastrzeżenia do tego osrodka prowadzonego przez jakąś fundację z Gdańska a pomimo to zarzad powiatu zgodził sié na przedłużenie z nimi umowy na kilka następnych lat ?
Dlaczego nowy dyr.Centrum Pomocy Rodzinie nie utworzył do tej pory powiatowego ośrodka ?
Nie potrafi ,nie ma doswiadczenia czy mu sie nie chce ?
Na bank jeszcze raz przyjedzie TVN !
admin
admin 13.03.2018, 14:40
Wy ***e *** mieliście dzieci tylko dla pieniędzy do więzienia z wami paszczety !!

Pozostałe