Piątek, 15.12.2017, imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny

Sztuka Polska - Stanisław Baj "Malarstwo, rysunek" .

start 20.10 godz. 18:00

Starogardzkie Centrum Kultury

Lokalizacja: Starogard Gdański, Al. Jana Pawła II Nr 3

20 październik (wernisaż, godzina 18:00) - 10 grudnia 2017 r.
Sala widowiskowa SCK

20 października br. o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż drugiej w tym roku wystawy z cyklu "Sztuka Polska". Będzie to indywidualna wystawa profesora Stanisława Baja wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jednego z najbardziej cenionych współczesnych malarzy polskich. Autor zaprezentuje swój dorobek z okresu ostatnich kilku lat - portrety i pejzaże.

Stanisław Baj, ur. 1953, Dołhobrody nad Bugiem na Podlasiu, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1972–1978), pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Od 1982 jest pracownikiem dydaktycznym Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. W latach 2006–2013 prorektor do spraw studenckich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Fragment tekstu Mieczysława Szewczuka z Katalogu wystawy:
"W sztuce Stanisława Baja moje najwyższe uznanie budzi nie tylko talent, świetność, ranga, ale też jego postawa. Nie często zdarza się, by malarz, który pochodzi z odległej od centrów kultury wsi, który ukończył prestiżową uczelnię, warszawską Akademię Sztuk Pięknych, i jest w niej pedagogiem, profesorem, prowadzi pracownię dyplomową, uczynił tę wieś centrum swojego świata.

Maluje szerokimi, mistrzowskimi pociągnięciami pędzla, wydobywając każdą twarz z tła smugami intensywnego koloru.

Zwracają uwagę poziome kreski na powierzchni płynącej wody, wskazujące miejsce jej załamania. To malarstwo jest jedyną w polskiej sztuce próbą zapisania tego zjawiska, także światła padającego w głąb płynącej rzeką wielkiej wody. To zadanie z obszaru czystego malarstwa.

... świat bliskich mu ludzi i jego rzekę, ale dla autora - zapewne - jest to także symboliczne przedstawienie przestrzeni świata, w którym wskazuje wartości. Wielka mroczna, płynąca rzeka to rzeka czasu."

Wystawa prof. Stanisława Baja - malarstwa i rysunku będzie czynna do 10 grudnia br.: w niedziele godz. 14:00-18:00, w poniedziałki godz. 11:00-18:00 i od wtorku do piątku w godz. 10:00-18:00.

Sponsorami wystawy "Sztuka Polska" - są firmy POLPHARMA i GAMA.

W 2017 roku Galeria A obchodzi czterdzieste urodziny. Należy do grona najdłużej działających galerii sztuki w Polsce, od samego początku działająca w strukturach Starogardzkiego Centrum Kultury.

Podziel się:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.