Niedziela, 22.04.2018, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Weekend z Ewą Błaszczyk i Remigiuszem Grzelą. Promocja książki "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska".

start 15.04 godz. 16:00

Starogardzkie Centrum Kultury

Lokalizacja: Starogard Gdański, ul. Jana Pawła II 3

15 kwietnia 2018 r.

godz. 16:00

Sala widowiskowa SCK

Wstęp wolny

Starogardzkie Centrum Kultury organizuje wyjątkowe wydarzenie kulturalne w Starogardzie Gdańskim. 14 i 15 kwietnia br. odbędzie się "Weekend z Ewą Błaszczyk i Remigiuszem Grzelą". 14 kwietnia o godzinie 18:00 publiczność zobaczy monodram Remigiusza Grzeli o jednej z najważniejszych dziennikarek świata Orianie Fallaci w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk. Bilety na to wydarzenie w cenie 50 zł do nabycia w recepcji SCK i stronie sck-bilety.interticket.pl. Następnego dnia o godzinie 16:00 odbędzie się promocja książki Remigiusza Grzeli "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska". Wstęp wolny.

Promocja książki Remigiusza Grzeli "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska" (Wyd. Prószyński i S-ka), którą Magazyn Literacki Książki uhonorował tytułem „Książki Roku 2017" a tygodnik "Newsweek" uznał za "hit". Prowadzenie spotkania red. Barbara Szczepuła.

Długo wyczekiwany portret dwóch wybitnych dziennikarek.

Dwie wyjątkowe kobiety, dwie silne osobowości, dwie wybitne dziennikarki. Odważne, bezkompromisowe, piekielnie pracowite. Teresa Torańska bardziej empatyczna – ostra, ale nieprzekraczająca norm; Oriana Fallaci bez skrupułów, w ocenie innych niemająca hamulców. Czasem mijały się na reporterskim szlaku, ale nigdy się nie spotkały.
Rozmawiały z reżyserami i aktorami historii, starały się ich zrozumieć, by pomóc swoim czytelnikom w lepszym pojmowaniu zjawisk i wydarzeń. Mimo to nie udało im się nas zmienić – nie wpływają na nas ani wstrząsające reportaże, ani wybitne powieści, choć stanowią aż nadto wyraziste memento. Zapominamy, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze i że pobłażliwość wobec nienawiści – również tej ukrywającej się w języku – prędzej czy później prowadzi do katastrofy.

Remigiusz Grzela przejechał tysiące kilometrów śladami Fallaci i Torańskiej, rozmawiał z ich najbliższymi przyjaciółmi, dotarł do nieznanych dokumentów. W ten sposób powstał brawurowy i głęboki portret dwóch wielkich dziennikarek i epoki, w której żyły i którą próbowały opisać.

Jedna urodziła się we Florencji, druga w Wołkowysku. Ta z Florencji zaczęła pracę w zawodzie od podróży dookoła świata, ta z Wołkowyska od podróży do kujawskiego PGR-u.
Świat dzielił się na Zachód i Wschód. Obie z uwagą przyglądały się swojej części świata. I obie zadały sobie banalne przecież pytanie: Skąd bierze się zło? Z ideologii? Z religii? Może z człowieka?
Remigiusz Grzela napisał o nich ważną i mądrą książkę. Nie paraliżował go strach przed nieuchronnym porównaniem. I słusznie. Jest godnym partnerem dla obu: dla Oriany Fallaci i dla Teresy Torańskiej. /Hanna Krall/

Remigiusz Grzela - urodzony w Starogardzie Gdańskim dziennikarz, pisarz, dramaturg. Autor zbiorów rozmów "Rozum spokorniał", "Hotel Europa", "Wolne", "Obecność", wywiadów-rzek "Marian Kociniak. Spełniony", "Było, więc minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy", "To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny", "Krafftówna w krainie czarów", książek reporterskich "Bagaże Franza K., czyli Podróż, której nigdy nie było" i "Wybór Ireny" (o łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti), a także powieści "Bądź moim Bogiem" i "Złodzieje koni".

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.