2013-04-08 11:21:00

Egzaminy w Starogardzie – czy spadną ceny kursów nauki jazdy?

W piątek Sejm przyjął ustawę, która umożliwia przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy kat. A i B w miastach prezydenckich. Ustawa czeka jeszcze na głosowanie w Senacie i podpisanie jej przez prezydenta. Co te zmiany oznaczają dla szkół nauki jazdy i kursantów z powiatu starogardzkiego?

Jeśli ustawa przejdzie drogę legislacyjną egzaminy kategorii AM, A1, A2, A, B1 oraz B będzie można organizować we wszystkich miastach, w których władze wykonawczą pełni prezydent, a nie tylko miastach na prawach powiatu. O tym w których miastach powstaną ośrodki egzaminacyjne zadecyduje marszałek województwa. Możliwości otwierają się przed Starogardem Gd., Tczewem i Wejherowem. Przedstawiciele szkół jazdy wątpią, by oddziały WORD – ów powstały w trzech wymienionych miastach.

Jeśli ośrodek egzaminacyjny powstanie w Starogardzie Gd. na wyjazdach do Gdańska zaoszczędziliby nie tylko kursanci, ale także instruktorzy, którzy dzisiaj wolą podszkolić klientów w trudnym terenie. W związku z tym cena kursów byłaby prawdopodobnie niższa. Trudno jednak szacować o ile. W Starogardzie Gd. szkolenie w zakresie prawa jazdy kategorii B to koszt od 1300 do 1500 zł.

Jak podkreślają pomysłodawcy, wiele z 40 miast, w których mogłyby powstać oddziały WORD – ów, przeprowadzały wcześniej egzaminy z powodzeniem. Tak było chociażby w Starogardzie Gd. w latach 90 – tych. Dzisiaj Polska jest w ogonie Europy jeśli chodzi o dostępność ośrodków egzaminujących. Jeden obsługuje ok. 700 tys. mieszkańców, przez co w znaczący sposób utrudnia się dostępność do bardzo istotnego na rynku pracy dokumentu prawa jazdy.

Więcej na ten temat w Gazecie Kociewskiej, która w każdą środę wraz z Dziennikiem Pomorza ukazuje się na terenie powiatu starogardzkiego.

 

Poniżej po prawej stronie portalu zapraszamy do głosowania w naszej sondzie.

Ocena

Autor: Karol Uliczny

.

Polecamy

Dodaj nowy komentarz
Dodając komentarz akceptujesz Zasady komentowania artykułów i Regulamin.

Komentarze (7)

Dodaj nowy komentarz

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze naruszające Zasady komentowania artykułów lub Regulamin będą usuwane.
.

2016

02

13

sobota

Starogard Gd.
płatki mgły
-1.7°C
.
.
.


.