2013-01-12 10:47:00

Co dalej z galerią? To węzeł wykonawcy – mówi inwestor

Mieszkańcy Starogardu Gd. z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie budowy Galerii „Neptun”. Tym bardziej, że póki co zamiast centrum handlowego jest produkcja betonu. Niecierpliwią się także radni, którzy wypytali starostę o obecną sytuację przy al. Jana Pawła II. Inwestor zapewnia, że prace już się rozpoczęły. 

- Czy powiat lub starosta podpisywał pozwolenie na budowę inwestorowi – pytał na jednej z ostatnich sesji Rady Powiatu Wiesław Rutkowski. - Czy było pozwolenie na produkcję betonu, zakład produkcji betonu? To jest problem, obciąża się prezydenta miasta, a prezydent nie ma z tym nic wspólnego, bo pozwolenie wydaje tutaj starosta. Mieszkańcy są oburzeni tym, że produkuje się beton, wywozi się go gdzieś. A na terenie, gdzie inwestor miałby ewentualnie coś robić, nic się nie dzieje.

Starosta odpowiada

- Dla fragmentu terenu po byłej fabryce obuwia „Neptun”, zlokalizowanego w strefie śródmieścia Starogardu Gdańskiego, starosta starogardzki jako organ administracji architektoniczno - budowlanej, w grudniu 2011 r. zatwierdził projekt budowlany spełniający wymagania określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego pomiędzy ulicami Kościuszki, Pomorską, al. Jana Pawła II w Starogardzie Gdańskim, zatwierdzonym Uchwałą Rady Miasta Starogard Gdański z 31.03.2010 r. i wydał decyzję o pozwoleniu na budowę na tym terenie budynku galerii handlowej „Neptun” - centrum handlowo - usługowego wraz z infrastrukturą techniczną i drogową oraz parkingiem podziemnym,  zewnętrznej i wewnętrznej infrastruktury technicznej. Wydane pozwolenie na budowę obejmuje jedynie budowę obiektów (…). W sytuacji rozpoczęcia budowy całkowicie uzasadnione byłoby usytuowanie węzła betoniarskiego w bezpośrednim sąsiedztwie realizowanego zamierzenia budowlanego.

Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. 

- Inwestor ma trzy lata na rozpoczęcie budowy „galerii Neptun” i czas ten jeszcze nie upłynął.

Radny nie jest kontent.

- Dostałem pouczenia co i jak... Zakład produkuje tam beton. Dla kogo? Ja się zgadzam, że ten węzeł tam działa na potrzeby budowy, ale tam nie ma budowy – mówi wyraźnie zniecierpliwiony całą sytuacją radny Rutkowski.

Inwestor: To nie mój węzeł

Mariusz Szwarc, współinwestor Galerii, nie jest właścicielem spornego węzła. 

- Na terenie „po Neptunie” przystąpiliśmy do pierwszych prac. Cała inwestycja ruszy wiosną, a otwarcie planujemy na jesień 2014. Pierwsze elementy na budowie są już wykonywane. Do budowy zużyjemy ok 28 tys. m³ betonu.

Trudno nawet pomyśleć, co by to było gdyby ten beton przejechał na plac przez miasto. M³ betonu waży... 2 tony.

- To, że postawiliśmy węzeł betoniarski jest po to, aby nie utrudniać ruchu w mieście. Węzeł betoniarski należy do generalnego wykonawcy naszej Galerii Neptun. Firma Dekpol, nasz wykonawca, to największy pracodawca w budownictwie w naszym regionie. To firma na miarę Budimeksu czy Mostostalu na solidnych podstawach.

- A te loga na węźle?

- To reklama, w mieście. Uzgodniłem, że po wybudowaniu Galerii Neptun odkupię ten węzeł od  Dekpolu. Galeria Neptun to największa galeria i inwestycja jaka powstanie w naszym mieście. Wartość prac budowlanych to 130 mln zł – wyjaśnia Mariusz Szwarc – I dodaje, że odczuwa brak wsparcia z jakiejkolwiek strony.

Ocena

Autor: (jrok)

Polecamy

Dodaj nowy komentarz
Dodając komentarz akceptujesz Zasady komentowania artykułów i Regulamin.

Komentarze (46)

Dodaj nowy komentarz

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze naruszające Zasady komentowania artykułów lub Regulamin będą usuwane.
.

2016

02

07

niedziela

Starogard Gd.
pogodnie
5.4°C
.
.
.


.